Mi kell a bőrünknek hűvös időben?

A csípős hideg, a fűtés, a szél, a testünkön viselt ruházat miatti levegőtlenség, a szennyezett levegő, a napfény, valamint a vitaminok hiánya megviselik a bőrt, amely kipirosodik, kiszárad, hámlik, érdessé válik - és így hamarabb öregszik. Hogyan segíthető a regenerálódás?

Mindenekelőtt lényeges, hogy "belülről" tápláljuk a bőrt, mégpedig egészséges táplálkozással. Bőrünk szempontjából is fontos vitaminok az A-, C- és E-vitamin, melyeket az alábbi okokból is fontos rendszeresen a szervezetünkbe juttatni.

Különböző teák fogyasztása nem véletlenül szerepel a legtöbb nép hagyományos orvoslási módszerei között. Viszont talán nem tudják annyian, hogy bizonyos teák nemcsak egészségünknek, hanem szépségünknek is jót tesznek. A hatásairól bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A legfontosabb vitaminok a bőrnek

Az A-vitamin gyulladáscsökkentő, hámképző, nyugtató hatású. A sütőtök, a cékla, a sárgarépa, a halfélék, a máj, a tojássárgája, a vaj, a tej és tejtermékek mind tartalmazzák. A C-vitamin lassítja a bőr öregedését, a sejtekben zajló oxidációs folyamatok szabályozásának fontos tényezője, fokozza a szervezet ellenálló képességét. A zöldségekből, gyümölcsökből (citrusfélék), a nyers savanyú káposztából juthatunk hozzá legegyszerűbben. Az E-vitamin fokozza az A-vitamin hatását, erős antioxidáns tulajdonsága révén lassítja a bőr öregedését. A növényi olajok (napraforgó-, szója-, búzacsíra-, tökmag-, olíva-, kukoricaolaj), a búzacsíra és egyéb gabonacsírák, a gabona magvak, a máj és tojás sok E- vitamint tartalmaznak.

Fontos a bőr megfelelő, kíméletes tisztítása, a szennyeződések eltávolítása. Az érzékeny bőrrel óvatosan bánjunk, ne nyúzzuk, dörzsöljük, a vizet óvatosan itassuk fel róla. Bőrápoláshoz lehetőleg alkoholmentes készítményeket használjunk, rendszeresen radírozzuk bőrünket, hogy az elhalt hámsejtek eltávolításával lehetővé tegyük a hatóanyagok könnyebb felszívódását. Körkörös mozdulatokkal, finoman dörzsöljük végig arcunkat és testünket. A szemkörnyéket és az esetleg gyulladt részeket nem szabad radírozni.

A szem környéki bőrre óvatos mozdulatokkal kenjük fel a krémet
A szem környéki bőrre óvatos mozdulatokkal kenjük fel a krémet

Ezután jöhet a bőr táplálása. Készíthetünk időnként mi magunk is tápláló pakolásokat, de a rendszeres krémezés nem maradhat el, hisz ez védi bőrünket a hidegtől, a széltől és a szennyeződéstől. Minden nap használjunk testápolót is. Az arckrémeket bentről kifelé és alulról felfelé irányuló mozdulatokkal vigyük fel, és finoman masszírozzuk be. A szem környéki bőr könnyen megnyúlik, ráncosodik , ha nem bánunk vele óvatosan. A krémet ujjbeggyel, finom ütögető mozdulatokkal vigyük fel, bentről kifelé haladva.

A nyak és dekoltázs bőre ugyanúgy ki van téve az időjárás viszontagságainak, mint az arcbőrünk. Ezért ezeket a területeket is ugyanazokkal a készítményekkel ápoljuk, mint az arcunkat. Az ajkak könnyen kicserepesednek. Próbáljuk elkerülni a kiszáradást, mert a cserepes ajkak kirepedhetnek, kisebesedhetnek, vérezhetnek is. Indulás előtt kenjük be a szánkat ajakápoló balzsammal, majd időről-időre kenjük át újra.

A kéz szintén problémás terület, kiszárad, kipirosodik, bereped, a körmök töredeznek. Télen zsírosabb krémet igényel a kéz, mint nyáron, és rendszeres ápolást. Nagyanyáink trükkje: pamutkesztyűt húzni éjszakára a bekrémezett kézre.

A forró fürdő és zuhany kivonja a bőrből a nedvességet, és fokozza a szárazságot. Próbáljunk meg kevés időt tölteni a meleg vízben, és hideg-meleg vizes váltózuhannyal fokozni a vérkeringést. Utána pedig ne feledkezzünk el a krémezésről sem!

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

magnézium szedése
Magnézium: mikor vegyük be, hogy nyugodtan aludjunk tőle? Szakértő elárulta a titkot
vércsoportok
Ez a legritkább vércsoport a világon – Nem véletlenül hívják aranyvérnek
halfogyasztás
Ez a legegészségtelenebb hal, mégis ezt veszik a legtöbben
fogyás
Diétaelmélet: mikor és mitől indul be a fogyás?
női anatómia
Meglepően sok nő nem tudja, hány testnyílása van odalent
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +4 °C

Zavartanul napos, száraz időre számíthatunk. A délkeleti szelet elsősorban az Észak-Dunántúlon kísérhetik élénk, Sopron környékén olykor erős lökések.A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 26 fok között várható, a nyugati országrészben lesz a legmelegebb.Késő estére 10 és 17 fok közé hűl le a levegő. Anticiklon alakítja időjárásunkat, így fronthatásra nem kell számítani, pihenhet a frontérzékenyek szervezete.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered a stressz testi jeleit? – Bőrtünetek is árulkodhatnak a túlhajszoltságról Alvászavar, kimerültség, ingerlékenység – sokszor észre sem vesszük, hogy mindezek hátterében a stressz áll. Vajon mennyit tudsz arról, hogyan hat a szervezetünkre a mindennapi feszültség? Teszteld magad kvízünkkel!
kvíz
Kvíz: a hüvely öntisztuló szerv. Igaz vagy hamis? – Teszteld, mennyire ismered a női testet! A női egészséggel kapcsolatban rengeteg félreértés és makacs tévhit kering. Kiszúrnád a leggyakoribbakat? Tedd próbára magad kvízünkben!