40 felett így hat a mozgás

A rendszeres mozgás megszámlálhatatlan egészségügyi előnnyel jár a szervezet számára. De vajon az is számít, hogy milyen életkorban kezdjük el?

Mennyit számít az életkor?

A rendszeres testmozgás bizonyítottan jó hatással van a fizikai erőnlétünkre, ráadásul az egészségünk megőrzéséhez is hozzájárul. Ebből az következik, hogy aki már fiatalkorától kezdve sportol, hosszabb életre számíthat. De vajon mi vár azokra, akik csak 40 év felett vezetik be a mozgást?

mozgás, idős, rendszeres testmozgás, sport, hosszú élet
Az aktív élet csökkenti a korai halálozás kockázatát. Fotó: 123rf

A korábbi kutatások jó része nem tudott választ adni erre a kérdésre, mivel a vizsgált személyek fizikai aktivitását mindig egy adott életkorban elemezte: fiataloknál, középkorúaknál, vagy idősebbeknél. Egy friss tanulmány szerzői azonban máshogy közelítették meg a kérdést.

Az orvosok mintegy 315 ezer amerikai felnőtt adatait vizsgálták, az alanyok 50 és 71 év közöttiek voltak. A szakértők azt mérték fel, hogy a válaszadók mennyit mozogtak a szabadidejükben 15 és 18, 19 és 29, 35 és 39, illetve 40 és 61 éves koruk között.

Biztató eredmények

A heti 2-8 órát tornázók esetében azt látták, hogy a passzív életmódot folytatókhoz képest akár 36 százalékkal csökkent a korai halálozás esélye a 20 éves vizsgálati időszakban. Az aktív életmód miatt továbbá 42 százalékkal alacsonyabb lett a szívbetegség kockázata, a rák kialakulásának esélye pedig 14 százalékkal mérséklődött.

A legmeglepőbb eredmény viszont az volt, hogy a 40 évig passzív életet élőknél is hasonló mértékben csökkentek a fenti kockázatok, amennyiben 40 év felett bevezették a rendszeres testmozgást. Rájöttek továbbá arra is, hogy minél többet edz valaki, annál jobban mérséklődik a betegségek kialakulásának esélye.

Egyértelműen kiderült tehát, hogy még akár a 40-es, 50-es éveinkben sem késő elkezdeni sportolni, ha hosszabb és egészségesebb életet szeretnénk. Ehhez már heti 150 percnyi rendszeres, közepes vagy magas intenzitású mozgás is elég lehet, amelyet akár napi adagokra is lebonthatunk.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra