A penészesedés sok háztartásban jelent visszatérő problémát, különösen a téli hónapokban. Ilyenkor ugyanis ritkábban szellőztetünk, és a beltéri levegő páratartalma is megnő, amelyen az sem segít, hogy a lakásban teregetjük ki a kimosott ruhákat. Ezzel pedig hozzájárulunk a penészesedéshez, amely nem csak kellemetlen szagokkal jár, de az egészségünket is veszélyezteti - hívja fel a figyelmet a Conversation cikke.
Kedvez a penésznek a párás levegő
A penész a falon feketés-zöldes foltokban telepszik meg, sok esetben azonban bútorok mögött megbújva terjeszkedik, és csak a jellegzetes, dohos illat hívhatja fel rá a figyelmünket. Ez több pusztán esztétikai problémánál: a penészspóráknak való, hosszabb kitettség súlyos egészségügyi következményekkel járhat.
A leggyakoribb beltéri penészallergiát okozó gombafajok a Penicillium és Aspergillus gombák, melyek elszaporodásának kedvez, ha a lakásban hosszabb ideig 70 százalék körüli, vagy afeletti a páratartalom. A penész sokszor a külső falra tolt szekrények, falvédők mögött kezd el terjedni, ilyenkor csak a dohos szag és az egyre gyakoribbá váló légúti betegségek, allergiás tünetek hívják fel rá a figyelmet. Ezek az allergiához nagyon hasonló tünetekkel jelentkeznek: orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, nehézlégzés jelentkezhet a hatására.
Az egészséges immunrendszerű emberek szerencsére viszonylag ellenálóak a penészspórával szemben, a gyengébb immunműködésűek számára azonban fokozott veszélyt jelenthetnek ezek a gombák. Különösen veszélyes azokra, akik asztmával vagy krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) küzdenek. Az asztmás betegek szervezetében túlzott reakciót indukálnak a spórák, melynek hatására gyulladás alakul ki a szervezetben. Szélsőséges esetben a légutakba bejutva a spórák tüdőn belüli vérzést eredményeznek, ami súlyos állapot és azonnali orvosi ellátást igényel. A kisgyermekek számára is fokozott veszélyt jelenthetnek: 2020-ban például az Egyesült Királyságban meghalt egy kétéves kisgyermek amiatt, mert a szervezetében a penészspóráknak való tartós kitettség miatt súlyos gyulladás alakult ki. Fontos tehát, hogy figyeljünk a lakásunk páratartalmára, pláne a légúti betegséggel küzdők, az idősebbek, illetve a kisgyermekek lakrészében. Hogy mit tehetünk a lakás penészmentesítéséért, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.