Kiderült, működik-e a Katalin-napi időjóslás

„Ha Katalin locsog, karácsony kopog” – szól az egyik leghíresebb, időjárással kapcsolatos magyar népi megfigyelés. Éppen ma van Katalin napja, így aligha lehetne aktuálisabb a kérdés, hogy vajon valóban akad-e igazságtartalma a közismert mondásnak.

A feltevés lényege, hogy ha november 25-én 0 fok felett van a napi minimum-hőmérséklet, akkor karácsonykor hidegebb időre számíthatunk, vagyis fagyni fog. Illetve ismert ennek fordítottja is: „ha Katalin kopog, karácsony locsog”. De vajon tényleg ennyire egyszerű megbízható időjárás-előrejelzést tenni karácsonyra vonatkozóan? Nos, a Starschema adatelemző cég adattudósai által végzett elemzés szerint nem feltétlenül – derül ki a cég portálunkhoz eljuttatott közleményéből.

hóesés, karácsony, anya-lánya, ablak
A Katalin-napi népi bölcsesség alapján idén karácsonykor fagyos lesz az idő. Fotó: Getty Images

A szakemberek az Országos Meteorológiai Szolgálat adattára segítésével az elmúlt száz év hőmérsékleti feljegyzéseit vizsgálták tíz hazai városra vonatkozóan. (A vizsgált városok: Budapest, Debrecen, Keszthely, Miskolc, Nyíregyháza, Pécs, Sopron, Szeged, Szombathely, Túrkeve.) Eredményeik azt mutatják, hogy a megfigyelés többször igazolódik be, mint nem. Átlagosan az esetek közel 70 százalékában teljesült Katalin jóslata, hogy amikor november 25-én enyhe idő volt, karácsony legalább egyik napján fagyott, vagy ha november 25-én fagyott, akkor karácsony legalább egyik napján 0 fok feletti hőmérsékletet mértek.

A megfigyelés leginkább akkor pontos, amikor Katalin locsog: az elmúlt 100 év adatai alapján ekkor országos átlagban több mint 84 százalék az esély arra, hogy fagyos karácsonyi periódusnak nézünk elébe. Ellenben ha Katalin kopog, akkor 51,4 százalék az esélye az enyhébb karácsonynak. Mindebből következik, hogy a ma hajnali hőmérsékleti értékek alapján az ország nagy részén igen nagy esély van arra, hogy fagyos karácsonyunk lesz. A tíz vizsgált város közül három kivételével mindenhol 0 fok feletti értékeket mértek a hőmérők. Keszthelyen, Szegeden és Szombathelyen 0 fok körül alakult a reggeli minimum-hőmérséklet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra