Érdekes megállapítás a telefonnyomkodásról

Érdekes megállapításra jutottak olasz kutatók: ha azt látjuk, hogy a környezetünkben valaki nyomkodja a telefonját, mi is szívesebben nyúlunk a saját készülékünk után.

Ilyen egy nap telefon nélkül - részletek !

Ha ásító embert látunk (akár csak képről, videófelvételről is), automatikusan elfog a késztetés, hogy mi is ásítsunk egy nagyot. A jelenség pontosok okát máig vizsgálják a szakértők, ám feltehetően az úgynevezett tükörneuronok aktiválódnak az agyban , emiatt érezzük úgy, hogy utánoznunk kell a másik viselkedését. Emellett az empátia érzése is közrejátszik a folyamatban, ezt támasztja alá az is, hogy a hozzánk közel állók ásítása sokkal ragadósabb, mint a számunkra idegeneké.

A pszichológia "kaméleoneffektusként" is hivatkozik a tudat alatti utánzásra, és úgy tűnik, a közelmúltban újabb ponttal bővült az ide sorolható cselekvések listája. Amint arról a medicalxpress.com portál is beszámolt , a Pisai Egyetem kutatócsoportja kimutatta, hogy az ásításhoz hasonlóan a telefonnyomkodás is ragadós lehet. A Journal of Ethology című folyóiratban közzétett eredmények szerint, ha valaki a telefonját nyomkodja, a körülötte lévő emberek fele automatikusan elkezdi utánozni ezt a szokást, és előveszi a telefonját.

okostelefon telefon pszichológia másolás kaméleon effektus utánzás
A telefonnyomkodás is hasonló folyamatokat indít el az agyban, mint az ásítás. Fotó: Getty Images

A kutatók 184 önkéntes (96 férfi és 88 nő) bevonásával végezték el a kísérleteket, melyek során az idegeneket különböző helyzetekben, például egy ebédlőben, egy parkban vagy egy vacsora alkalmával figyelték meg. Egyszerűen megvárták azt a pillanatot, amikor a társaságból valaki elsőként elővette a telefonját, hogy megnézze, érkezett-e üzenete vagy értesítése, ezt követően pedig a szakértők összeszámolták, az adott csoportban hányan tettek ugyanígy az elkövetkező 30 másodpercben. Azt találták, hogy a telefont nyomkodó személyt észlelő emberek fele maga is elővette és használni kezdte a telefonját, amint látták, hogy a társuk ezt teszi.

Érdekesség, hogy maguk a kutatók is részt vettek a tesztekben, mint beépített ember, hogy célzottan irányíthassák a telefon használatát, és az abból fakadó különbségeket. Így az is kiderült, hogy abban az esetben, ha valaki azért vette elő a telefonját, hogy azon hívást fogadjon, a kaméleoneffektus lényegesen kevésbé volt érzékelhető, ilyenkor csak a szemtanúk 0,5 százaléka vette elő a saját készülékét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra