Tíz ok, amiért nem működik a diétánk
A kis lépések hatásosabbakSzámos olyan tévhit kering manapság a sajtóban és internetes fórumokon, amelyek "tuti" tippeket adnak a fogyásra. Miközben nem sokat használnak, elveszik a kedvét azoknak, akik megszabadulnának felesleges kilóiktól. Az újabb kutatások fényében viszont egyértelmű, hogy melyek a haszontalan dolgok diéta idején.
1. tévhit
A tévedések felsorolásakor a Focus Online a legfontosabbal kezdi: egyáltalán nem biztos, hogy a fogyáshoz diétára van szükségünk. A diéta önmagában azt jelenti, hogy valamiről lemondunk, amit egyébként szeretünk - mondja Schusdziarra. Bizonyos egészségügyi problémák esetén ez indokolt (például laktóz-intolerancia), de a tartós fogyáshoz nem ez vezet.A gasztroenterológus szerint nem kell nagy változásokat végrehajtani, nem kell "húsevőből" vegetáriánussá átvedleni. Különböző tanulmányaiban kimutatta, hogy már egyetlen kicsiny módosítás is hozzájárulhat a sikerhez, mert az közel áll az addigi napi életvitelhez, amit a fogyni vágyó megszokott.
A helyes étkezés mindig egyéni, és a túl nagy váltás tartósan ritkán sikerül. Ehelyett a bevitt mennyiséget kell esetleg fékezni, kalóriákat így lehet jobban megspórolni. Az édességről sem kell lemondani, legfeljebb csak egyik nap együnk ilyet, másnap pedig a többi ételből ehetünk például többet. De más módszer is lehetséges: az édességek közül sem mindegy, hogy melyiket esszük. A tejberizs például jobb ilyen szempontból sok más ételnél.
A fogyni vágyóknak öt pontot kell betartaniuk: a bevitt energiamennyiséget kell csökkenteniük, másrészt ennek ellenére jól kell lakniuk. Harmadrészt a kedvenc ételeiket, ízeiket nyugodtan fogyasszák, és ha az evés örömet okoz, azt a lelkük stabilizáló tényezőjének tekinthetik. Ötödször pedig az életminőségüket nem kell csökkenteniük.
2. tévhit
A második tévhit, hogy kevesebbet kell enni. Ez így önmagában nem hatékony és nem is igaz. Nem a mennyiség számít, hanem hogy mit eszünk. A jóérzés is fontos, mert, aki korgó gyomorral fekszik le például, az könnyebben kap "éhségrohamot". Így nem lehet tartós változásokat elérni. Így tehát a mennyiségen nem kell változtatni, de a kalóriadús húsok és kenyér helyett átállhatunk a túróra és a gyümölcsökre.3. tévhit
Az előbb említett gyümölcsökkel kapcsolatban is felmerülnek azonban tévhitek. A gyümölcs önmagában ugyanis nem segít a fogyásban. Egészséges ugyan, de fogyni csak akkor tudunk, ha ezzel más szénhidrátokat helyettesítünk. Így például, ha főétkezések között eszünk almát vagy banánt, nem feltétlenül fogunk fogyni. Sőt egy idő után a gyümölcsöket úgy is ehetik egyesek, mintha snack-et rágcsálnának.Az esti gyümölcsevésnek hátrányai is vannak. A gyümölcsök nagy szénhidráttartama beindítja az inzulintermelést. Az inzulin magas szintje viszont a szervezet éjszakai zsírlebontó tevékenységét gátolja. Éppen ezért a paprika vagy az uborka jobb esti nassolásra, mert azok nem emelik az inzulinszintet.
4. tévhit

Tévhit, hogy az almafröccs óvja alakunkat
A gyümölcslevek további hátránya, hogy cukortartalmuk gyorsan bekerül a vérbe, így az inzulinszintet hirtelen emeli. Ezzel megint a zsírlebontást akadályozzák.
5. tévhit
Újabb tévhit, hogy a kenyeret, a szendvicset nem pakoljuk meg. Schusdziarra szerint azonban nem a "rátéten", hanem a kenyeren kell spórolni. Ezért jobb, ha vékonyabb szeleteket vágunk. Azért a szendvicsre rakott dolgokkal sem árt vigyázni: bizonyos sajtok, például az ementáli, valódi kalóriabombának számít, de a sonka például kisebb "energiasűrűségű". Aki viszont lemond a vajról, az évente annyi kalóriát spórol meg, mint amennyi nyolc kilogramm zsírszövetnek felel meg.6. tévhit
Szintén tévhit, hogy a reggeli lenne a legfontosabb étkezés - mármint ha valaki fogyni akar. S ilyenkor azt ajánlják sokan, hogy reggel együnk sokat, délben átlagosan, este pedig keveset. Schusdziarra viszont megvizsgálta a kérdést, és egyszerű következtetésre jutott. Aki már reggel egy kicsit kevesebbet eszik, az egész nap kevesebbet ételt pusztít el, így végül is már a reggeli jó alkalmat nyújt arra, hogy spóroljunk a kalóriákkal. Sőt ez az első alkalom, hogy a fogyás felé egy lépést tegyünk.7. tévhit
A zsír "zsírossá" tesz - ez az egyik legkomolyabb tévhit. Sok diéta zsírszegény étrendet ír elő. Ezért fejlesztenek ki számos "light-terméket". Ugyanakkor ezek a produktumok inkább marketingakciókra hasznosak, mintsem fogyásra, hiszen egyesek például édesítőszerekkel is készülhetnek. A fogyásra vagy legalább a testsúly stabilan tartására sokszor nem alkalmasak ezek az ételek - ezt tanulmányok is kimutatták.A light-termékekből egyébként is többet szoktak fogyasztani az emberek, mert a zsír éppenhogy telítettségérzést ad. Márpedig ha ebből kevesebb van egy ételben, többet igényel belőle a szervezetünk, ami megintcsak nem segít a fogyásban.