Nők és az aranyér: milyen mozgás ajánlott, mit érdemes kerülni?

Egyszerű tényként ismert a sportolók körében, hogy a nagy erőkifejtést kívánó sportágak, de akár az állóképességi edzés is növelheti az aranyér kialakulásának esélyét. A nők is veszélyeztetettek lehetnek, ha nem erősítik a kismedence izomzatát.

Az aranyérbetegség előfordulása gyakori, emberek millióit érinti világszerte, ennek ellenére ritkán beszélnek róla nyíltan. A lakosság több mint 50 százaléka tapasztal életében legalább egyszer aranyeres panaszokat, de a nők nagyobb kockázatnak vannak kitéve a terhesség ideje alatt zajló hormonális változások és a kismedencére nehezedő nyomás, valamint a szülés során jelentkező intenzív gáttáji terhelés miatt.

Bizonyos sportok és edzésfajták kifejezetten a végbél és a végbélnyílás vénáiban növelik a nyomást. Ilyenek a haspréssel járó sporttevékenységek. A hasprés és a megnövekedett hasűri nyomás nemtől függetlenül mindenkinél fokozza az aranyérbetegség kockázatát.

Mit nevezünk aranyérnek?

Az aranyér a végbélnyílás közelében lévő visszérfonatot képező vénákat jelenti. Aranyérbetegség pedig az az állapot, amikor a helyi nyomás emelkedése miatt a vénák fala elvékonyodik, kitágul, és a sérülékeny vénafalak begyulladnak.

Az aranyér két fő típusa:

1. Belső aranyér

Ezek még a végbélnyíláson belül helyezkednek el, és ezért általában nem láthatók, de vérezhetnek a székletürítés során. A fájdalom intenzitása a gyulladás mértékétől függ.

2. Külső aranyér

Ezek a bőr alatt alakulnak ki a végbélnyílásban, vagy a belső csomók ereszkednek meg és lógnak ki a végbélnyíláson kívülre. A kilógó aranyér kizáródhat, trombotizálhat, begyulladhat, ezért fájdalmassá válhat, különösen székletürítéskor vagy ülés közben. Viszketést, nedvedzést okozhat.

aranyér, sport és aranyér, sportoló nők
A jóga és a pilates számos olyan pózt foglal magában, amelyek elősegítik az erős törzsizmok és az egészséges emésztőrendszer fejlődését. Fotó: Getty Images

A mozgás alapvetően segíthet az aranyér tünetein

Furcsa ellentmondás, hogy a rendszeres testmozgás valójában segít az aranyérben szenvedőknek. A mérsékelt aerob testmozgás, a napi 20-30 perces gyors séta csökkenti a nyomást a végbélnyílásban és környékén, így elősegíti a rendszeres bélmozgást és megelőzi a székrekedést, amely az aranyér egyik fő okozója.

Kerülendő gyakorlatok

Sajnos van néhány olyan sportág, amely hajlamosíthat az aranyér kialakulására. Általános szabályként elmondható, hogy a nőknek jobb hanyagolni a nehéz emeléssel vagy tartós üléssel járó tevékenységeket.

Már kialakult aranyér esetén kerüld az olyan sportokat, mint a súlyemelés, guggolás, kerékpározás, lovaglás vagy evezés. Ne gyakorold ezeket a mozgásformákat legalább addig, amíg a duzzanat nem csökken, illetve nem enyhül a viszketés és a fájdalom.

Mit tehetek az edzőteremben, ami javítja az állapotomat?

Az aranyér tehát nem feltétlenül jelenti azt, hogy csökkenteni kell az aktivitási szintet. Edzés közben hidratáljunk, igyunk sokat és általában rostban gazdag étrendet kövessünk, mivel ez mérsékli a székrekedés esélyét. Csökkentsük a súlyok mennyiségét, és inkább a gyakorlatok megfelelő kivitelezésére koncentráljunk.

Gyakorlatok az aranyér kezelésére

A nagyszerű hír az, hogy rengeteg gyakorlat létezik, amelyek potenciálisan csökkenthetik az aranyér gyulladását és tüneteit. A megfontolandó tevékenységek a következők:

  1. Gátizomtorna: Az aranyér ellen nagyon jó szolgálatot tehet az úgynevezett gátizom- vagy intimtorna. Ez a gyakorlatban a medencealapi izmok megtornáztatását jelenti. Nemcsak az inkontinencia ellen hatásos, hanem a székletürítést is könnyebbé teheti, ha képesek vagyunk ezeket az izmokat tudatosan kontrollálni.
  2. Úszás vagy vízi aerobik: A langyos víz csillapíthatja az aranyér fájdalmát, és felfrissülést adhat a területen. Még jobb, ha az összes izomcsoportot megcélozzuk, amelyek segítenek javítani az emésztést és megelőzni a székrekedést. Ilyen mozgásforma például az úszás, amely minden edzettségi szintű és testalkatú ember számára előnyös lehet.
  3. Jóga vagy pilates: A jóga és a pilates számos olyan pózt foglal magában, amelyek elősegítik az erős törzsizmok és az egészséges emésztőrendszer fejlődését. Ezek a gyakorlatok gyengédek és szórakoztatóak is lehetnek.
  4. Kardióedzés: A pulzusszámot emelő gyakorlatok fokozzák a véráramlást a végbél területén, és segítenek csökkenteni a gyulladást. Rengeteg kardiovaszkuláris edzésforma áll rendelkezésre a különböző ízlések szerint, beleértve a teniszezést, a futást, a gyaloglást, az úszást, a táncot, a kosárlabdát és még sok mást!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +34 °C
Minimum: +16 °C

A kevés fátyol- és gomolyfelhő mellett napos, száraz időre számíthatunk. Kis eséllyel a nyugati, délnyugati határvidékre sodródhat be egy-egy csapadékgóc. A nyugatias szél főként hazánk északkeleti felén megélénkül, több helyen megerősödik. A csúcsérték 32 és 37 fok között alakul. Fokozódik a hőség, tehetsz azonban ellene, hogy letaglózzon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra