Anyagcsere-betegségek

Táplálkozásnak nevezzük a tápanyagok ételekkel történő bevitelét a szervezetbe, azok felszívódását és hasznosulását. A táplálkozás az élet alapvető feltétele, biztosítja a szövetek felépítéséhez, a veszteségek pótlásához szükséges anyagokat, az életfunkciók fenntartásához nélkülözhetetlen energiát. Ha az emésztőrendszerünk befogadta a táplálékot, segít annak lebontásában, emésztésében és felszívódásában. Az így feldolgozott tápanyagokat a véráram juttatja el a különböző szervekhez, amelyek hasznosítják őket. A veleszületett, öröklődő anyagcsere-betegségek alapja, hogy enzimhiány vagy csökkent enzimaktivitás következtében nem megfelelő a szervezetbe bejutott tápanyagok átalakítása. Így bizonyos nem kívánatos anyagok felhalmozódnak, míg mások, amelyek a szervezet működése szempontjából fontosak, nem képződnek.

Diabéteszes ketoacidózis tünetei és kezelése

Mi a diabéteszes ketoacidózis?

A ketoacidózis egy anyagcserezavar, ami a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődményeként jelentkezhet és magas vércukorszint, inzulinhiány, illetve ezek következtében kialakuló fokozott zsírégetés jellemzi. Fontos, hogy ezt az inzulinhiányos állapotot időben felismerjék, mert tartós egészségkárosodást okozhat, vagy akár végzetes is lehet.

Tünetek

A diabéteszes<span>&nbsp;</span>ketoacidózis kialakulása

Amikor a vérben lecsökken az inzulinszint, vagy nem képes a hatását kifejteni, akkor a sejtek nem tudják felvenni a cukrot, ezért elkezd emelkedni a vércukorszint. A cukorhiányt okozhatja a szervezetben cukorbetegség, főleg ha éhezéssel vagy alkoholizmussal párosul. Mivel a magas vércukorszint ellenére a cukor nem elérhető a sejtek számára, azok zsírokat kezdenek lebontani, hogy energiához jussanak, ennek anyagcsere-melléktermékeként pedig ketonok keletkeznek. Bár a májban termelődő ketonok egészséges szervezetben is megtalálhatók, kóros felszaporodásuk esetén viszont súlyos állapotot idézhetnek elő, mivel a vér vegyhatását savas irányba tolják el.

A diabéteszes<span>&nbsp;</span>ketoacidózis tünetei

Kezdetben csak a magas vércukorszint tünetei jelentkeznek: szomjúság és növekvő vizelési inger. Később, a vércukorszint további emelkedésével megjelennek a ketoacidózis tünetei is: gyengeség, fáradtság, általános rosszullét, étvágytalanság, hasi fájdalom, szapora légzés, acetonos lehelet, illetve aceton a vizeletben. Az állapot további súlyosbodásakor izom- és hasi görcsök, hányinger, hányás, látási problémák, légzészavar, érzékelési zavarok, zavartság, egykedvűség vehető észre, de felléphet szívritmuszavarveseelégtelenség, vagy a vér besavasodása miatt az agyi funkciók csökkenése is. Az állapot kómához vezethet, megfelelő orvosi ellátás nélkül pedig akár végzetes kimenetelű lehet, illetve bénulás, epilepszia maradhat utána.
Vegyük komolyan a tüneteket! Fotó: Getty Images
Vegyük komolyan a tüneteket! Fotó: Getty Images

A diabéteszes<span>&nbsp;</span>ketoacidózis okai

  • Inzulinadagolási hiba vagy az inzulinadás kihagyása. (Elég, ha az inzulinpumpa kanülje elzáródik és nem adagolja megfelelően a bázis és a bólus inzulint, ilyenkor akár néhány óra alatt ketoacidózis léphet fel.)
  • Diétahiba: ha a beállítottnál jóval nagyobb mennyiségű és sok gyorshatású szénhidrátot fogyaszt a beteg.
  • Lázzal, hányással járó betegségek
  • Tartós stresszhatás

A diabéteszes<span>&nbsp;</span>ketoacidózis kezelése

Ez mindig attól függ, mennyire előrehaladott az állapot. Enyhe esetben, az otthoni kezeléshez szükséges inzulinadagolási változtatásokat minden esetben a kezelőorvossal kell egyeztetni! Ha ismételt hányás lép fel és a vércukorszint tartósan 15 mmol/liter fölött marad, illetve a vizelet aceton erősen pozitív vagy romlik a beteg általános állapota, abban az esetben már mindenképp kórházi kezelésre van szükség. Nyilvánvalóan a már kómában lévő beteget is azonnal kórházba kell szállítani, őt már az intenzív osztályon látják el, ahol biztosítják a légzését és a keringését, illetve a belső szervek működését. Ugyancsak gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról, amelyet intravénásan végeznek. 

A diabéteszes<span>&nbsp;</span>ketoacidózis megelőzése

Fontos, hogy az inzulinfüggő cukorbetegek mindig gondoskodjanak a szakorvossal közösen meghatározott, megfelelő mennyiségű inzulinbevitelről, különben a cukormolekulák nem tudnak a vérből a sejtekbe kerülni és ketoacidózis léphet fel.
A megelőzésben fontos a rendszeres testmozgás, a megfelelő étkezés illetve a gyakori vércukor mérés.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +2 °C

Az összefüggő, vastag felhőzet tovább terjeszkedve délutánra az északkeleti határvidéket is eléri - ekkortól viszont a Dunántúlon nyugat felől egyre szakadozottabbá válhat a felhőtakaró. Reggel, délelőtt is előfordulhat már helyenként (saras) eső, zápor, a nap második felében viszont már főként a Dunától keletre kiterjedtebb esőzésre kell számítani. A csapadék előfordulási esélye a nyugati, délnyugati vidékeken a legkisebb. A déli, délkeleti szél a Dunántúlon nagy területen megerősödik, néhol viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 12 és 19 fok között várható, de az Északi-középhegység tágabb környezetében, valamint az Észak-Alföldön helyenként ennél több fokkal hidegebb is lehet. A reggeli fagyok után napközben száraz, kellemesen enyhe idő várható, közel 20 fokkal.