Éjszaka vagy szomjas? Akár komoly bajt, betegséget is jelezhet

Időnként mindenkivel előfordulhat, hogy arra ébred az éjszaka közepén, hogy kiszáradt a szája és nagyon szomjas. Ha azonban veled gyakran előfordul ez, pedig éppen nincs kánikula, és tudod, hogy nem is ittál keveset a nap folyamán, arra már érdemes felfigyelni.

A szájszárazság és a fejfájás a dehidratáció tipikus jelének számít. Ha tehát gyakran érzed ezeket a tüneteket, és akár az éjszaka közepén is felébredsz arra, hogy szomjas vagy, joggal gyanakodhatsz arra, hogy nem ittál elegendő folyadékot a nap folyamán. De állhat a háttérben akár az is, hogy túl meleg van a hálószobádban, esetleg a kelleténél szárazabb a levegő.

A fentiek mellett azonban számos egészségi állapot vagy betegség is kiválthat rendszeres éjszakai szomjúságot. Mutatjuk, a feljegyzések szerint melyek a leggyakoribb okok.

konyhában álló férfi vizet iszik egy üvegpohárból
Arra ébredsz, hogy kiszáradt a szád és nagyon szomjas vagy? Mutatjuk, milyen betegségekre gyanakodhatsz. Fotó: Getty Images

Alvási apnoé

Az éjszakai légzéskimaradás (alvási apnoé) egy olyan alvászavar, amely igen sok embert érint. A horkolás mellett a reggeli szájszárazság – és fokozott szomjúság – is a betegség egyik tipikus tünetének számít. Sokaknál jelentkezik továbbá az ébredés után torokfájás és fejfájás is.

Ennyit kellene aludnod a korod alapján
Nem véletlenül hangoztatják annyiszor a szakértők a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás fontosságát. Alvásigényünk kielégítése nagyon fontos egészségünk szempontjából – a szükséges mennyiség azonban korosztályonként eltérő.

Cukorbetegség

A cukorbetegség egyik legjellegzetesebb tünete a gyakori, szinte olthatatlan szomjúságérzet. Amikor ugyanis a szervezet nem képes a megfelelően feldolgozni cukrot, a vesék túlműködnek, hogy kiürítsék a felesleges cukrot. Emiatt gyakori vizelésre késztetnek, majd az agy a távozott folyadék pótlására ösztönöz.

Gyógyszermellékhatás

Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat fokozott szomjúság. A leggyakrabban a kortikoszteroidok, az antipszichotikumok és az antidepresszánsok a „bűnösök” ebben. Ha arra gyanakszol, hogy a rendszeresen szedett gyógyszered miatt vagy folyton szomjas, azt mindenképpen jelezd a kezelőorvosodnak.

Menopauza, perimenopauza

A változókort megelőző átmeneti szakaszhoz (perimenopauza), illetve a változókorhoz (menopauza) társuló hormonváltozások tünetei széles palettán mozognak. Sokan küzdenek például hangulatváltozással és dekoncentráltsággal. Nagyon gyakori továbbá a hőhullám is, amely éjszakai izzadást és a fokozott szomjúságérzetet eredményezhet.

Az éjszakai éhség 7 gyakori oka: a pajzsmirigyproblémáktól a magas kortilzolszintig
Biztosan te is hallottad már a mondást, miszerint éhesen nem lehet nyugodtan aludni. Mutatjuk, vajon mi lehet az oka az éjszaka közepén jelentkező éhségnek, ha nem hagytad ki a vacsorát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +0 °C
Minimum: -1 °C

Túlnyomóan borult, párás, foltokban ködös marad az idő. Ónos szitálás, hószállingózás, szitálás bárhol előfordulhat. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este -3 és +2 fok közötti értékeket mérhetünk. Ma kettős fronthatás várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra