Nem kell együtt élni a depresszió tüneteivel (x)

A stressz, a szorongás és a depresszió népbetegségnek számít, mégis rengeteg az olyan érintett, aki nem is próbál megoldást keresni a panaszaira. Egyszerűen arra várnak, hogy a testi és lelki tüneteik maguktól elmúljanak. Pedig a depresszió tüneteivel ma már nem kellene együtt élni.

Az emberek egy része még mindig hajlamos úgy gondolni a depresszióra, mint egyfajta átmeneti életérzésre, ami könnyen el tud múlni, ha az érintett egy kicsit összekapja magát. Ez azonban tévedés. Fontos lenne megérteni, hogy a depresszió betegség, amely komoly testi és lelki tünetekkel jár együtt.

Szomorú vagy depressziós?

A mindennapokban gyakran helytelenül használjuk a depresszió kifejezést, az egyszerű szomorúságunkra is depresszióként hivatkozunk, ezzel bagatellizálva az egyébként súlyos kórképet. Holott a depresszió nem egyenlő az olyan szomorúsággal, amit például a szakítás vagy a munkahely elvesztése okozhat. A szomorúság egy teljesen normális emberi érzés, aminek általában konkrét oka van, és csak ideiglenesen áll fenn.

Ezzel szemben a depresszió mentális betegség, amely az érzéseinket, a hangulatunkat, a gondolatainkat és a viselkedésünket is nagymértékben befolyásolhatja. Depresszió esetén nem kizárólag egy konkrét nehézség miatt vagyunk szomorúak, hanem gyakorlatilag minden miatt. A depressziós nem tudja élvezni azokat a tevékenységeket, amelyek korábban örömet okoztak a számára, türelmetlen, ingerlékeny vagy dühös lesz szinte mindentől, és elveszti az energiáját, illetve a motivációját.

depresszió kezelése
Fotó: Getty Images

A depresszió tünetei

Depresszióra utalhat, ha az alábbi tünetek közül több is jelentkezik legalább két héten keresztül szinte mindennap:

  • tartós szomorúság, szorongás és ürességérzet;
  • reménytelenség, pesszimizmus;
  • bűntudat, az önértékelés elvesztése;
  • csökkent energiaszint, kimerültség;
  • ingerlékenység;
  • az érdeklődés és öröm elvesztése korábban kedvelt hobbikkal és aktivitásokkal kapcsolatban;
  • a mozgás és a beszéd lelassulása;
  • koncentrációs és memóriazavarok, döntéshozatali nehézségek;
  • alvászavar, ami lehet álmatlanság, de túlalvás is;
  • az étvágy és a testsúly megváltozása;
  • önsértési, öngyilkossági gondolatok vagy kísérletek;
  • fájdalmak, emésztési panaszok, amelyek mögött nincs tisztán kimutatható fizikai kiváltó ok, illetve amelyek nem javulnak kezelés hatására.

A tünetek súlyossága és tartóssága egyénenként változó lehet, és nem minden depressziós tapasztalja meg az összes felsorolt panaszt. Érdemes hozzátenni, hogy a súlyosságát tekintve a depressziónak többféle típusa is lehet: megkülönböztetünk enyhe, közepes vagy súlyos mértékű betegséget is.

Hogyan kezelhető a depresszió?

Mindenképpen javasolt mihamarabb szakember segítségét kérni, annál is inkább, mert a depresszió az egyik leghatékonyabban kezelhető mentális zavar. A betegek nagyjából 80-90 százaléka jól reagál a kezelésre, és valamilyen szintű javulás lényegében mindenkinél elérhető. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az orvosi kezeléseken túl maguk az érintettek is sokat tehetnek az állapotuk javítása érdekében: a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étkezés és a pihentető éjszakai alvás, illetve az alkoholfogyasztás kerülése mind-mind segítheti a gyógyulást. Enyhébb panaszok esetén vény nélkül kapható, gyógynövénytartalmú készítmények is segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Remotiv extra: a visszanyert életkedv

Remotiv extra
VÉNY NÉLKÜL KAPHATÓ, ORBÁNCFŰKIVONAT-TARTALMÚ GYÓGYSZER

Az orbáncfűkivonatot tartalmazó Remotiv extra mérsékli az enyhe depresszió tüneteit, javítja a hangulatot. Az orbáncfű depresszióellenes hatását számos tudományos kutatás bizonyította már: a gyógynövény a boldogsághormonok (szerotonin, noradrenalin) szintjének emelkedését idézi elő, javul a hangulat, így könnyebben megbirkózhatunk a nehézségekkel.

A készítmény használata mellett szól az is, hogy a szintetikus antidepresszánsokhoz viszonyítva a Remotiv extra szedése általában kevesebb mellékhatással jár.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra