Az RSV (respiratory syncitial vírus) egy óriássejtes, egyszálú RNS-vírus, amely leginkább november és március-április között terjed. A fertőzés a panaszok alapján leginkább egy egyszerű náthára emlékeztet, az esetek többségében ugyanis csupán az alábbiak jelentkeznek:
Súlyosabb esetben sípoló nehézlégzés és zihálás is felléphet, a különösen veszélyeztetetteknél pedig akár végzetes alsó légúti fertőzést, tüdőgyulladást is kiválthat.
Rájuk nézve a legveszélyesebb az RSV-fertőzés
Az RSV a légzőrendszer nyálkahártyájának sejtjeit támadja meg. A fertőzésen sokszor szinte észrevétlenül esnek át az érintettek, és a közönséges megfázáshoz hasonló tüneteken kívül nem igen tapasztalnak egyebet. A legtöbb egészséges felnőtt és gyermek egy héten belül felépül a betegségből. Súlyosabb esetben azonban a fertőzés a hörgőkre és a tüdőre terjed, és komoly szövődményeket is okozhat”
– idézte dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt a Tüdőközpont egy korábbi közleménye.
A szakértő tájékoztatása szerint az alábbi csoportokra jelenti a legnagyobb veszélyt az RSV-fertőzés:
- koraszülött babák – nekik ugyanis az idő előtti születés miatt nem fejlődött ki tökéletesen a légzőszervük, így eleve nagyobb az esélyük a krónikus tüdőbetegségekre;
- a krónikus betegségekkel, veleszületett rendellenességekkel küzdő gyermekek;
- csökkent védekezőképességű vagy autoimmun betegségben szenvedő személyek;
- 65 év felettiek;
- idősek otthonában, illetve tartós ápolást-gondozást nyújtó intézményekben élők;
- krónikus légzőszervi betegséggel (például COPD-vel vagy asztmával), krónikus vesebetegséggel, szív- és érrendszeri betegséggel (pl. pangásos szívelégtelenséggel, koszorúér-betegséggel), valamint a cukorbetegséggel küzdők.
Úgy tűnik, megéri beadatni az idősebb korosztály képviselőinek ezt az oltást, ugyanis a vakcina elképesztő hatásaira derült fény egy új tanulmányban.