Vitamin kitekintés: melyek a legfontosabbak?

A vitaminok szerves vegyületek, melyek nagy részét a szervezet nem tudja előállítani, így azokat a táplálékkal kell a szervezetbe juttatni. Hiányuk súlyos megbetegedéshez vezethet. Nézzük, melyek a legfontosabbak?!

A vitaminok nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő működéshez, viszont előállításukra nem minden esetben képes, ezért tápanyagok formájában kerülnek testünkbe.

A-vitamin

Az A-vitamin, vagy más néven retinol, zsírban oldódó vitamin, ami a hámsejtek megfelelő anyagcseréjét biztosítja, ezáltal hozzájárulva a bőr, a haj, a köröm egészségéhez. Fontos szerepet játszik továbbá az immunfolyamatokban, a csontok megfelelő fejlődésében, ezáltal a növekedésben, illetve a szem fény receptorainak működésében, így közvetlenül a látás minőségében is.

A VITAMINOK NÉLKÜLÖZHETETLENEK A SZERVEZET MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉHEZ. FOTÓ: GETTY IMAGES
A VITAMINOK NÉLKÜLÖZHETETLENEK A SZERVEZET MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉHEZ. FOTÓ: GETTY IMAGES

A szervezet az A vitamin előanyagát, a béta-karotint átalakítva, illetve a húsokban található retinolt feldolgozva fedezni tudja az A-vitamin szükségletének jelentős részét. Béta-karotint nagy mennyiségben tartalmaznak az élénk színű zöldségek és gyümölcsök (pl. sárgarépa, sárgabarack, spenót), retinolt pedig az állati eredetű belsőségek (pl. máj, vese) és a különféle tejtermékek fogyasztásával vihetünk be szervezetünkbe.

B-vitamincsalád

- A B1-vitamin, azaz tiamin közreműködik a vérben keringő cukor (glükóz) energiává alakításában, így tehát energiaháztatásunk nélkülözhetetlen eleme, azon keresztül pedig a gyermekek testi fejlődésére, valamint számos sejt működésére hatással van. B1-vitaminhoz elsősorban teljes kiőrlésű gabonákból, hüvelyesekből, olajos magvakból, élesztőből, illetve sertéshúsból juthatunk hozzá.

- A B2-vitaminra (riboflavin) testünk energiatermelő folyamataiban van szükség, de a látásban és bőrünk egészségének megőrzésében is fontos szerepe van. A tojás, állati belsőségek, sovány húsok, valamint tej- és tejtermékek egyaránt gazdag forrásai, ahogy egyes növényi eredetű élelmiszerekben is megtalálható.

- A B3-vitamin aktív formája több mint 400 enzim működésében játszik közre katalizátorként. Valamennyi makrotápanyag (szénhidrátok, fehérjék, zsírok) energiává alakításához fontos, de támogatja az emésztést, az idegek működését és a bőr egészséges állapotának fenntartását egyaránt.

- A B5-vitamin is az anyagcsere-folyamatok nélkülözhetetlen eleme, részt vesz a zsírsavak szintézisében és lebontásában.

- A B6-vitamin a fehérje- és szénhidrát-anyagcsere folyamatai mellett közreműködik a vörösvértestek és immunsejtek képződésében, szteroid hormonok működésében, illetve gyermekkorban az idegrendszer fejlődésében.

- B7-vitamin is kulcsszerepet tölt be számos anyagcsere-folyamatban, valamint a génszabályozásban és a sejtkommunikációban.

- A B9-vitaminnak, azaz a folsavnak kiemelt szerep jut a vörösvértestek képződésében, de az egészséges magzati fejlődéshez, a DNS-szintézishez és a sejtosztódáshoz is nélkülözhetetlen. Gazdag forrásai az olyan zöld leveles zöldségek, mint a spenót, római saláta, spárga, kelbimbó és brokkoli, de hüvelyesekben, magvakban, friss gyümölcsökben is megtalálható.

- A B12 vitamin – más néven kobalamin – a sejtregeneráció és a DNS szintézis elősegítése mellett fontos szerepet játszik az ember központi idegrendszerének és az agy megfelelő működésének fenntartásában. A B12 vitamin hiánya a vegetáriánus étrendet folytatók, illetve a várandósok mellett az idősebb korosztály körében kiemelten gyakori. Esetükben a B12 vitaminhiány korai kimutatása hozzájárulhat a visszafordíthatatlan neurológiai károsodások, illetve a kognitív készségek romlásának, valamint a demencia kialakulásának megelőzéséhez, illetve a folyamat lassításához. A kognitív zavarok (memória vesztés, nyelvi és mentális zavarok) az Alzheimer-kór kiemelt kockázati tényezője, így közvetve a szervezet B12 vitamin szintje is hatással van kialakulására.

Hogy maradhatunk kiegyensúlyozottak? Hogy óvjuk testi-lelki-mentális egészségünket ebben a felgyorsult világban? Mi a titka a mentális egészségünk megőrzésének? Eláruljuk!

C-vitamin

A C-vitamin (aszkorbinsav) a szervezet számára kiemelten fontos vitamin, ami számos anyagcsere-folyamatban játszik szerepet. Nélkülözhetetlen a kollagén fehérjék szintézisében, amik a kötőszövetek, izmok, inak valamint a bőr karbantartásához szükségesek, valamint a hormonháztartás megfelelő működéséhez a hormonok előállítása révén. Jelentős mértékben járul hozzá az immunrendszer működéséhez, segíti a sebgyógyulást. Antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a káros szabadgyököket. Elősegíti a vas, valamint a réz felszívódását a szervezetben, csökkenti a koleszterinszintet, a magas vérnyomást és ezáltal a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. C-vitaminban gazdagok a különböző citrusfélék, a sárga paprika, paradicsom, spenót, zöldsaláta, csipkebogyó, karfiol, illetve a káposztafélék.

D-vitamin

A D-vitamin elengedhetetlen a csontképződéshez és a csontanyagcseréhez, valamint a kalcium-anyagcsere szabályozásához, hatással van az immunrendszer működésére és a sejtanyagcserére kifejtett hatása révén bizonyos daganatos betegségek megelőzésére.

Fontos vitaminok még:

E-vitamin

Az E-vitaminnak (tokoferol) fontos szerepe van az egészséges bőr, vérkeringés, izomzat és idegrendszer fenntartásában. Zsírban oldódó vitamin, mely elsősorban antioxidáns hatásáról ismert. Gátolja a sejtek oxidációs folyamatai során keletkező szabadgyökök termelődését és károsító hatását, ezáltal védi a sejtek sejthártyáját és késlelteti az öregedési folyamatokat is.

K-vitamin

A K-vitamin zsírban oldódó vitamin, ami szerepet játszik a véralvadásban, illetve a csontok felépítésében. Két változata ismert, a zöld növényekben megtalálható fillokinon (K1 vitamin), illetve a bélbaktériumok által előállított menakinon (K2 vitamin). Ha nincs elegendő K-vitamin a szervezetünkben, akkor emésztési panaszokkal, májműködési zavarokkal és keringési gondokkal kell számolnunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Északon, északkeleten reggelig erősen felhős lesz az ég, és ott helyenként kisebb eső, zápor is előfordul. Később szakadozik ez a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, emellett több órára kisüt a nap. Délután is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra