Komoly bajt jelez, ha a hőség ellenére nem izzadsz

Már ezen a nyáron is több hőhullám elérte Magyarországot, és valószínűleg a lesznek még extrém meleg napok a következő másfél hónapban is. Ilyenkor sajnos igen magas a hőkimerülés és a hőguta kialakulásának kockázata. De vajon mi a különbség a kettő között, melyikre milyen tünetek utalhatnak, és mit kell tenni gyanú esetén? Ezen kérdések megválaszolásában segít az Országos Mentőszolgálat Alapítvány egyik Facebook-posztja.

„Kánikulában gyakori a hőkimerülés vagy akár a hőguta. Jó, ha tisztában vagyunk a tüneteik közti különbséggel, hiszen az utóbbi eset már orvosi ellátást igényel” – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán az Országos Mentőszolgálat Alapítvány.

Így különböztetheted meg a két problémát

A hőkimerülés és a hőguta tünetei között ugyan van néhány hasonlóság – például mindkettő együtt járhat hányingerrel, hányással, illetve ájulással és gyors szívveréssel –, de a köznyelvben csak tévesen mossuk össze a kettőt. Ugyanis míg a hőkimerülés egy enyhébb probléma, amelyet magunk is kezelhetünk, addig a hőguta már egy sokkal súlyosabb, akár életveszélyessé is fokozódó állapot, amely esetén ki kell hívni a mentőket.

A legfontosabb különbségeket az alábbi infografikán láthatod:

a hőkimerülés és a hőguta közötti különbségek

Látható tehát, hogy egyes tünetekben jelentős eltérés van. A hőkimerülés ugyanis például túlzott izzadással, hűvös, sápadt, nyirkos bőrrel és gyenge pulzussal jár. Ezzel szemben hőguta esetén még a nagy hőség ellenére sincs izzadás, a bőr vörös, forró és száraz bőr, a pulzus pedig erős.

Hogyan előzzük meg gyermekünk kiszáradását? Mit és mennyit igyon a gyerek? Milyen tünetek utalhatnak hőgutára? Hogyan tehetjük könnyebbé a kicsiknek a megterhelő, forró időszakot? Mutatjuk.

Mit tehetsz, ha baj van?

Ahogy az Országos Mentőszolgálat Alapítvány is kiemeli, hőkimerülés esetén fontos, hogy mielőbb hűvösebb, lehetőleg légkondicionált helyiségbe menj (vagy vidd az érintett). Elengedhetetlen továbbá a folyadékpótlás, de egy hideg zuhany vagy egy vizes borogatás is jó szolgálatot tehet ilyenkor. Ha azonban hőguta gyanúja áll fenn, hívd ki a mentőket, és azonnal kezdd el lehűteni a túlhevült személyt.

A poszt szerint egyébként a leginkább az idősek és a gyermekek veszélyeztetettek, ők ugyanis könnyebben kiszáradhatnak a nagy melegben.

Vigyázzatok magatokra és figyelmeztessetek másokat is a kánikula veszélyeire!” – figyelmeztettek a Facebook-bejegyzésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Északon, északkeleten reggelig erősen felhős lesz az ég, és ott helyenként kisebb eső, zápor is előfordul. Később szakadozik ez a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, emellett több órára kisüt a nap. Délután is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra