Mint tudjuk, a mikroműanyagok lassacskán ellepik a földet, de
az emberi szervezetben is kimutatták a spermiumoktól
a véráramon át a méhlepényig,
sőt már az
agyunkba is beférkőztek.
Amit te tehetsz
- Ne használj műanyagot az ételkészítés során! Műanyag vágódeszka, merőkanál és kopott serpenyők helyett válassz inkább öntöttvas, fém vagy kerámia edényeket és fa, szilikon vagy fém eszközöket!
- Búcsúzz el a műanyag ételtároló dobozoktól, azt pedig különösen kerüld, hogy ezekben ételt melegíts! Használj inkább üveg- vagy fémtárolókat!
- Vegyél olyan élelmiszereket, amelyek nincsenek becsomagolva! Ezek ráadásul azért is egészségesebbek, mert szinte biztosan nem ultrafeldolgozott termékek.
- Próbáld ki a bambusz fogkefét! Egy 2024-es indiai kutatók által készített tanulmány szerint mind a műanyag fogkefék, mind a műanyag fogselyem mikroműanyagokat bocsát ki magából.
- Használj üveg vagy fém kulacsot! A palackozott víz a mikroműanyag-expozíció egyik fő okozója: egy 2024-ben közzétett tanulmány becslése szerint egy ember több mint 200 000 nanoplasztikus részecskét fogyaszthat el egyetlen palackozott vízzel. Ugyanez a helyzet a műanyag kulacsokkal is.
- Használj vízszűrőt! Válaszd a lehető legkisebb pórusméretű szűrőt, ez ugyanis még a mikroműanyagokat is eltávolítja a vízből.
- Nem mindegy, mit veszel fel: a poliészter, a nejlon, az akril és a spandex (gyakran sportruházat, fürdőruha alapanyaga) mind műanyag alapú anyagok. Ezek a műanyagok valószínűleg nem szivárognak be a bőrödön keresztül a testedbe, de mosás közben a vízrendszerbe kerülhetnek. Válassz tehát természetes alapanyagú ruhát, tökéletes választás például a pamut.