Máj: nem mindegy, milyet eszünk?
A májról igencsak ellentmondásos információkat olvashatunk: úgy tanultuk, hogy a máj tele van fontos vitaminnal és nyomelemmel, egyes kutatások szerint azonban nehézfémekkel is, ezért fogyasztása káros. Hogyan hozzuk meg a legjobb döntést?
Vérszegénységre is
A vérszegénység miatt a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez, és ennek számos, kellemetlen és súlyos tünete lehet. Hogyan segít rajtunk, ha májat eszünk? Kattintson!

Ha valaki szereti a májat, akkor beillesztheti az étrendjébe, hiszen ezzel nagyon könnyen biztosíthatja például a szervezetének szükséges A- és D-vitamint. A D-vitamin pótlására a legalkalmasabb a máj, a halmájolajok, és a tojás fogyasztása. Azonban érdemes megbízható helyről vásárolni a májat, illetve, ha tehetjük, előnyben részesíteni a biotermékeket (ezeknél ugyanis kevésbé szennyezett a környezet, melyben az állat felnő, illetve az állatokat nem kezelik hormonokkal, antibiotikumokkal). A fiatalabb állatok mája mindig kevesebb méreganyagot tartalmaz, így marha helyett válasszunk például borjút.
Azonban, ha valaki nem szereti a májat, vagy fél az esetleg benne található toxinoktól, máshonnan is pótolhatja a vasat (lencséből, spenótból, szójababból) vagy az A-vitamint (édesburgonyából, sárgarépából).
Értékelje a cikket!
Tisztelt Szakértő! Terhességem első szimeszterében vagyok és azt olvastam, hogy az A vitamin túladagolása veszélyes lehet a magzatra. Én elég sok sárgarépát eszem, napi 3-4 darabot nyers állapotban biztosan. Kérdésem, hogy ez okozhat e a szükségesnél több napi A vitamin bevitelt a szervezetbe? Köszönettel: Kincses Piroska
Kedves Hölgyem! Az A-vitamin zsíroldékony vitamin, más néven retinolként, retinolekvivalensként vagy retinálként is emlegetik, de gyakran halljuk hámvédő vitaminként is. Előanyagaiból - az úgynevezett provitaminokból - a szervezetben is képz...