Így élhetjük túl a karácsonnyal járó stresszt

A karácsony közeledtével mentálisan is több teher nehezedhet ránk. Az ünnepi előkészületek végeztével ráadásul nem mindenki dőlhet hátra, hogy lazítson. Egyeseknek ez az időszak igazi kínszenvedés. Vagy azért, mert nem tudnak rákészülni, vagy azért, mert egyedül érzik magukat, esetleg kilátástalannak látják a jövőjüket. Mutatjuk, mi segíthet átlendülni a mélyponton.

karácsony a legtöbb ember számára örömteli és meghitt ünnep, még akkor is, ha sokan az utolsó pillanatig dolgoznak, emiatt pedig nincs idejük kellően ráhangolódni, vagy csak visszafogottan ünnepelhetnek. A karácsonyi hangulat, a családdal töltött idő, a ráérős beszélgetések és régen várt találkozók azonban gyorsan átlendíthetik az embert az év végi hajrával járó stresszen, a megoldandó problémák kiváltotta aggodalmon.

Ám az ünnep nem mindenki számára felhőtlen: egyesek kimondottan rosszul élik meg ezt az időszakot. Az egzisztenciális gondok, egészségügyi problémák, egy-egy szeretett személy elvesztése, a magány, a jövőkép hiánya mind-mind hozzájárulhat ahhoz, hogy sokak mentális egészsége romoljon az ünnepek alatt. A psychreg.org oldala összegyűjtötte egy terapeuta, Lee Hawker-Lecesne tippjeit arról, hogyan őrizhetjük meg mentális egészségünket az év végén.

Az ünnepi időszak sokakat szorongással, félelemmel tölt el. Fotó: Getty Images
Az ünnepi időszak sokakat szorongással, félelemmel tölt el. Fotó: Getty Images

Ne mondjunk le a napi rutinról

Unalmas és megszokott? Viszont biztonságérzetet adhat és átsegíthet bennünket a nehezebb napokon, ha jól bevált napi rutinunkat követjük - tanácsolja Lee Hawker-Lecesne. A napi rutin azonban ne korlátozódjon a mindennapi teendők elvégzésére: fizikai és mentális egészségünk érdekében iktassuk be a rendszeres testmozgást, a relaxálást és az egészséges táplálkozást is. 

Készítsünk pénzügyi tervet, hogy ne stresszeljünk a költekezés miatt  

Sokakra extra nyomásként nehezedik az ajándékvásárlással járó megfelelési kényszer. Hogy akkor is pazar meglepetéseket varázsoljanak a fa alá, ha anyagi lehetőségeik korlátozottak. Azért, hogy megelőzzük az esztelen költekezést és az azt követő lelkiismeretfurdalást vagy aggodalmat, érdemes idejében összeállítanunk egy tervet. Határozzuk meg, mekkora keretünk van, mire mennyit költhetünk, mit hol tudunk olcsóbban megvenni, és hogyan csökkenthetjük a kiadásainkat, az esetlegesen megspórolt összeget pedig mibe tudjuk beforgatni. 

Próbáljuk csillapítani a magányt 

Aki egyedül van és magányos, ezt az időszakot sokkal nehezebben élheti meg, mint az átlagos hétköznapokat. Lee Hawker-Lecesne szerint segíthet, ha emlékeztetjük magunkat arra, hogy az ünnepi időszak átmeneti, és hamarosan minden visszazökken a normális kerékvágásba. Természetesen ez a tudat nem mindenkit nyugtat meg, ahogy a magányt sem fogja oldani, de egy lépéssel közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy az ünnepek alatt ne forduljunk teljesen magunkba.

Ha nyugalomra vágyunk, jelezzük

Aki családi körben tölti a karácsonyt, ráadásul minden nap máshova megy rokonlátogatóba, egészen másfajta problémával szembesülhet: a meghitt nyüzsgés egy idő után nyomasztóvá válhat, különösen, ha nem jut idő arra, hogy egy kicsit magunkban legyünk. Ilyenkor az őszinteség sokat segíthet. Lee Hawker-Lecesne szerint érdemes egy kis szünetet tartanunk, a körülöttünk lévőknek pedig őszintén elmondani, miért van szükségünk nyugalomra.

Hogyan küzdhetjük le a szociális szorongást?

A karácsonyi összejövetelek, a céges bulik, a rokonlátogatások, az év végi összejövetelek sokaknál fokozzák az egyébként is meglévő szociális szorongás tüneteit, amelyek akkor jelentkeznek, ha nagyobb társaságba keverednek, ahol kénytelenek másokkal beszélgetni. 

A szorongással járó jellegzetes fizikai tünetek: a remegés, a gyomorgörcs, az izzadás, a szédülés és a nyilvános szereplés miatti félelem megkeserítheti az ünnepi időszakot is. Ilyenkor segíthet, ha egy kicsit elvonulunk, leülünk és emlékeztetjük magunkat arra, hogy rajtunk kívül mások is lehetnek a társaságban, akik hasonló cipőben járnak - véli Hawker-Lecesne.

Az is enyhítheti a tüneteket, ha olyanok társaságát keressük, akik hozzánk hasonlóan elveszettnek tűnnek, és akikkel az interakció nem tűnik kényszernek. Ahogy azt Hawker-Lecesne is említi, az alkohol – amely az ünnepi összejöveteleken gyakran nagy mennyiségben fogy – nem jó megoldás a stresszoldásra. Átmenetileg ugyan segíthet a szorongás és a feszültség oldásában, de hosszú távon függőséget okoz, és egészségkárosító hatása miatt jobb alkalmanként és mértékkel poharazni. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra