Fogyókúra? Életmódváltás!

Jó magyar szokás szerint az elmúlt időszakban pukkadásig tömtük magunkba a finomabbnál finomabb étkeket. Ez persze meg is látszik alakunkon, ezért feltehetjük a kérdést: nem lenne-e jobb életmódunk terén is tiszta lappal kezdeni az új évet?

Ezerszer feljegyzett és kivesézett történet: ha fogyókúrázni akarunk, a gyors súlyvesztés reményében drasztikusan lecsökkentjük a bevitt táplálékmennyiséget, szinte koplalunk. Jobb esetben hősiesen kitartunk a kúra végéig, majd, mikor a mérleg nyelve eléri a kívánt értéket, kilazítunk: jöhet megint a rántott karaj hasábburgonyával, somlói, tábla csoki - és egy hét múlva a kiinduló súlyon felül találjuk magunkat.

Jojjó-effektus

Ez azon túl, hogy bosszantó, rendkívül egészségtelen is. A gyakori súlyingadozással kísért fogyókúrázás ugyanis jobban megviseli a szervezetet, mint a tartós túlsúly. Jobb lassan, de biztosan fogyni, melynek legcélszerűbb módja, ha elengedjük a fogyás iránti vágyat, és az egészséget célozzuk meg helyette. Életmódváltással tartósabb sikereket érhetünk el, melyeknek a kívánatos testsúly nem végcélja, hanem következménye lesz. Helyes életmód mellett beáll az egyénre jellemző, egészséges, genetikailag meghatározott testsúly, akár túlsúlyunk volt, akár olyan vékonyak voltunk, mint a ruhafogas.

Motiváció és célkitűzés

Ha nem elég motiváció a karcsúbb alak (mert miért is kéne mindenkinek karcsúnak lennie?), tűzzünk ki kézzelfogható célokat: sajgó ízületek nélkül tudjunk fogócskázni unokánkkal a kertben, könnyedén fel tudjunk kaptatni az ötödikre akkor is, ha nem jó a lift, nyugdíjas korunkban is el tudjunk menni táncolni stb. A lényeg: az életmódváltásnak legyen konkrét célja, értelme, ami miatt érdemes lesz elkezdeni és véghezvinni!

Rész-célkitűzések

Jó, ha vannak az úton mérföldkövek: ezek segítenek abban, hogy tudjuk, meddig jutottunk el, hol tartunk. Szükségesek a sikerhez, és segítenek túllendülni a nehezebb időkben. Ilyen lehet pl.: elhatározom, hogy a héten minden nap fél órát sétálok, és azt be is tartom, hónap végére szokásommá válik minden nap salátát enni ebéd előtt stb. Az viszont nem mindegy, hogy mindezeket milyen ütemben tesszük. A túl sok vállalás ugyanis kudarchoz vezethet. Mit lehet tenni, hogy ezt elkerüljük?

Folyamatosan! Fokozatosan! Rendszeresen!

A siker titka: módszeresen, rendszeresen végzett, képességeinket meg nem haladó, folyamatos erőfeszítés. Ne akarjunk egyszerre túl sokat teljesíteni: buzgalmunkban hirtelen ránk szakadhat a túl sok vállalás, és ami fokozatosan bevezetve játszi könnyedséggel megoldható lenne, az elviselhetetlen teherként kapitulálásra késztet bennünket. Vegyünk fel minden héten egy-egy egészség-szokást, és csak akkor kezdjünk bele a következőbe, ha ez már tényleg szokásunkká vált. Ha nem megy egy hét alatt, várjunk vele, de maradjunk következetesek. Lépésről lépésre bizton célba érünk!

Összegezve

Felejtsük el a negatív töltettel rendelkező fogyókúrát! Az új év (is) kiváló alkalmat teremt az életmód-váltásra. Ne akarjunk egyszerre futóbajnok, életmódguru lenni, vagy éppen reformszakács: szépen lassan haladjunk előre kitűzött célunk felé, hogy biztosan oda is érjünk. Sok kitartást hozzá!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra