Ideggyógyászati megbetegedések

Az idegrendszert az agy, a gerincvelő és az egész testet behálózó idegek összessége alkotja. Bonyolultsága messze meghaladja a legnagyobb teljesítményű számítógépekét is, az agy működését évtizedek óta kutatják, de még csak pár százalékát sikerült megismerni. Az idegrendszert két nagyobb részre osztjuk: a központi idegrendszert az agy és a gerincvelő alkotja, a környéki idegrendszer pedig azon ideghálózatokat jelenti, amelyek az agy és a gerincvelő összeköttetéseit biztosítják a szervezet többi részével. Az idegrendszer bonyolultsága miatt betegségei igen gyakoriak - a lakosság nagy részét érinti valamelyik formájuk.

Porckorongsérv (gerincsérv) tünetei és kezelése

Mi a porckorongsérv?

A porckorongsérvnek a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti porckorongok előboltosulását nevezzük, ami az gerincvelő ill. az abból kilépő ideggyökök nyomása révén fájdalmat vagy zsibbadást, továbbá idegrendszeri kiesési tüneteket (érzészavar, bénulás. reflexkiesés, vegetatív eltérések: vizelési és székelési zavarok) okozhat, de maradhat tünetmentes is.

Tünetek

A porckorongsérv előfordulása

10-ből 8 ember szenved életében egy alkalommal komolyabb deréktáji fájdalomtól és minden ötödik ember alsó végtagba is sugárzó fájdalmat is tapasztal. A krónikus lumbalis gerincfájdalom az átmeneti munkaképtelenség leggyakoribb oka. Az összes krónikus beteg 10%-a ágyéki gerincbajban szenved. Szintén gyakori a karokba sugárzó fájdalmat okozó nyaki porckorongsérv, a háti szakasz sérve azonban viszonylag ritka.

A porckorongsérv okai

A gerincoszlopot alkotó csigolyák között porckorongok helyezkednek el. A porckorongok szerepe a gerincoszlop rugalmasságában ill. hajlékonyságában (mobilitásában) van, követi a gerinc mozgásait - előrehajláskor hátrafelé, míg hátrahajláskor előre mozdul el.
A porkorongok egy középső kocsonyás magból (nucleus pulposus) és azt körbe vevő rostos gyűrűből (annulus fibrosus) állnak. A kocsonyás mag víztartalma az élet folyamán fokozatosan csökken, melynek következtében a porckorongok veszítenek rugalmasságukból és magasságukból (ebben alkati - genetikai tényezők is szerepet játszanak). Ez közvetve szerepet játszik a csigolyák és csigolya közti ízületek meszesedésében (spondylosis ill. spondylarthrosis). Azonban a rostos gyűrű is rugalmatlanabbá válik és sérülésekre könnyebben szakad. A szakadás helyén a kocsonyás mag előboltosulhat.
Az előboltosulás enyhe formáját prolapsusnak, míg kifejezett formáját herniának (sérv) nevezzük. Ebben az esetben a sérvesedett rész még magától visszahúzódhat. Azonban súlyos esetben a sérvesedett rész kapcsolata megszakad a központi kocsonyás maggal ("kiszakad a sérv") és ez a kiszakadt rész a gerincűrben marad. A sérv és kiszakadt formája sok esetben műtéti indikációt képez. (lásd alább!). A sérv részben a gerincvelő ill. a gerincvelőből kilépő ideggyökök nyomása révén okoz tüneteket. A gerincvelőből az ideggyökök párosával a csigolyák közötti réseken át lépnek ki. A nyaki szakaszon 8, a hátin 12, míg az ágyéki szakaszon 5 pár lép ki. Miután kiléptek, különböző ideggyökök egymással kapcsolódva perifériás ideggé állnak össze. A nyaki sérvek a felső végtagokon, az ágyékiak az alsó végtagokon okoznak tüneteket (lásd a tüneteknél!)
A porckorongsérv főként a mozgékony, tehát az ágyéki és nyaki szakaszon fordul elő, míg a háti szakasz annak a mellkas által rögzített volta miatt ritkábban.

A porckorongsérv tünetei

Ahhoz, hogy érzékeltessem a tüneteket egy konkrét, a mindennapi gyakorlatban leggyakrabban előforduló porckorongsérv tüneteit hozom fel példaként: az ötös ágyéki ill. keresztcsont közötti porckorong sérvesedése leginkább a keresztcsonti egyes gyököt (S1 gyök) nyomja.
  • Kisugárzó fájdalom, ami "csíkszerű" a nyaki szakasz esetében a felső, az ágyéki esetében az alsó végtagok irányában, míg a háti sérvek övszerűen a mellkas-, ill. hasi tájra sugároznak gyakran belszervi betegséget utánozva. (S1 gyök nyomása esetén a fájdalom a comb hátsó felszínén a lábszár és lábfej külső felszínén keresztül a kisujjba sugárzik)
  • Izomgyengeség, ami a nyomott ideggyök által beidegzett izmot, izomcsoportot érinti. (S1 gyök nyomása esetén a lábujjhegyre állás gyengül)
  • Érzészavar, ami részben csökkent érzésben, ill. eltérő érzésben - pl. zsibbadás - nyilvánul meg. (S1 gyök nyomása esetén a lábszár és lábfej külső felszínén)
  • Reflexcsökkenés ill. -kiesés (S1 gyök nyomása esetén az Achilles reflex csökken)
  • Vegetatív zavarok: vizelet- és székletindítási és -tartási problémák (az ágyéki és háti sérvek esetében fordulhatnak elő)
Porckorongsérv tünetei és kezelése
Porckorongsérv tünetei és kezelése

A porckorongsérv diagnózisa

  1. Az anamnézis és fizikális vizsgálat ebben a kórképben is nagyon fontos.
  2. Gyakran látható antalgiás tartás, melynek kapcsán a beteg a fájdalmas végtagját kimélendő az ép oldalit terheli. A gerincoszlop görbületeinek és mozgástartományának megfigyelése. Gyakran az ideggyök lefutásának megfelelően nyomásérzékenység áll fenn. Nyújtási próbák (pl.: Lasegue próba, Femorális jel, Mennel jel) elvégzése, ami abból áll, hogy az adott ideget megfeszítjük és kóros esetben ez fájdalmat vált ki. Reflex-, izomerő- ill. érzésvizsgálatok is az esetleges ideggyök károsodás kimutatását szolgálják.
  3. Röntgen - kétirányú gerincröntgen során porckorongsérv esetén a csigolyák közötti rés beszűkülhet. Ezenkívül egyéb kórképek elkülönítésében használjuk.
  4. CT (computer tomograph): pontosan megítélhetjük a porckorongsérv és ideggyök viszonyát. Általában az ágyéki gerincszakasz vizsgálatára alkalmasabb, mint a nyaki szakaszéra.
  5. MRI (mágneses rezonancia vizsgálat): a porckorongsérvek kimutatására legalkalmasabb vizsgálat. Elvégzése azonban csak akkor indokolt, ha a tünetek alapján az esetlegesen kimutatott porckorongsérvnek műtéti indikációja is van. Ugyanis porckorongsérvek sok esetben tünetmentesek!
  6. Egyéb vizsgálatok: laborvizsgálat, gerinccsapolás (lumbálpunkció), csontizotópos (csontscintigráfia) vizsgálat, EMG (elektromyográfia) főként az elkülönítésben játszanak szerepet.

A porckorongsérv kórlefolyása

A porckorongsérvek által kiváltott, a végtagokba sugárzó fájdalmat egyéb kórképek is kiválthatnak:
  1. Kisízületi blokk: a csigolyanyúlványok között kisízületek biztosítják a csigolyák közötti kapcsolatot és ezek pl. porckorongsérv esetében kificamodnak és a reflexes izom-összehúzódás következtében a kóros helyzetben rögzülnek. Ez is okozhat végtagba sugárzó fájdalmat, azonban ez szétterjedő és ritkán húzódik le a végtag teljes hosszában ill. nem jár neurológiai tünetekkel és nyújtási tünettel.
  2. Spondylolisthesis: a csigolyák előrefelé vagy hátra elcsúsznak egymáson. Ez gyakran spondylolysissel (a csigolyaíveken létrejövő egy vagy kétoldali megszakadás) szövődik. Ilyenkor a gerincen megtöretés, "lépcső" tapintható.
  3. Gerinccsatorna szűkület: az általában már veleszületetten szűkebb gerinccsatornát az idők folyamán kialakuló kisízületi "meszesedések" tovább szűkítik.
    Általában mindkét végtagba sugárzó fájdalom jelentkezik ill. alsóvégtagok esetében jellegzetes a járáskor kialakuló fájdalom az alsóvégtagokban (spinalis claudicatio), ami pihenésre szűnik.
  4. Alagút-syndroma: az idegek a lefutásuk mentén sok esetében csontok, izmok, szalagok által alkotott szűk réseken (ún.: alagutak) haladnak át. Ezen alagutak bármily okból bekövetkező beszűkülése az ideg lenyomását eredményezi, ami sokszor kisugárzó fájdalom formájában nyilvánul meg. A felsővégtag esetében a mellkas kimeneti syndromát (un. TOS), míg alsóvégtag esetében a piriformis syndromát érdemes megemlíteni.
  5. Az alsó végtagokba sugárzó fájdalmat okozhat még a sacroileitis is (a medence ill. gerincoszlop találkozásánál található izület gyulladását jelenti). Jellegzetessége az éjszakai, gyakran mindkét alsóvégtagba sugárzó fájdalom és az ízület nyomásérzékenysége.

A porckorongsérv kezelése

  1. Fektetés kímélő testhelyzetben kemény alapú fekhelyen (csak néhány napig!)
  2. Gyógyszeres kezelés: fájdalomcsillapítás (nem szteroid gyulladáscsökkentők - pl. diclofenac, indomethacinum, ibuprofen stb., opioidok), izomlazítók (a fájdalmat sokszor fokozó kóros izom-összehúzódás oldása révén fejti ki fájdalomcsillapító hatását). A gyógyszereket szájon át, infúzióban, a fájdalom helyére adott lokális ill. izomba adott injekcióval, valamint bőrön keresztül felszívódó tapasz formájában juttathatjuk a szervezetbe.
  3. Fizikoterápia - nem annyira az akut, mint a krónikus fájdalom kezelésében lehet létjogosultága.
  4. Gerinctorna - ez szintén krónikus esetben ill. a panaszok megelőzésében játszik szerepet. Hosszú távon a legfontosabb szereppel bír!
  5. Segédeszközök (gerincfűző, medenceöv) használata. Folyamatos viselése nem javasolt a gerinc izmainak esetleges sorvadása miatt.
  6. Műtéti kezelés az alábbi esetekben jön szóba: bénulásos tünetek, vizelési és székelési zavar, nem vagy alig befolyásolható fájdalom, 2-3 hónap alatt a megfelelő kezelésre sem javuló tünetek, melyek hátterében CT/MRI-vel igazolt porckorongsérv áll.

A műtéti kezelés sok esetben nem jelent végleges megoldást, mivel a műtét megbontja a gerincoszlop stabilitását, a műtéti területen hegesedés léphet fel, a porckorongsérv kiújulhat, a műtéti területnek megfelelően gyulladás (pl. discitis) léphet fel, melyek sokszor hasonló panaszokat okozhatnak, mint maga a sérv. Ezért nagyon fontos, hogy műtétet csak megfelelő esetben végezzünk.
A porckorongsérv konzervatív kezelését reumatológus és neurológus végzi, míg műtétet idegsebészek és ortopédusok végeznek.
Porckorongsérv esetében meg kell tanulni azt hogyan kímélhetjük gerincünket (pl. ne emeljünk hajlott gerinccel!) megelőzendő a rosszabbodást.
Porckorongsérv szindrómára jellemző, hogy hajlamos a kiújulásra és kiújulása esetén súlyosabb formában jelentkezik és hosszabb ideig tart! ("gyarapodó tünetek").
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.