Felnőttkori fertőző betegségek

Az emberi szervezet legtöbb megbetegedését baktériumok, vírusok, illetve egysejtűek okozhatják. A mindennapi életben számtalan mikroorganizmus van jelen körülöttünk, amelyek szervezetünkbe is bejutnak. Az, hogy a fertőzés valóban bekövetkezik-e, a mikroorganizmus természetétől és az emberi test védekezésétől függ. A fertőzés kimenetele többféle lehet. Ha a kórokozónak sikerül elszaporodnia, az a betegség teljes kifejlődéséhez vezet. Kialakulhat egyensúlyi állapot a védekező mechanizmusok és a kórokozó szaporodása között, ekkor idült fertőzésről beszélünk. Ha az immunrendszer győz, akkor a betegség gyógyul, és a szervezet védetté is válhat.

Húsevőbaktérium-fertőzés tünetei és kezelése

Mi a húsevőbaktérium-fertőzés?

A húsevő baktérium az esetek messze túlnyomó többségében valamilyen Streptococcus törzs, ami nem "húst eszik", hanem kötőszövetet, lágyrészt és zsírszövetet roncsol, rohaszt. Azért számít nagyon veszélyesnek, mert ezeket a szöveteket nagyon gyorsan, órák alatt pusztítja el.

Tünetek

A húsevőbaktérium-fertőzés előfordulása

Állatokat nem betegít meg a húsevő baktérium, ez a fajta Streptococcus kifejezetten emberekre specializálódott. Évente akár félmillió haláleset is történhet a földön e baktérium miatt. Itthon évente pár tízen fertőződhetnek meg. Minél elesettebb valaki, minél legyengültebb a szervezete, annál fogékonyabb a fertőzésre.

A húsevőbaktérium-fertőzés okai

Streptococcus a környezetben bárhol előfordulhat, így van ez a baktérium fehérjebontó enzimeket tartalmazó törzseivel is. A problémát az ezekkel való fertőződés okozza. Maga a baktérium seben keresztül - például egy cukorbeteg felszakadt sebén át, valamilyen sebzésen, szúráson át - juthat be a szervezetbe. Ép bőrön keresztül a kórokozó nem fertőzőképes.

A húsevőbaktérium-fertőzés tünetei

Az első tünetek általánosak: borzongás, hidegrázás, gyengeség, rossz közérzet, izomfájdalom. Emellett a fertőzött terület piros, fájdalmas és duzzadt lesz.
Igen rövid idő alatt ellilul, bíborvörössé válik és növekedni kezd. Ezt követően elhal, elfeketedik, szétreped, megnyílik, genny folyik belőle. A folyamat borzasztó gyorsan halad előre, mindez egy-két óra alatt lezajlik.
A folyamat borzasztó gyorsan halad előre, mindez egy-két óra alatt lezajlik.
A folyamat borzasztó gyorsan halad előre, mindez egy-két óra alatt lezajlik.

A húsevőbaktérium-fertőzés diagnózisa

A szokásos tenyésztéses vizsgálat ez esetben nem elegendő, mert lefolytatásához túl sok időre lenne szükség. Emiatt klinikai diagnózis szükséges: ez akkor állítható fel, ha az orvos látja a tüneteket, észreveszi, hogy a lágyrész, az izmok kötőszövetes lemeze gyulladt, a beteg szeptikus állapotban van, esik a vérnyomása, rázza a hideg, szapora vagy lassú a pulzusa, emelkedik a fehérvérsejtszáma. Ezek az általános tünetek vérmérgezésre utalnak, mellette pedig jól látható, hogy a kórokozó szétrohasztja a fertőzött területet. Ilyenkor azonnal meg kell kezdeni a kezelést, később, egy nap múlva pedig elkészülhet a tenyésztés.

A húsevőbaktérium-fertőzés kezelése, kórlefolyása

A Streptococcus törzsekkel a szervezet alapvetően nagyon jól megbirkózik, külön antibiotikus kezelésre sincs feltétlenül szükség. Az orbáncot, a tüszős mandulagyulladást, helyi, tovafutó fertőzéseket egyaránt okoz ez a baktérium. A húsevő baktérium néven emlegetett Streptococcus törzs azért problémás, mert ez a csoport pár évtizeddel ezelőtt "összeszedett" egy olyan vírusfertőzést, úgynevezett fágot, aminek hatására erős roncsolóenzimet termel, nagyon gyorsan okoz gyulladást, gennyesedést, elhalást a kötőszövetben.
Az ennek során keletkező bomlástermékek és az oxigénhiány még jobban gyorsítják ezt a pusztító folyamatot. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy-két óra alatt egészen nagy területen is elrohad az izom, ami olykor a lágyrész vagy a végtag elvesztésével, amputálásával jár. A folyamat annyira gyorsan zajlik, hogy mire az orvos felismeri a bajt, a kórokozó már jellemzően lépéselőnybe kerül. A pusztítás pillanatok alatt megtörténik, a betegek háromnegyede bele is hal a fertőzésbe.
Ha a tünetek megjelennek, azonnal mentőt kell hívni, mert még ha a betegséget fel is ismerik, akkor is időbe telik, mire az antibiotikum megállítja a folyamatot. Az ellene használt antibiotikum a penicillin, lévén a Streptococcus megőrizte rá érzékenységét. Az orvosok a betegek kezelésekor nem csak ezt az egy hatóanyagot alkalmazzák, hanem gyakorlatilag mindent, ami elérhető: fehérjeszintézis-gátlókat, sejtfal-rombolókat, immunglobulint. Utóbbiak ugyan nem hatnak annyira a Streptococcusok többségére, de az idővel való verseny miatt bevetik ezeket is. A folyamat gyorsasága miatt szó sem lehet orális, lassabb felszívódású antibiotikumok adagolásáról, a hatóanyagot direkt módon intravénásan és injekcióval juttatják az érintett területbe.
Az amputálás, vagy legalábbis a szövetek kimetszése általában még a gyors antibiotikumos kezelés mellett is elengedhetetlen. Ezt követően ortopédiai rehabilitációra, végtagpótlásra, plasztikai műtétre is szükség lehet.

A húsevőbaktérium-fertőzés gyógyulási esélyei

Nem túl jók a gyógyulási esélyek, a betegek háromnegyede belehal a fertőzésbe. Ha az érintettnek nincs cukorbetegsége, más alapbetegsége, daganata, vérképzőszervi-betegsége, nem alultáplált és nem idős, akkor jobbak az esélyei.

A húsevőbaktérium-fertőzés megelőzése

Kórházi körülmények között a fertőzés megelőzése fertőtlenítést, az általános higiéniás szabályok betartását jelenti. Amúgy nincs mód a fertőzés biztos elkerülésére, a kórokozó bárhol előfordulhat, seben keresztül fertőzhet.

A húsevő baktérium olyan enzimeket termel, amelyeket amúgy a húsiparban is használnak.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kádár János infektológus, belgyógyász és immunológus szakorvosnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -1 °C

A szakadozott felhőzet mellett inkább csak rövid napos periódusokra kell számítani, de csapadék nem várható. Az északnyugati, nyugati szél az Észak-Dunántúlon és az északkeleti tájakon átmenetileg megélénkülhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 5 fok között alakul. Ma is kettős fronthatásban lesz részünk.