Gyengíti az immunrendszerünket a gyász

Kimutatták, hogy a gyász valóban gyengíti a szervezet védekezőképességét. A szeretett személy elvesztéséből adódó érzelmi stressz elnyomja az immunrendszer bizonyos részeit, így a gyászolók sokkal fogékonyabbá válnak a fertőzésekre.

A gyász gyengíti az immunrendszert

Ezek szerint néhányunkra valóban igaz lehet, hogy belehalhatunk a fájdalomba. Az eredmények segíthetnek megmagyarázni azokat a legendás özvegyeket és özvegyasszonyokat , akik hetekkel, vagy akár csak napokkal házastársuk után haltak.

Mi jelzi, ha valaki 30 napon belül meghal? Szakértők egy 29 elemből álló listát állítottak össze, amely alapján megállapítható, hogy egy idős vagy beteg embernek körülbelül egy hónapja van hátra - írtuk korábbi cikkünkben. A lista használatával megelőzhető lenne, hogy a haldoklók felesleges, sokszor kellemetlen és költséges vizsgálatokat és kezeléseket kapjanak.

gyász, halál, elmúlás, halottak napja, mindenszentek, november 1.
Tényleg belehalhatunk a fájdalomba?

A stressz és a depresszió a felelősek

James Callaghan, egykori brit miniszterelnök 92 évesen tüdőgyulladás áldozata lett, mindössze 10 nappal felesége, Audrey halála után. A zenész Johnny Casht a cukorbaj szövődményei vitték el 2003-ban, 71 éves korában. Akkoriban úgy tartották, a gyászba roppant bele, mivel négy hónappal korábban veszítette el 73 éves feleségét, June-t. A Birminghami Egyetem immunológusai 2012-ben felfedezték, hogy a gyász miatt megemelkedett stressz-szint és a depresszió megzavarhatja a neutrofil fehérvérsejtek működését, melyek a bakteriális fertőzések legyőzéséért felelősek. Sokkal erőteljesebben áll fenn ez a jelenség az időseknél, mivel szervezetük már nem termeli azt a hormont, ami ellensúlyozná ezt a folyamatot, így akár az addig egészséges ember is könnyedén halálos fertőzést szenvedhet el.

Janet Lord professzor, a kutatás vezetője korábban elmondta: "Több anekdota kering párokról, akik leéltek 40 évet együtt, majd mikor az egyikük meghalt, a másik is követte a sírba pár napon belül. Úgy tűnik, mindennek van biológiai alapja is. Nem a szívük hasad meg , hanem az immunrendszerük megy tönkre, hiszen általában valamilyen fertőzés okozza a végzetüket."

Az immunrendszer feladja a harcot?

A kutatók 48 egészséges ember immunrendszerét és hormonszintjeit vizsgálták a 65 év feletti korosztályból. A résztvevők fele hatalmas veszteséget élt át a megelőző három hónapban. Kiderült, hogy a gyászolók szervezetében a neutrofilek antibakteriális aktivitása jelentősen csökkent a többiekéhez képest. Náluk a kortizol, vagyis a stresszhormon szintje is emelkedett.

A kortizol gátolja a neutrofilok működését . A legtöbb egészséges fiatalban megtalálható egy másik hormon is, a DHEAS (dehidroepiandroszteron), mely Lord professzor és munkatársainak megfigyelése szerint ellensúlyozza a kortizol hatását, így az immunrendszer képes marad a normális működésre. Idővel azonban ennek a hormonnak a termelése megszűnik, így sebezhetővé válnak a betegségekre a nehéz időszakokban. Egy 70 éves emberben már csak 10-20 százaléka van meg a DHEAS-nak egy 30 éveshez képest, valószínűleg ezért nem tudnak úgy megbirkózni a gyász érzésével.

A halál beállta: tudjuk, hogy meghaltunk A tudományt és a laikusokat egyaránt régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy vajon az emberi tudat fennmaradhat-e a halál után, és ha igen, akkor mennyi ideig. Lássuk, mit tudunk biztosan a teljes igazságról!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra