Depresszió kezelése: hogyan, meddig, mire figyeljünk?

A WHO egyik kutatása szerint napjainkban az Európai Unióban több mint 40 millió ember, míg Magyarországon a felnőtt lakosság 7 százaléka szenved depresszióban. Hogyan, mivel kezeljük a depressziót? Mi az, amire különösen érdemes odafigyelnünk?

Gyakran gondoljuk azt, ha szomorúak vagyunk, hogy ez már bizony a depresszió jele. A szomorúság azonban nem feltétlenül depresszió. A depresszió betegség, hangulatzavar, a szomorúság pedig múlékony állapot, egy érzelem. A depresszió diagnosztikájában a szomorúság csupán egyetlen tünet. Leglényegesebb különbség az időbeli lefolyásban és az állapot mélységében van. Vagyis a szomorúság, rosszkedv, ha normális, néhány napon, legfeljebb néhány héten belül elmúlik, míg a depresszió több mint két héten át, de akár hónapokig, bizonyos típusok esetén évekig fennáll.

Tünetek

- alvászavar
- étvágycsökkenés
- fáradtság
- nyugtalanság
- lehangoltság
- szomorúság
- beszűkült érdeklődés
- testsúlycsökkenés
- motiválatlanság
- öngyilkossági szándék
- erőtlenség
érdeklődés elvesztése
- testsúlygyarapodás
megnövekedett étvágy
- értéktelenség érzése
- gondolkodás lelassulása
- halálvágy

Amennyiben a fenti tüneteket érezzük, érzékeljük magunkon vagy családtagunkon, fontos, hogy mielőbb szakemberhez forduljunk. Ha olyan depresszív tüneteink vannak, amelyek hátrányosan befolyásolják a mindennapi életet, kérjünk segítséget a háziorvostól, aki szükség esetén gondoskodni fog a szakrendelésre történő beutalásról! Minél korábban érdemes elkezdeni a kezelést! Ne szégyelljünk orvoshoz/segítségért fordulni!

A DEPRESSZIÓ KEZELÉSÉBEN HATÁSOS LEHET A PSZICHOTERÁPIA. FOTÓ: GETTY IMAGES
A DEPRESSZIÓ KEZELÉSÉBEN HATÁSOS LEHET A PSZICHOTERÁPIA. FOTÓ: GETTY IMAGES

Mi segíthet?

Pszichoedukáció: a pszichoedukáció minden mentális betegségnél fontos, de a depressziónál kiemelt figyelmet érdemel. Ez a lépés mind a betegnél, mind a környezetében élőknél elengedhetetlen. Fontos, hogy nem szabad letámadni a betegségben szenvedőt, mert akkor érzelmileg bezárul és elfordulhat. Meg kell próbálni gyengéden közelíteni, például figyelmesen és érdeklődően hallgatni, amikor mesél valamit, kérdezgetni az őt ért pozitív dolgokról, történésekről, biztosítani a támogatásunkról. A pszichoedukációnak fontos része az érintett és a környezete felvilágosítása, hogy mit jelent a depresszió, mire épül a kezelés, hogy mennyire fontos a gyógyulási folyamatban a család és a barátok támogatása.

Életmód: változtassunk az étrendünkön! Az is segíthet, ha kerüljük a nehéz és cukros ételeket, és gyümölcsökkel, zöldségekkel turbózzuk fel az emésztést. Mozogjunk, lehetőleg rendszeresen! A mindennapos stresszhatásokkal való megbirkózásban segítség lehet például a jóga, a meditáció és a különböző relaxációs technikák elsajátítása. A rendszeres testmozgás, a sport pozitív hatású, kedvezően hat a séta, a kerékpározás, az úszás, esetleg a tánc.

Pszichoterápia: a depresszió kezelésében lényeges és nagyon hatásos a kognitív pszichoterápia. Pszichoterápia önmagában általában csak enyhe esetekben jön szóba, sőt akkor ez lehet az elsőként választandó terápia. Súlyos esetben mindenképp szükség van gyógyszeres kezelésre is, ilyenkor a beteg általában nem is alkalmas pszichoterápiára. Ennek oka részben a tünetekben keresendő, hiszen az érintett nem tud koncentrálni, kognitív működései nem a legjobbak, nem is motivált. Eleve gond, ha a depressziós páciens azt gondolja: a pszichoterápia nem ér semmit. A középsúlyos esetekben is lehet vele próbálkozni, de ha az eredmény rövid időn belül nem észlelhető, vagy még romlik is az állapot, akkor a gyógyszeres kezelést nem lehet elkerülni. A tanulmányok többsége azt igazolja, hogy a két módszer együtt lényegesen hatékonyabb lehet, mint a gyógyszer vagy a pszichoterápia önmagában.

Fényterápia: a fényterápia egy speciális lámpával történik, amely a természetes fényt reprodukálja a szervezetünk számára, erről ugyanis már kutatásokban bizonyították, hogy nagyon jó hatással van a depresszió esetében. Még akkor is érdemes időt szánni arra, hogy időt töltsünk a délelőtti napfényen – akár még a kevésbé napsütéses őszi napokon is –, ha egészségesek vagyunk, mert elősegíti a jó hangulatot és az esti nyugodt alvást.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Pihentető alvás: az alváshiány nagyban hozzájárulhat a negatív gondolatokhoz és a reménytelenségérzéshez, ezért tudatosan oda kell figyelni, hogy elég alváshoz jusson a szervezet

A depresszió kezelésének időtartama

Az antidepresszáns készítmények terápiás hatása egyénenként változó módon, de általában 2 hetes gyógyszerszedés után jelentkezik, éppen ezért nagyon fontos, hogy az érintettek ezzel tisztában legyenek, és ne várjanak azonnali javulást. A terápia több hónapot is igénybe vehet. Amennyiben a kezelés kiegészül egyéb módszerekkel, pszichoterápiával, esetleg fényterápiával is, akkor annak teljes időtartama akár 6-9 hónap is lehet. A gyógyulás után még 4-9 hónapig fenntartó kezelést szoktak folytatni, hogy megelőzzék az epizódok újbóli kialakulását. Ritka esetekben a tartós gyógyszerszedés sem kizárt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

A rétegfelhőzet szakadozik, csökken, de főként az ország északnyugati, északi harmadán megmaradhat, máshol lesznek kevésbé felhős, napos tájak, illetve időszakok. Késő délután délnyugat felől vastag, zárt felhőzet érkezik. Legfeljebb néhol lehet szitálás, esetleg gyenge eső. A keletiről északkeletire forduló szelet nagyobb területen kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 8 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé hűl le a levegő. A fronthatás tehát állandósult a hétvégére, így a fejfájásra hajlamosak még nem lélegezhetnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra