Megvan, miért fáj a magány

Mi kelti bennünk a magány érzetét? Hogyan okoznak gyötrődést egyes neurológiai folyamatok? Miért vágyunk annyira a társaságra? Egy új kutatásból választ kapunk a kérdésekre.

Sokan megállapították már, hogy a társas érintkezés roppant fontos az egyes ember, de az emberi evolúció szempontjából is - nemcsak ételünket és egyéb erőforrásainkat tudjuk megosztani társainkkal, hanem a nagyobb létszám nagyobb biztonságot is jelent. Ebből következik az is, hogy az egyedüllét hátrányos következményekkel jár.

A Massachusetts Institute of Technology kutatói egérkísérletekkel vizsgálták meg a magány és a társas kapcsolatok biológiáját. Miután elszigetelt, illetve szabadon, közösségben élő egerek csoportjainak agyát vizsgálták meg, arra figyeltek fel, hogy a társaságban élő egereknél sokkal jobbak az idegsejtközi kapcsolatok a DRN (dorzális raphe mag) nevű agyi területen, ebből pedig arra következtettek, hogy a magány kialakulásában idegi szinten köze van a DRN-nek.

A magány megrövidíti az életünket A magány és a társadalmi izoláció legalább olyannyira megrövidíthetik az életünket, mint a súlyos elhízás - állapította meg egy kutatás. Ez azokra is igaz, akik egyébként szeretnek egyedül lenni. Kattintson! A megismételt kísérlet során az is kiderült, hogy minél nagyobb a DRN-aktivitás, az egerek annál jobban keresték más egerek társaságát. Érdekes módon ez a viselkedésmód hangsúlyosabb volt a domináns módon viselkedő példányoknál, ez pedig azt is jelzi, hogy a magányt nemcsak bizonyos ingerek kikapcsolása, hanem az egyedi társasági élet minősége is befolyásolja. A magányt tehát rosszabbul élik meg a domináns, nagyobb társasági élettel bíró egerek, mint az introvertáltabb példányok.

Mi okozza bennünk a magány érzetét?

Mi okozza bennünk a magány érzetét? A kísérlet folytatásaképpen olyan egereken végeztek vizsgálatokat, amelyeknek fényingerekkel avatkoztak be a génműködésébe, ezzel befolyásolták agyuk DRN-aktivitását. Mindez fokozta az egerek társas tevékenységét.

Kay Tye, a kutatást vezető szakértő elmondása szerint a DRN emellett azon viselkedésmintáért is felelős, amely a magányt követő élénkebb társasági életet és élményhabzsolást jellemzi, és amelyet embereknél legalább annyira jól meg lehet figyelni, mint az egereknél.

A kutatók végezetül egy olyan vizsgálati területet alakítottak ki, ahol az egyik helyiségben folyamatosan villogó fény volt, aminek hatására az állatok DRN-aktivitása emelkedni kezdett. Az állatok ezt a területet következetesen elkerülték - az adatok szerint ez olyan fájdalmat okozott nekik, ami összeköthető a magány okozta szenvedéssel is.

Forrás: IFL Science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég. Több helyen várható eső, főként a délkeleti, déli részeken zápor, zivatar is kialakulhat. Az északnyugati szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra