Szülés után ezeket együk

A leendő édesanyák igyekeznek a lehető legtöbb dolgot előre megtervezni és minden eshetőségre felkészülni. Azon azonban már kevesen gondolkoznak, hogy mit egyenek, ha túl vannak a szülésen.

A gyerekszülést bátran nevezhetjük extrém fizikai igénybevételnek, ami ráadásul komoly energiabefektetést követel az anyukától. A szülés utáni első étkezés azonban nemcsak azért fontos, hogy visszapótoljuk a felhasznált energiát, hanem azért is, mert a HealthlLine cikke szerint a megfelelő ételek segíthetnek a gyorsabb felépülésben, vagy akár a tejtermelésben is.

szülés, szülés után, gyerekszülés, kórház, étkezés
A folyadék, az ásványi anyagok és az energia pótlása az elsődleges cél. Fotó: 123rf

Húsleves

Szülés közben a legtöbb anyuka rengeteget izzad, amivel tetemes mennyiségű folyadékot és ásványi anyagot veszít. Ilyenkor nagyon jól jöhet egy kis csirkehúsleves. Az extra folyadék egyébként is fontos, mivel a szoptató anyáknak körülbelül napi egy literrel több folyadékra van szükségük. A húsleves tápláló és segít pótolni az ásványi anyagokat. Ha tészta is kerül bele, akkor szénhidráttartalmának köszönhetően egy kis extra energiát is ad - mindezt anélkül, hogy túlságosan megterhelné a gyomrot.

Sós keksz és datolya

Érdemes magunkkal vinni egy kis sós kekszet a kórházba, mert ez is segíthet egy kis energiához jutni, sótartalma miatt pedig az elvesztett elektrolitok egy részét is pótolhatja. Szülés utáni émelygés esetén is jól jöhetnek. Jó választás lehet a datolya is: egy kutatás szerint segíthet csökkenteni a vérveszteséget, ha közvetlenül szülés után fogyasztjuk. Emellett cukortartalma miatt gyorsan energiát ad.

A tojásfogyasztás is igen hasznos szülés után, mivel magas fehérjetartalma segít a megerőltetett izmok gyorsabb regenerálódásában. Nézzük, mennyire egészséges a tojás.

Zabkása és gyümölcs

Az erőlködés miatt sokaknál jelentkeznek aranyeres panaszok, amelyek igen kellemetlenné tudják tenni a székletürítést. Ráadásul a hormonoknak köszönhetően egyébként is gyakori a székrekedés. Császármetszés után egyeseknél akár egy hét is eltelhet, mire először sikerül székletet üríteniük, a műtét után ugyanis lelassul a bélműködés.

Ilyenkor érdemes sok folyadékot fogyasztani, és rostban gazdag ételeket enni. Jó választás például a zabkása – lehetőleg valamilyen friss gyümölccsel. Segít feltölteni a glikogénraktárakat, ráadásul a tejtermelés beindulását is támogatja. Egy-két almát is jó ötlet lehet a kórházi csomagunkba dobni. Amellett, hogy az édes, lédús gyümölcs igazán frissítő lehet, segít abban is, hogy ne érezzük olyan száraznak a szánkat.

Marhahús

A legtöbb nő szülés után még napokig, vagy akár hetekig vérzik, ezért ilyenkor nagyon gyakori a vérszegénység és a vashiány. Ez azonban megzavarhatja a felépülést és a tejtermelést is. Ilyenkor ajánlott marhahúst fogyasztani. Segíthet pótolni a nátriumveszteséget, valamint biztosítja a szükséges fehérjebevitel egy részét is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra