Ideggyógyászati megbetegedések

Az idegrendszert az agy, a gerincvelő és az egész testet behálózó idegek összessége alkotja. Bonyolultsága messze meghaladja a legnagyobb teljesítményű számítógépekét is, az agy működését évtizedek óta kutatják, de még csak pár százalékát sikerült megismerni. Az idegrendszert két nagyobb részre osztjuk: a központi idegrendszert az agy és a gerincvelő alkotja, a környéki idegrendszer pedig azon ideghálózatokat jelenti, amelyek az agy és a gerincvelő összeköttetéseit biztosítják a szervezet többi részével. Az idegrendszer bonyolultsága miatt betegségei igen gyakoriak - a lakosság nagy részét érinti valamelyik formájuk.

Krónikus traumatikus enkefalopátia tünetei és kezelése

Mi a krónikus traumatikus enkefalopátia?

Az enkefalopátia (encephalopathia) egy gyűjtőfogalom, amely az agyfunkciók betegség, sérülés vagy mérgezés hatására fellépő károsodását foglalja magában. A görög eredetű szóösszetétel jelentése: az agy betegsége. A krónikus traumatikus enkefalopátia az enkefalopátiák egy típusa. Progresszív neurodegeneratív, azaz az idegsejtek fokozatos károsodásával, elhalásával járó kórkép, amelyet a központi idegrendszert érintő sorozatos traumák, sérülések váltanak ki hosszú távon.

Tünetek

A krónikus traumatikus enkefalopátia előfordulása

Egyelőre nem ismert a krónikus traumatikus enkefalopátia előfordulási gyakorisága, főként azért, mert a betegség tényleges diagnózisát csak az érintett halálát követően, boncolással lehet minden kétséget kizáróan felállítani. Valószínűsíthető ugyanakkor, hogy kialakulása kockázata magasabb azok körében, akik foglalkozásuk révén gyakrabban szenvednek fejet érő ütéseket, agyrázkódást.

A krónikus traumatikus enkefalopátia okai

Az eddig lezajlott kutatások alapján még nem tisztázott a krónikus traumatikus enkefalopátia kialakulásának minden részlete. Valószínűsíthető azonban, hogy a fejet érő traumák fontos szerepet játszanak benne. A témában zajló tudományos vizsgálatok középpontjában éppen ezért a háborús területeken szolgálatot teljesítő katonák, valamint az olyan kontakt sportok professzionális versenyzői állnak, mint akár a jégkorong vagy az amerikai futball. Nem szükséges, hogy egy-egy sérülés nyomán az érintett az eszméletét veszítse: a fejet érő kisebb ütések hatása is feltételezhetően összeadódik hosszú távon. Ezzel együtt nem mindenkinél jelentkezik krónikus traumatikus enkefalopátia, aki gyakran szenved fejet érő ütéseket, agyrázkódást.
A krónikus traumatikus enkefalopátia jelei hasonlítanak az Alzheimer-kór tüneteire. Fotó: Getty Images
A krónikus traumatikus enkefalopátia jelei hasonlítanak az Alzheimer-kór tüneteire. Fotó: Getty Images
A szakirodalomban leírtak szerint megfigyelhető, hogy a krónikus traumatikus enkefalopátia következtében elhunyt betegek agyában hasonló fehérjelerakódások mutatkoznak az erek körül, mint az Alzheimer-kór esetén. Legalábbis abban az értelemben, hogy itt is egy úgynevezett tau-fehérje gyülemlik fel. A tau-fehérjék fontos szerepet töltenek be a normál agyműködésben. Ezt azonban nagyban meghatározza az alakjuk: a sejtek éppúgy csak a megfelelő alakú tau-fehérjét tudják felhasználni, ahogy egy zárat is csak a megfelelő kulcs nyit ki. Ha változik a formája, a fehérje működésképtelenné válik, és potenciálisan megjelenhet az agy egyéb régióban, kihatva akár azok működésére is. A tau-fehérje specifikus mintázat szerinti megváltozott formája nyújtja jelenleg a legbiztosabb eszközt a krónikus traumatikus enkefalopátia diagnosztizálásához.

A krónikus traumatikus enkefalopátia tünetei

Jellemző, hogy a krónikus traumatikus enkefalopátia tünetei lassan, évek, évtizedek alatt fejlődnek ki, illetve válnak annyira markánssá, hogy felismerhetőek legyenek. Ezt követően pedig az idő előrehaladtával egyre súlyosbodnak. A betegség fennállását általában 40 éves kor felett igazolják az érintetteknél. A lehetséges tünetek sok hasonlóságot mutatnak egy neurodegeneratív betegségek tüneteivel, beleértve például az Alzheimer-kórt és a frontotemporális demenciát.
Egyaránt felléphetnek kognitív, viselkedésbeli, hangulati és motorikus változások a betegnél. Gyakori például az emlékezetvesztés, a koncentrációs és gondolkodási nehézség, illetve a személyiségváltozás, akár agresszív dühkitörésekkel társulva. Sok beteg visszatérő fejfájásra is panaszkodik. Jelentkezhetnek továbbá depresszív tünetek, beszédzavarok, remegés és egyéb kontrollálatlan izommozgások, egyensúlyzavarok, koordinációs problémák (ataxia), gyengülhetnek a végrehajtó funkciók, illetve önkárosító, öngyilkossági gondolatok is ébredhetnek a betegben.

A krónikus traumatikus enkefalopátia diagnózisa

A betegek élete során jelenleg nem állítható fel a krónikus traumatikus enkefalopátia diagnózisa. A betegségre utaló patológiai bizonyítékok ugyanis kizárólag boncolással mutathatók ki az agyszövetből. Ugyanakkor a klinikai kritériumok érvényesülése esetén felállítható a traumatikus enkefalopátia szindróma diagnózisa. Ez utóbbi a betegség okozta neuropatológiai változások klinikai megjelenési formája.

A krónikus traumatikus enkefalopátia kezelése

A krónikus traumatikus enkefalopátia nem gyógyítható. Progresszív betegségként tünetei az idő előrehaladtával egyre súlyosbodnak. A meglévő tudományos bizonyítékok alapján a krónikus traumatikus enkefalopátia önmagában nem végzetes, azonban olyan egészségügyi problémákat okozhat, amelyek hosszú távon súlyosan károsítják a beteg egészségét és életminőségét. Önellátásra való képessége fokozatosan elvész, ezért idővel állandó ápolásra szorul. A betegség súlyosbodásával diszfágia, azaz nyelési nehézség is felléphet, ami fokozhatja a tüdőgyulladás és a légzési elégtelenség kockázatát.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +8 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől a Dunántúlon, valamint északkelet felől - lassabb ütemben - az ország keleti harmadán is egyre nagyobb területen felszakadozik, csökken a felhőzet, miközben a tartós csapadék napközben egyre inkább a déli, délkeleti tájakra szorul vissza, majd várhatóan a déli, kora délutáni órákra ott is megszűnik. Eközben azonban erőteljes marad a gomolyfelhő-képződés, és leginkább a középső országrészben - illetve másodsorban a nyugati határ közelében - alakulhatnak ki délután záporok, sőt, hózáporok is, utóbbiak mentén átmenetileg kifehéredhet a táj. Estétől az addig felhős tájakon is egyre többfelé kiderül az ég. Az északias szél egyre nagyobb területen megerősödik, kiemelten az északkeleti országrészben - illetve néhol az Észak-Dunántúlon - viharossá is fokozódik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 10 fok között alakul. Késő estére többnyire -5 és +3 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás dominál majd, ami sokak számára okozhat kellemetlenségeket.