Ideggyógyászati megbetegedések

Az idegrendszert az agy, a gerincvelő és az egész testet behálózó idegek összessége alkotja. Bonyolultsága messze meghaladja a legnagyobb teljesítményű számítógépekét is, az agy működését évtizedek óta kutatják, de még csak pár százalékát sikerült megismerni. Az idegrendszert két nagyobb részre osztjuk: a központi idegrendszert az agy és a gerincvelő alkotja, a környéki idegrendszer pedig azon ideghálózatokat jelenti, amelyek az agy és a gerincvelő összeköttetéseit biztosítják a szervezet többi részével. Az idegrendszer bonyolultsága miatt betegségei igen gyakoriak - a lakosság nagy részét érinti valamelyik formájuk.

Kézremegés (tremor) tünetei és kezelése

Mi a kézremegés?

A remegés (tremor) akaratlan, ritmusos mozgás, amelyet az izmok ismétlődő összehúzódása és elernyedése vált ki. A kézremegés nem önálló betegség, hanem számos betegség, állapot tünete.

Tünetek

A tremort megjelenése alapján három csoportra oszthatjuk.
A remegés frekvenciája szerint a tremor lehet lassú, közepesen gyors vagy gyors. A remegés kilengésének (amplitúdójának) nagysága szerint beszélhetünk finom-, közepes- és nagyhullámú tremorról. Az extrém mértékű kitéréseket, "flapping tremornak" (flap = szárnycsapás) nevezik. Az apró hullámú tremor sokszor észrevehetetlen. A tremor lehet egygócú (unifokális), többgócú (multifokális) és az egész testre kiterjedő (generalizált), ez utóbbi érintheti a fejet, arcot, állkapcsot, nyelvet, törzset, végtagokat, stb.). Jelen összefoglaló a valódi népegészségügyi problémát okozó kézremegéssel (unifokális tremor) foglalkozik.

A kézremegés előfordulása

A tremor nem önálló betegség, hanem tünet, okai sokfélék lehetnek, így a kézremegés bármely életkorban előfordul. Az egyes típusok gyakorisága megegyezik a kiváltó kórképek gyakoriságával.

A kézremegés okai

A tremort három csoportra oszthatjuk:
  1. Tartási (poszturális) tremor: A testhelyzettől függő tartási tremor akkor mutatkozik meg, ha a kezet a gravitációval ellentétesen mozgatjuk (például jelentősebb súlyú tárgyat kell megtartani). Nem minden esetben kóros ("fiziológiás tremor"). Máskor autoszómális domináns rendellenesség (esszenciális tremor) megnyilvánulása. Gyakorta lelki eredetű (például lámpaláz miatti). Az alkohol- vagy drogmegvonás is jellemzően poszturális tremor formájában mutatkozik. Bizonyos gyógyszerekkel, élvezeti szerekkel (koffein, dohányzás) kiváltható. Súlyos anyagcsere-zavarok (például májkóma I. stádiuma) eseteiben általános jelenség.
  2. Nyugalmi tremor: A gravitációval ellentétesen felpolcolt végtagon, akaratlagos mozgás hiánya esetén is jelentkező kézremegés. Általában központi idegrendszeri károsodásra utal. Ilyen károsodások lehetnek: Parkinson-szindróma, bizonyos agyi területeknek baleseti, gyulladásos, vérellátási zavarra visszavezethető, daganatos, stb. eredetű károsodása. Mindemellett a nyugalmi tremor lehet pszichés eredetű és gyógyszerrel is kiváltható.
  3. Intenciós (kisagyi) tremor: Az intenciós (akciós) tremor akaratlagos mozgások kivitelezése közben jelentkezik. Jellemző, hogy a céltárgyhoz (például csavarhúzóval megközelített csavar) közeledve az amplitúdó fokozódik. Jellemzően a kisagy bármilyen eredetű károsodása okozhatja, de gyakran pszichés eredetű.

A kézremegés tünetei és diagnózisa

A tremor maga is tünet. A pontos diagnózis felállításához és a tremor hatékony gyógyításához a társuló tünetekre kell figyelnünk. Így Parkinson-szindróma esetén a tremort mozgásszegénység (ataxia), az izmok merevsége (rigiditás) és a lelassult gondolkodás (bradifrénia) és értelmi leépülés kíséri.
Alkohol- vagy drogmegvonás, gyógyszerek, élvezeti szerek által okozott tremor esetei - szerencsés esetben - már a kórelőzmény felvételekor valószínűsíthetők. Máskor laboratóriumi (például májfunkciós) vizsgálatok fedik fel az igazságot. A kábítószerek is kimutathatók a vérből, kiürülési idejük akár heteket is igénybe vehet.
A dominánsan öröklődő esszenciális tremor már kisgyermekkorban megmutatkozik, stressz hatására fokozódik. A kórelőzmény felvételekor számba kell venni a tremort leggyakrabban kiváltó gyógyszereket (élvezeti szerek a koffein, egyes pszichiátriában alkalmazott szerek). A tremor észlelésekor gondolni kell a tremort kiváltó leggyakoribb kóros állapotokra (alkohol- vagy drogmegvonás) betegségekre pl. agytályog, agydaganat, sclerosis multiplex, veseelégtelenség, cukorbaj kapcsán előforduló perifériás idegkárosodások lehetőségére, Parkinson-kórra, pajzsmirig-túlműködésre, de állhat a háttérben stressz és szorongás is.
Kézremegés (tremor) tünetei és kezelése
Kézremegés (tremor) tünetei és kezelése

A kézremegés kórlefolyása

A tremor prognózisa csak a szervi hátterű remegések esetében függvénye az alapbetegségnek. A tremor lehet teljesen ártalmatlan veleszületett állapot (esszenciális tremor), melynek legfeljebb pszichés és szociális következményei lehetnek: önértékelési zavarok, bizonyos hivatásokból, szakmákból való kirekesztettség. Ennek későbbi súlyos következménye lehet az alkoholizmus, gyógyszer-abúzus annak minden következményével. Az alkohol ugyanis kiváló a kézremegés oldásában, igaz, csak rövid ideig tartó enyhülést hoz. Ugyanez vonatkozik a stressz és szorongás által kiváltott ("pszichogén") esetekre is. A testi értelemben ártalmatlannak vélt tremort ezért nem szabad kézlegyintéssel és nyugtatók felírásával elintézni.

A kézremegés kezelése

A kezelés célja az alapbetegség (például Parkinson-szindróma, agydaganat) gyógyítása vagy gondozása, a kézremegés megszüntetése, pszichogén és esszenciális tremor eseteiben a szorongás gyógyítása és a beteg tünetmentessé tétele, a pszichés sérülés kialakulásának vagy elhatalmasodásának megelőzése.
Az esszenciális tremor megszüntetésére legkiterjedtebben használják az adrenalin béta-receptorainak blokkolóit (főként a propranololt) és az eredetileg epilepszia ellen kifejlesztett primidont. Alkohol segítségével a tremor azonnal szűnik. Ez a "természetes gyógyszer" viszont gyakori alkalmazása esetén nagy árat kérhet.

A kézremegés gyógyulási esélyei

A tremort szervi eredet esetén csak az alapbetegség gyógyításával lehet véglegesen megoldani. Bizonyos esetekben (például Parkinson-kór) ez ma még nem lehetséges. Agydaganat esetén a tumor biológiai viselkedése, elhelyezkedése, mérete, operálhatósága, sugárérzékenysége, stb. szabja meg az általa okozott tremor csökkentésének, illetve gyógyításának esélyeit. Agytályog esetén a prognózis többnyire jó.
Pszichogén esetekben is függ a szorongás, esetleg jelentős ("major") pszichiátriai kórkép kezelhetőségétől. Szorongás, lámpaláz (azaz szociális szorongás) esetén a gyógyszeres kezelés legtöbbször eredményes. Fontos, hogy a jelentős szellemi teljesítményt igénylő fellépések miatti szorongásokat lehetőleg ne nyugtatókkal, hanem béta-blokkolókkal kezeljük, mert a nyugtatók csökkenthetik a beteg teljesítőképességét.

A kézremegés megelőzése

A tremor csak alkohol- és drogmegvonás eseteiben előzhető meg hatékonyan, természetesen az alkoholizmus, illetve drogfüggőség megelőzésének eszközeivel. A szervi eredetű tremor jellemzően nem megelőzhető állapot. Esszenciális tremor esetében fontos a korai felismerés, hatékony kezelés a későbbi önértékelési zavarok, szociális hátrányok megelőzése érdekében. Az esszenciális tremor lehetőségére már gyermekkorban fel kell figyelni. Erre főként a gyermek írásának elemzéséből lehet következtetni.

A kézremegés általában nem ártalmatlan öröklött, testi, illetve lelki kóros állapotok sokszor alig észrevehető megnyilvánulásai. Sok esetben "aktuális idegességre" utal, de sok esetben a beteg pszichés problémáinak lehetőségeiről (pl. alkoholizmus, szorongás) értesíti a megfigyelőt. A jelentős szervi betegségek által kiváltott tremor mellett fontosabb jelek is utalhatnak a betegség bekövetkeztére. Ezzel ellentétben a jelentéktelennek vélt pszichés és esszenciális tremornak, kezeletlen esetben súlyos következményei lehetnek: alkohol-, illetve drogfüggőség, gyógyszer-abúzus, súlyos önértékelési zavarok, szociális lecsúszás és öngyilkosság.
Egyes, nagy koncentrációt és kevés erőkifejtést kívánó sportokban (például lövészet) a béta-blokkolók, stb. a tiltott doppingok listáján szereplő gyógyszerek. Beszűkítik a perifériás látást, de megszűnik a kéz legfinomabb remegése is, tökéletessé válik a célra tartás - akárcsak alkohol ("célzóvíz") fogyasztása esetén.
Valamennyi tremort csökkentő gyógyszer hozzászokást okoz. Még az ártalmatlan propranolol (béta-blokkoló) adagját is szüntelenül emelni kell. Ezért a kézremegés kivizsgálása, gyógyszerelése, a gyógyszerszedés következményeinek rendszeres megfigyelése felelősségteljes szakorvosi faladat.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.