HPV-fertőzés tünetei és kezelése
2018. 02. 12.
Dr. Elek Csaba
Dr. Somogyi Mária
Mi a HPV-fertőzés?
A rákszűrő vizsgálat mellékleleteként egyre gyakrabban írnak le humán papillómavírus fertőzést, nem kis riadalmat keltve ezzel a betegeknél. Egyre gyorsabban terjed ugyanis a hiedelem, hogy a vírussal történő fertőzés egyet jelent a méhnyakrákkal.
papillóma, vírusos szemölcs, karfiolszerű növedék a bőrön, közönséges szemölcs, nemi szervi gyulladás, felmaródás a szeméremtesten, felmaródás a végbélen, híg folyás a hüvelyből, condyloma, karfiolszerű növedék a nemi szerven, cervikális intraepiteliális neoplázia
A HPV-fertőzés előfordulása
Amióta a hétköznapi orvosi gyakorlat számára is elérhetők a HPV-t percek alatt kimutató gyorstesztek, hirtelen "megnövekedett" a fertőzöttek száma. Nyilvánvaló, hogy a növekedés látszólagos, hiszen azelőtt is számos tünet- és következménymentes vírushordozó létezett.
A HPV-fertőzés okai
A Humán Papillóma Vírus (a továbbiakban HPV) az egyik leggyakoribb rettegést keltő melléklelete a rákszűrő vizsgálatoknak. A HPV rendkívül elterjedt kórokozó, mely rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphám-felületein, a kezeken, lábakon, a hangszalagon, a szájüregben és a nemi szerveken.

A HPV vírus az egyik legijesztőbb melléklete a rákszűrő vizsgálatoknak
Daganatkeltő képességük alapján magas (kb. 15-20 típusa daganatkeltő), közepes és alacsony kockázatú csoportokra osztottak.
A leggyakoribbakból néhány példa:
- alacsony rizikójú: 6, 11*, 40, 42, 43
- magas rizikójú : 16, 18**,31, 35, 45, 58
*A humán papillómavírus 6-os és 11-es típusa a genitális szemölcsök mintegy 90 százalékáért felelős.
** A humán papillómavírus 16-os és 18-as típusa a méhnyakrák és a CIN 2/3-esetek több mint 70 százalékáért felelős.
A HPV-fertőzés tünetei
- Tyúkszem, szemölcs vagy valami más?
- Ijesztő pöttyök a hímtagon
- Hogyan szabadulhatunk meg a szemölcstől?
- Eddig igényelhető a HPV elleni védőoltás
- A HPV-oltások látványos következménye
- A vírusos szemölcs diagnózisa
- Átterjedhet-e a szemölcs más testrészre?
- Szemölcsök: mit kell tudni róluk?
- A leggyakoribb lábproblémák
- Ezt sokan nem tudják az orális szexről
A HPV-fertőzés kétféle klinikai formáját különböztetjük meg.
1. Papillóma - vírusos szemölcs
A papillóma jóindulatú laphámdaganatot jelent, mely többnyire karfiolszerű növedék formájában jelentkezik, például a kézfejen. Ezt a formát közönséges szemölcsnek (verruca vulgaris) nevezzük. A talpakon a verruca befelé nő és igen nagy fájdalmat is okozhat. Sorkatonák között a talpon megjelenő verruca akár járványos méreteket is öltött a közös bakancshasználat révén.
2. Megjelenési formák a nemi szervi régióban
A HPV más típusai a hüvelyben, a méhszájon, a szeméremajkakon, a húgycsőben és a végbélnyíláson szaporodnak. A nemi szervi régióban többféle megjelenési formáival számolhatunk.
Gyulladás: jellegtelen (aspecifikus) gyulladás. Ilyenkor az érintett régiókban, a szeméremtesten, végbélen felmaródás látható, a hüvelyből jellegtelen híg, enyhén gennyes folyás ürül.
Kondilóma: a condyloma acuminatum (kondilóma akuminátum) nemi úton terjedő jóindulatú daganat, mely akár nagyobb hámfelületekre is kiterjedő karfiolszerű növedéket okoz. A vírussal érintkezők mintegy kétharmadánál jön létre a fertőzés, melynek átlagos lappangási ideje 3 hónap. A növedék akár az egész hüvelyt elzárhatja. A kondilóma vérellátási zavarok miatt gyakran részben elhal vagy begyullad, rendkívül kellemetlen folyást eredményez. Más nemi betegség (pl. gonorrea) egyidejű jelenléte segíti a kialakulását.
Rákot megelőző állapot: az intraepiteliális neoplázia (továbbiakban CIN = cervikális intraepiteliális neoplázia), a HPV fertőzés másik formája a rák legkezdetlegesebb, csak a hámra kiterjedő formája. Ma sem tisztázott, hogy a CIN mekkora arányban képes valódi rákká fajulni, de abban mindenki egyet ért, hogy az állapotot komolyan kell vennünk. A CIN leggyakrabban rákszűrő vizsgálatok során derül ki, amikor a citológiai lelet P3, esetleg P4.
A HPV-fertőzés diagnózisa
A közönséges szemölcsökkel ritkán fordulnak orvoshoz, megjelenésük annyira jellegzetes. A gyorsan terjedő, nemi szerveken kialakuló tüneteket nőgyógyászaton, bőrgyógyászaton vizsgálva állítják fel a diagnózist.
A HPV-fertőzés kezelése
A helyileg alkalmazott jódos kezelés (Betadine, Colpo-Cleaner jód) rendszerint hatékony.
Elterjedt kezelési forma a folyékony nitrogénes fagyasztás, mely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, mely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. Szükség lehet 2-3 alkalommal a kezelés ismétlésére.
Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatóak, akár éles szélű ún. Volkmann-kanállal, akár lézerrel. A sebészeti módszerrel azonban elég nagy az esély arra, hogy az eltávolítás túl felületes (ilyenkor a szemölcs kiújul), vagy túl mély (ekkor heg képződik).
Ecsetelő (ún. keratolítikus, azaz a szemölcsöt alkotó keratint oldó) kezelésre alkalmas készítmény számos gyógyszertárban, drogériában kapható, általában maró hatású oldattal lehetséges. Leggyakrabban a szalicilsavat használják. Az arcon, nemi szerven lévő elváltozások esetében korlátozottan használható.
Rákot megelőző állapotban szokás speciális méhszájplasztikai műtétet, a méhszáj kúp alakú kimetszését, konizációt elvégezni. Ez egyrészt esélyt ad arra, hogy a kóros szöveteket végleg eltávolítsák, másrészt arra, hogy az elváltozás súlyosságát és kiterjedését mikroszkóppal megvizsgálják. Ha szövettanilag a valódi (invazív) rák kizárható, megelégedhetünk azzal, hogy kezdetben negyedévente, majd évente rákszűrő vizsgálatot végezzünk. Ha a citológiai lelet tartósan normalizálódik, a beteg gyógyultnak tekintendő. Ha ismételten pozitívvá válik, a legmegnyugtatóbb megoldás a méh eltávolítása.
A HPV-fertőzés megelőzése
A kondilóma megelőzéséhez legfontosabb tudnunk azt, hogy csak az aktív betegség fertőz. Amennyiben valakinél észlelhető a jelenség, csak óvszerben tanácsos házaséletet élnie a kondilóma gyógyulásáig. Megjegyzendő azonban, hogy a vírus orális aktussal is átvihető, mely ellen az óvszer természetesen nem véd. Mint minden szexuálisan átvihető betegségre, a HPV fertőzés okozta kórképekre is igaz, hogy a leghatékonyabb megelőzés a monogámia.
Mivel az esetek jelentős része vélhetően vírus eredetű, a legbiztosabb védekezési mód a megbízható monogám párkapcsolat. A méhnyakrák "0" stádiumban való felismerése tökéletes gyógyulást eredményezhet, de csak rákszűrő vizsgálattal fedezhető fel. Ezért minden felnőtt, nemileg aktív nőnél indokolt a rákszűrés legalább 2-3 évente egy alkalommal, ha az orvos javasolja, ennél jóval gyakrabban is. A rákszűrés célja a méhnyakrák korai, "0. stádiumban" (CIN) való felismerése.
Nők esetében a nemi szerven kialakuló HPV fertőzést követően fokozott jelentősége van a rendszeres rákszűrő vizsgálatnak.
Hasznos tudnivalók
A hétköznapi orvosi gyakorlat számára is elérhetők a HPV-t percek alatt kimutató gyorstesztek, így a tünetmentes hordozók könnyen. A tünetmentes hordozókat igyekeznek a legkülönfélébb eszközökkel gyógyítani, a hüvely jódos kezelésétől egészen a műtétig. Felfogásunk szerint a tünet és következménymentes hordozás nem betegség. Amíg nem tudjuk, hogy mivel is állunk szemben, mindenféle gyógyítási próbálkozás felesleges és veszélyes. A vírushordozás ugyanis laborlelet és nem diagnózis. A tünet- és következménymentes hordozóknak inkább a gyakori rákszűrést javasoljuk, mert annak segítségével az orvosi beavatkozást igénylő állapotok időben felismerhetők. Ma még nem tudjuk, miért válik a vírus agresszívvé. Egy összefüggést azonban már ismerünk. A dohányzás határozottan provokálja a HPV rákkeltő hatását!
A tünetmentes hordozók gondozását illetően nincs egyetértés a nőgyógyászok között.
A HPV fertőzéssel kapcsolatban két elemi hibát véthetünk: túl komolyan vesszük, azaz a fertőzés tényét önmagában is kezelendő betegségnek tekintjük, illetve ha nem vesszük komolyan, és a fertőzött egyént rák veszélyének tesszük ki. A HPV fertőzéssel szemben komoly fegyverünk nincs, bár esélyeinket a monogám életmóddal jelentősen javíthatjuk. A HPV által okozott rákos megbetegedéssel szemben viszont már kellően fel vagyunk vértezve. A citológiai vizsgálat találati pontossága ugyanis 98%, és az első kóros lelet évekkel előzi meg a valódi rák kialakulását.
humán papillóma vírus, vírusos szemölcs, HPV-fertőzés, condyloma, HPV-vírus, közönséges szemölcs, képalkotó diagnosztika, papillóma, karfiolszerű növedék a bőrön, nemi szervi gyulladás, felmaródás a szeméremtesten, felmaródás a végbélen, híg folyás a hüvelyből, karfiolszerű növedék a nemi szerven, cervikális intraepiteliális neoplázia
Kategória: Felnőttkori fertőző betegségek