Súlyos hétköznapi hibák, amik aranyérhez vezetnek

Akik szembesülnek az aranyérbetegséggel, gyakran értetlenül állnak a probléma előtt. Mi okozhatta, mit csináltak rosszul? Bár a tüneteket nem mindig lehet konkrét okra visszavezetni, azért vannak olyan hajlamosító tényezők, melyek rontják a helyzetet.

Mi az aranyeresség?

Ahhoz, hogy megértsük, mi hajlamosít az aranyérbetegségre, jó, ha tudjuk, mi az aranyeresség. Amikor a végbél falának vénái kitágulnak, megduzzadnak, vagy akár ki is türemkednek a végbélből, aranyérbetegségről beszélünk. Van belső és külső aranyeresség: az előbbinél ez a kitágult érköteg vagy ércsomó nem látszik, sokszor tüneteket sem okoz, az utóbbinál már szemmel is láthatók a „kilógó” kitágult erek.

Miért lesz valaki aranyeres?

Az elsődleges ok genetikai, tehát nehéz ellene bárhogy védekezni: ez a kötőszövetek örökletes gyengesége. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, ha felkészülünk arra, hogy az átlagnál hajlamosabbak lehetünk erre a kellemetlen betegségre, ezért még jobban odafigyelünk a megelőzésre (több mozgás, rostdús táplálkozás stb.) és rendszeresen járunk ellenőrzésre proktológushoz.

Az aranyérbetegség ezen kívül leggyakrabban akkor alakul ki, amikor a medencei és végbéltájéki (rektális) területre, elsősorban annak vénáira túlzott és tartós nyomás nehezedik. Bármilyen élethelyzet, illetve élettani állapot, mely fokozza ezt a medencei nyomást, felelős lehet az erek kitüremkedéséért. Ezek az alábbiak.

aranyérbetegség rosthiányos táplálkozás terhesség túlsúly ülő életmód székrekedés
Több tényezőtől függ, kialakul-e az aranyér. Fotó: Getty Images

Székrekedés és rosthiányos táplálkozás

A kettő összefügg. Amennyiben valaki nem fogyaszt elég rostot, széklete tömörebbé, keményebbé válik, így azt jóval nehezebben és ritkábban tudja üríteni: ez egyenes út a székrekedéshez. A székrekedéssel összefüggő erőlködés, a toaletten való hosszas ücsörgés pedig hajlamossá tehet az aranyerességre.

Túlsúlyosság és a mozgásszegény életmód

Szintén összefüggést mutatnak egymással, és az előbb felsorolt okokkal is. Hiszen az elhízás gyakran mozgásszegény életmód és rostszegény táplálkozás következménye, ha pedig valakire ezek az állítások igazak, előbb vagy utóbb székrekedéssel, majd aranyeres panaszokkal is számolhat.

Terhesség esetén aranyér?

A várandósság alatti hormonális változások miatt a vénák eleve tágabbak, mindehhez még hozzájön a méh medencére nehezedő nyomása is. A szülés közbeni erőteljes nyomás tovább ronthat a helyzeten. Nem meglepő hát, hogy az aranyérbetegség gyakori a kismamák körében, bár általában a szülés után ez az állapot rendeződik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra