Az elsődleges csont-ízületi fájdalmak
Szemben az ízületi- és gerincfájdalmakkal, a csont-ízületi fájdalmak döntő többsége önálló betegség, nem köthető más betegséghez. Az elsődleges csont-ízületi fájdalmak az okokat tekintve három fő csoportra oszthatók:
- autoimmun gyulladásos folyamatok,
- porckopásos folyamatok (artrózis) és
- ismeretlen eredetű ("idiopátiás") betegségek.
Téves riasztás: autoimmun folyamatok
Az autóimmun folyamatok közül leggyakoribbak a reumás betegségek , melyek jellemzően a kezek, lábak kisízületeit támadják meg. A gerinccsigolyák közötti ízületek, súlyos mozgáskorlátozottságot hátrahagyó reumás gyulladását Bechterew-kórnak nevezzük . Bár kórtanilag igen hasonló a kéz és a láb kisízületeit megbetegítő polyarthritis chronica progessivához (PCP, rheumás ízületi gyulladás, sokízületi gyulladás, stb.), attól kóroktanilag és genetikailag is elkülönítendő betegség.
A gyulladás és a fájdalom csökkentése
A fájdalom és a gyulladás enyhítése mindig nem szteroid gyulladásgátlókkal kezdődik . Ezek kellemetlen mellékhatásai a gyomor-bélpanaszok, melyek akár gyomorvérzésig is fokozódhatnak. A gyomor terhelése csökkenthető helyileg alkalmazott gyulladásgátló kenőcsökkel. A gyomor-bél- és vérzéses szövődmények csökkentésére fejlesztették ki a nem szteroid gyulladásgátlók (ciklo-oxigenáz bénítók) újabb generációját, a COX2-inhibitorokat.
Súlyos esetben sor kerülhet a szteroid (mellékvesehormon) gyulladásgátló kezelésre is . Ezek a nagyon hatékony, immungyengítő és gyulladásgátló gyógyszerek azonban igen kellemetlen mellékhatásokkal, szövődményekkel fenyegetnek, mint például a vértérfogat növekedése, a szérum-nátriumszint fokozódása, a szérum-káliumszint csökkenése.
Előbbi miatt magas vérnyomás, utóbbi révén izomgyengeség és szívritmus-zavarok jelentkezhetnek. Következménye lehet ezen kívül az arc holdvilágszerű elhízása, a hasra, mellkasra lokalizálódó elhízás, csontritkulás, gyomor-nyombélfekély, gyomorvérzés, fertőzésekkel szemben fennálló fokozott érzékenység, a bőr csíkos sorvadása (striák kialakulása). A maximális - lényeges mellékhatásoktól még mentes - szteroid dózis napi 10 mg prednisolonnal egyenértékű szteroid gyulladásgátló. Ez pedig többnyire nem elégséges az autoimmun kórfolyamatok gyógyítására.
Hasonlóan hatékonyak, de veszélyesek a szervezet immunrendszerét bénító gyógyszerek. Ezek a daganatok kezelésére és/vagy az átültetett szerv kilökődésének megakadályozására kidolgozott gyógyszerek (pl. ciklofoszfamid, ciklosporin, stb.). Kezelhetetlen esetben szükség lehet az ízületi felszínek műtéti eltávolítására a zsugorodott ízület körüli kötőszövetekkel együtt. A fájdalom megszűnik, de teljes gyógyulásra nem lehet számítani, hiszen ilyenkor az ízületi felszínek eltávolításával az ízületek összecsontosodnak, mozgásképtelenné válnak, merevek lesznek.
A porckopásos betegségek okai és csillapítása
A porckopásos (arthrosisos) betegségek közül leggyakoribbak a csípő- és térdízület, továbbá a csigolyák közötti ízületek porckopása (spondilózis). E betegségek kellemetlenségeit - valamilyen mértékben - szinte mindenki megtapasztalja élete folyamán. Elősegítő tényezői lehetnek többek között az aszimmetrikus ízületi terhelések (gerincferdülés, aszimmetrikus hosszúságú végtagok, állkapocs-ízületi porckopás a rosszul záródó fogsorok miatt), fokozott gerincterhelés (például elhízás miatt), pikkelysömör, cukorbetegség, vagy az ízületbe hatoló törések nyomán visszamaradt sérült ízületi felszín. Bár a porckopás elsődlegesen szövetpusztulással járó betegség, az időközbeni heveny fellángolások miatti steril gyulladás okozza a jelentős fájdalmakat.
Mivel az artrózis nem autoimmun betegség , az immunbénítás felesleges és veszélyes. Ezért a fájdalmak kezelése elsőként nem szteroid gyulladásgátlókkal kezdődik. Olykor szükséges és igen hatékony lehet az ízület üregébe adott, hosszúhatású szteroid injekció.
A csigolyák közötti porckopások , gyöki fájdalmak esetén a fájdalomcsillapítás mellett alapkövetelmény az izomtónus, az izomfeszülés csökkenése. A fájdalom ugyanis reflexesen összehúzza a hosszú hátizmokat, izomvédekezés (ún. defense) jön létre. A hosszú hátizmok tónusának fokozódása tovább szűkíti a csigolyák közötti réseket, ezáltal fokozza az idegek beszorulását. A defense csökkentésére hasznos lehet a hosszú hátizmokba adott helyi érzéstelenítő injekció sorozat, az ún. paravertebrális blokád alkalmazása.
Lumbágó, az ismeretlen eredetű csont-ízületi fájdalom
Az ismeretlen eredetű gerincfájdalmat, ha a deréktájon jelentkezik, lumbágónak nevezzük . A lumbágó erős munkaképesség-csökkentő deréktáji fájdalom. A fájdalommal szembeni védekezés miatt a lumbágós beteg igyekszik mozgását minimalizálni, olyan - antialgiás - testtartást vesz fel, amely a fájdalmas oldalt tehermentesíti. Az érintett oldalon a hosszú hátizmok megfeszülnek, azok feszes húrként tapinthatók (defense).
A fájdalom nem kisugárzó. A deréktáj ütögetésre, nyomásra is érzékeny. Az ágyéki gerincfájdalmat leggyakrabban a csontritkulás által okozott csigolyatörés, a megerőltetés, a porckorong-sérv, a porckorong-kopás, a csigolyák elcsúszása, a gerinccsatorna beszűkülése, gerincferdülés és elsődleges fájdalmas izombetegség (fibromyalgia) okozhatja .
Hogyan kezeljük a lumbágót?
Gyógyszeres kezelésként mindig nem szteroid gyulladásgátlókat és központi hatású izomellazítókat adnak . Klasszikus lumbágó esetén, amikor a csigolyákat összefogó és támasztó szalagrendszer steril gyulladása figyelhető meg, helyileg adott, tartós hatású szteroid injekciók is hasznosak. Lumbágó esetén nem célravezető az ágynyugalom. Annál fontosabb viszont, hogy az alvás kemény felszínen - akár a földön vagy az ágyra tett bútorlapon - történjék.
Heveny szakban semmilyen melegítés, hűtés, masszázs vagy fürdőterápia nem javasolható.
A fájdalomcsillapítás egyéb módszerei
Balneoterápia: Magyarország bővelkedik az ízületi betegségek ellen ható termálvizekben , melyeket kiváló reumatológus szakember-gárda ajánlásával és segítségével vehetnek igénybe az érintettek. Fontos, hogy a fürdőkezelésre ne a gyulladás, illetve fájdalom heveny szakaszában, hanem gyulladásmentes állapotban kerüljön sor. A meleg vízben az ízületek úgy mozgathatók, hogy közben a testsúlyt nem kell tartani, a meleg a megfeszült izmokat ellazítja. Bizonyos termálvizeink fontos hatóanyagai a nagyon felszínesen elnyelődő radioaktív izotópok is.
Fizikoterápia: Szintén panaszmentes állapotban, gyógytornával vagy más eszközökkel a fizikoterápiás szakemberek késleltethetik a betegség ismétlődését, fokozni tudják a beteg ízületek és izmok fizikai teljesítőképességét, ezáltal jelentős életminőség-javulást biztosíthatnak.
Elektromos fájdalomcsillapítás: A fájdalomérző rostok gyenge árammal történő ingerlése megakadályozhatja e rostok ingerületvezetését. Az eszközhöz már bármelyik orvosi műszereket forgalmazó üzletben hozzá lehet jutni. Alkalmazásával csökkenthető a szervezet gyógyszerterhelése, teljesebbé tehető a fájdalommentesség a nehéz időszakokban.