Ha a pajzsmirigy túlműködik, akkor túl sok T4 (tiroxin), illetve T3 (trijód-tironin) hormont termel. Ez bizonyos életszakaszokban gyakoribb, így serdülőkorban, a családalapítás, szülés időszakában, illetve a változókorban is. Emellett gyakran jelentkezik a probléma olyan élethelyzetekben, mint például egy haláleset, a munkahely elvesztése vagy épp egy válás.
A pajzsmirigy-túlműködés okai
- Az esetek többségében pszichoszomatikus betegség.
- Lehetséges családi örökletes hajlam.
- A szervezetet túl nagy megterhelés, túl sok stressz éri.
- Ha a túlműködés átmeneti, akkor okozhatja a túl sok jód fogyasztása is (jódozott só, késztermékek, egyes megfázás kezelésére használt, vény nélkül kapható jódtartalmú készítmények, sebfertőtlenítők).
- Állhat a áttérben túl sok tej, tejtermék vagy édesség fogyasztása.
A pajzsmirigy-túlműködés megelőzése
Családi hajlam esetén érdemes fokozottan figyelni az életvitelre, a mozgásra és a táplálkozásra. Azaz hogy például stresszhelyzetben ne fogyasszunk túl sok édességet, általában pedig ne használjunk túl sok jódozott sót, jód tartalmú étrend-kiegészítőt. Időnként érdemes szűrésre vagy akár ultrahangvizsgálatra is eljárni, főképp ha valaki túl ingerlékeny vagy túl izzadékony, indokolatlanul gyenge és fáradékony, a testsúlya pedig hirtelen csökken.
A pajzsmirigy-túlműködés tüneteit a galériában vesszük sorra.