Aranyér várandósság alatt: megelőzés és kezelés egyszerűen

A várandóság idején kellemetlen tünetek is megjelenhetnek. Ilyenek lehetnek például a végbélnyílás körüli duzzadt vénák, amelyek rendkívül fájdalmassá tehetik a székletürítést.

A várandós időszak csodálatos hónapokat ígér. Felkészülhetünk a babával való életre és a szülővé válásra.

A hormonális változások és a megnövekedett hasüregi nyomás hajlamosítja a nőket az aranyér kialakulására a terhesség alatt, illetve hüvelyi szülés után, habár általában ez a fajta aranyér a szülés után gyógyul. 

Mit nevezünk aranyérnek?

Az aranyérnek a végbélnyílás közelében lévő visszérfonatot nevezzük. Az aranyérbetegség ezeknek a vénáknak a tágulatát, faluk elvékonyodását és gyulladását jelenti. Néha a tágulat miatt a végbélnyíláson kívülre is csúszhatnak (külső aranyér), de a végbélnyíláson belül is megbújhatnak és vérezgethetnek (belső aranyér).

Normális az aranyér terhesség alatt?

Igen. Nyugodj meg, ha várandós vagy és aranyered van, nem vagy egyedül. A terhesség idején gyakori az aranyeresség, különösen a harmadik trimeszterben és a baba születése utáni első hónapban. Az anyaméh a baba növekedése során nyomja a gátizomzatot és a kismedencei visszereket is. A terhességet támogató hormonális változások ellazítják a kötőszöveteket, ezért növelik az aranyér kialakulásának esélyét. A várandósság alatt a megemelkedett progeszteronszint nyúlékonnyá teszi a vénák falát. A hormonális változások miatt lelassul az emésztés, ami gyakran székrekedéshez vezet. Az erőlködés pedig nem tesz jót a nyúlékony vénafalaknak.

Becslések szerint a terhes nők 25-35%-át érinti ez az állapot. A kötőszöveti gyengeség, genetikai tényezők és az életkor egyaránt hajlamosíthat az aranyér kialakulására.

aranyér, proctis
A terhesség idején gyakori az aranyeresség, különösen a harmadik trimeszterben és a baba születése utáni első hónapban. Fotó: Getty Images

Milyen tüneteket tapasztalhatsz, ha aranyered van?

  • Vér a vécépapíron vagy a széklet felszínén (általában belső aranyérből).
  • Fájdalom a székletürítés során és utána.
  • Viszketés a végbélnyílásban és környékén.
  • Intenzív fájdalom a már a végbélnyíláson kívül is látszódó aranyér miatt (előreesett aranyér).

Fontos azonban megjegyezni, hogy az aranyér nem csupán az egyetlen oka lehet a végbélvérzésnek, és az orvosnak körültekintőnek kell lennie, mielőtt bármilyen kezelést elkezdene. A kezelést a súlyosabb szövődmények, köztük a gyulladás, a trombózis elkerülése végett már a kezdeti tünetek megjelenésénél érdemes megkezdeni.

Mit tehetünk az aranyér kezelése érdekében?

A betegség megelőzhető életmódváltással, az étrend rosttartalmának növelésével, székletlágyítókkal, bőséges folyadékfogyasztással és alaposabb higiénés szokások bevezetésével.

  • A magas rosttartalmú étrend, a zöldségekben és gyümölcsökben bővelkedő étkezés sokat segíthet a széklet lágyításában.
  • A vitaminok vastartalma székrekedést okozhat, ezért különös figyelemmel válasszuk meg, melyik terméket fogyasztjuk.
  • A meleg vízben fürdés (40-50 Celsius-fokos vízben, 10 percig) enyhítheti a helyi fájdalmat és irritációt, így csillapítható a fájdalom.
  • Ismerkedjünk meg a Kegel-gyakorlatokkal, amelyek fokozhatják a keringést a végbél területén, egyben erősítik a végbélnyílás körüli izmokat.
  • Alvás, olvasás vagy tévénézés közben feküdjünk oldalra, így csökkentve a végbélvénákra nehezedő nyomást.
  • Kerüljük a vécépapír használatát, mert a dörzsölés könnyen irritációhoz, hámsérülésekhez vezethet, ami kaput nyithat a bakteriális fertőzések és gyulladások előtt. Használjunk inkább meleg vizes lemosást, akár egy bidé segítségével.
  • Kerüljük a tea, kávé, szóda vagy alkoholos italok fogyasztását a várandósság alatt.

Mikor forduljunk orvoshoz?

  • Ha egy heti patikai kenőcs vagy kúp használata után nem enyhülnek a tünetek.
  • Ha a vérzés erősebbé válik.
  • Ha a széklet fekete, kátrány jellegű (a sötét széklet normális, ha vastablettát szed valaki).

Az aranyér a várandósság ideje alatt vagy a szülés során ugyan megjelenhet, de ijedelemre nincs ok, hiszen megfelelő figyelemmel, szükség esetén patikai készítményekkel könnyen kezelhetjük a kellemetlen tüneteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +34 °C
Minimum: +16 °C

A kevés fátyol- és gomolyfelhő mellett napos, száraz időre számíthatunk. Kis eséllyel a nyugati, délnyugati határvidékre sodródhat be egy-egy csapadékgóc. A nyugatias szél főként hazánk északkeleti felén megélénkül, több helyen megerősödik. A csúcsérték 32 és 37 fok között alakul. Fokozódik a hőség, tehetsz azonban ellene, hogy letaglózzon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra