Ilyen esetekben jeleznek nagy bajt a cikluszavarok

Rendellenesen jelentkező menstruációt sok minden kiválthat, akár a stresszes életmód vagy a változókor közeledte is. Bizonyos esetekben azonban olyan betegségekre utalhat, amelyek kezeléséhez elengedhetetlen a mielőbbi orvosi segítség.

A normál menstruációs ciklus nem minden nőnél és nem minden hónapban pontosan 28 napos. Akkor is egészségesnek mondható, ha 21 és 35 nap között – az esetleg ritkán előforduló kivételek mellett – mindig azonos időközönként jelentkezik. Ha azonban a ciklusok hossza teljesen kiszámíthatatlanná válik, köztes vérzések jelentkeznek, a vérzés szokatlanul erős vagy fájdalmas, vagy a menstruáció 3 hónapnál tovább kimarad, javasolt nőgyógyászhoz fordulni és utánajárni a kiváltó okoknak.

menstruációs görcs, alhasi fájdalom, fiatal nő
A többi között szokatlanul erős, fájdalmas menstruáció is jelezhet cikluszavart. Fotó: Getty Images

Ritkább, sűrűbb vagy erősebb

A 35 napnál ritkábban jelentkező havivérzés hátterében a leggyakrabban olyan hormonális zavarok állnak, amelyek hatására nem következik be a szabályos tüszőérés és tüszőrepedés (ovuláció). A túl gyakori ciklusokat szintén okozhatják hormonális problémák, illetve hüvelyi vérzéseket idézhetnek elő különböző gyulladások, fertőzések, ciszták, polipok, daganatok, valamint a méhnyálkahártya túlburjánzása, szexuális traumák, méhen kívüli terhesség vagy vetélés is. A 21 napnál sűrűbben megjelenő vagy 24 óránál tovább tartó erős menstruáció, illetve a különböző okokból kialakuló hüvelyi vérzések esetenként akár súlyos következményekkel járhatnak, ráadásul könnyen vérszegénységhez is vezethetnek, ezért minden esetben orvosi kivizsgálást igényelnek.

Serdülő- és változókori vérzészavarok

A serdülőkorban jelentkező cikluszavarok elsősorban a hormonális szabályozás éretlensége miatt alakulnak ki, míg változókorban jellemzően tíz évvel az utolsó menstruáció időpontja előtt kezdődnek. A fokozatosan átalakuló hormonműködésre a méhnyálkahártya rendellenes vérzésekkel reagálhat, amelyek lehetnek rendszertelenek, rövidebbek vagy éppen elhúzódóak, jelentkezhetnek véralvadékos, bőséges vagy éppen pecsételő vérzések, valamint alhasi fájdalmak is. Bár ezek a zavarok alapvetően természetesnek számítanak, mégis érdemes odafigyelni rájuk, mivel akár szervi megbetegedéseket is jelezhetnek.

Kiváltó okok

Az érzékeny menstruációs ciklusokról alapvetően elmondható, hogy különböző hatásokra fiatal és érettebb korban is könnyen felborulhatnak. Ilyenek például a különböző életmódbeli változások, az erős fizikai aktivitás, a nem megfelelő táplálkozás, a stressz vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai. Emellett előidézhetik olyan betegségek is, mint például a pajzsmirigyzavar, inzulinrezisztencia (IR), policisztás ovárium szindróma (PCOS), pszichés zavarok, ösztrogéndominancia, cukor- vagy vesebetegség, magas vérnyomás, daganatos elváltozások, túlsúly vagy alultápláltság, gyulladások, D-vitamin-hiány vagy akár korai klimax is. Annak érdekében, hogy kiderüljön, hogy adott esetben melyek a kiváltó okok, legtöbbször nőgyógyászati kivizsgálásra van szükség. Szerencsére az esetek többségében beigazolódik, hogy a zavarokat olyan tényezők idézik elő, amelyek drasztikusabb beavatkozások nélkül is könnyen kezelhetők.

Hormonmentes segítség

A cikluszavarokat jellemzően olyan hormonváltozások idézik elő, amelyek rendezéséhez nem feltétlenül szükséges hormontartalmú gyógyszerekhez fordulni: életmódváltással vagy vény nélkül kapható, növényi hatóanyagokat tartalmazó készítményekkel is befolyásolhatók. Jótékony hatású gyógynövény a többi között a cickafark, a pásztortáska, a réti palástfű, a citromfű, a barátcserje. Ez utóbbi a legtöbbet vizsgált és legjobban dokumentált gyógynövény. A terméséből készült kivonat jótékony hatású a női hormonális szabályozórendszerre. Segíthet a ciklusokat kedvező irányba befolyásolni, és hatékonyan mérsékelni a PMS testi és lelki panaszait, a fejfájást, bőrproblémákat, alhasi panaszokat, mellfeszülést, hangulati ingadozásokat, fáradékonyságot és alvászavarokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +8 °C

A nappali gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütésre számíthatunk, azonban a nap második felében az északi tájak fölé vastagabb felhőtömbök is besodródhatnak. Legfeljebb néhány helyen fordulhat elő futó zápor. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között alakul. A nap során hidegfronti hatás lesz a domináns, ami sokaknál okozhat majd kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra