Új applikáció segíthet a cukorbetegeken

Cukorbetegek számára kifejlesztett applikációval nyerte meg a Falling Walls Lab nemzetközi innovációs verseny nemzeti fordulóját Havlik Károly, a Semmelweis Egyetem mesterszakos orvostanhallgatója, és jutott ezáltal a Berlinben rendezendő novemberi fináléba - közölte a versenynek otthont adó Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME).

Hogyan kerülhetik el 2-es típusú cukorbetegek az inzulinkezelést? Részletek itt.

Havlik Károly 56 ország mintegy 200 versenyzőjével küzd majd meg a berlini Falling Walls konferenciához kapcsolódó nemzetközi innovációs verseny döntőjében. Az általa kifejlesztett alkalmazás inzulinkezelés alatt álló cukorbetegeknek segít vércukorszintjük megfelelő szinten tartásában: az applikáció a felhasználóról gyűjtött információkat analizálva képes megmutatni a vércukorszint várható alakulását.

Havlik Károly versenyműve inzulinkezelt cukorbetegek számára nyújt segítséget
Havlik Károly versenyműve inzulinkezelt cukorbetegek számára nyújt segítséget

A második helyezett Fülöp Ádám (BME) vak és gyengénlátó embereknek kifejlesztett olvasószerkezetet mutatott be, amely segítségével az írott szöveg Braille-írássá konvertálódik, így visszaadja a látássérültek számára az olvasás örömét. A harmadik helyén végzett Dávid Bálint (BME) projektje témájául a laparoszkópia forradalmasítását választotta: a szerkezetnek köszönhetően a sebész műtét közben információkat kap a beteg állapotáról, ami megkönnyíti a megfelelő beavatkozás kiválasztását.

A BME közleménye szerint a mezőny további versenyzői előadásaikban olyan összgazdasági és össztársadalmi problémákra keresték a választ, mint a drónterrorizmus elhárítása, a feketekereskedelem visszaszorítása vagy a fennakadások megszüntetése a mindennapi közlekedésben. Idén a verseny történetében első alkalommal adott otthont a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a hazai válogatónak, ahol a neves egyetemi oktatókból, kutatókból és a jövő technológiái iránt elkötelezett nagyvállalatok képviselőiből álló zsűri 15 projektmunka közül választotta ki a dobogósokat. A verseny szabályainak értelmében az első helyezést elérő fiatal innovátor mellett az őt delegáló egyetemet is díjazzák: az a felsőoktatási intézmény rendezheti meg ugyanis a következő évi magyarországi válogatót, amelynek színeiben a győztes projektötlet tulajdonosa jelentkezett a megmérettetésre. A 2019-es Falling Walls Lab Budapest otthonául tehát a Semmelweis Egyetem szolgál majd.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra