Egészséges a gyorsfagyasztott zöldség?

A egészséges táplálkozás alapját képezik a gyümölcsök és a zöldségek, de mi a helyzet a boltok hűtőládáiban lévő, gyorsfagyasztott változatokkal?

A zöldségfogyasztás az egészséges táplálkozás fontos része, hiszen a szervezetünk számára élelmi rostot, vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat szolgáltatnak. Sokan ezért hetente többször is felkeresnek piacokat és zöldségeseket, hogy minden nap friss portéka kerülhessen az asztalra. De mi a helyzet a fagyasztott zöldségekkel?

Még ma is sokan gondolják úgy, hogy a gyorsfagyasztott zöldségek nagyon kevés vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Ezzel szemben az igazság az, hogy a fagyasztva tartósított élelmiszerek nem csak megőrzik tápanyagtartalmukat és természetes állagukat, de sokáig eltarthatóak, szezontól függetlenül bármikor elérhetőek, és percek alatt elkészíthetőek. Az ízük pedig pont ugyanolyan finom, mint a friss zöldségeké, gyümölcsöké. Arról nem is beszélve, hogy nagyon komoly minőségbiztosítási szűrőn kell átesniük, mielőtt forgalomba kerülnének - nyugtat meg a TÉT Platform .

Azért nem mindent jó a fagyasztóban tárolni: a gyorsfagyasztott sült krumpli például nagyban növeli a cukorbetegség kockázatát! Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök mellett szól, hogy betakarításukat követően néhány óra múlva feldolgozzák őket. Mivel a fagyasztási folyamat során csak csekély mértékű tápanyagveszteséget szenvednek el, megőrzik magas vitamin és ásványi anyag tartalmukat, szemben a friss zöldségekkel és gyümölcsökkel, melyek csak hetek alatt jutnak el az étkezőasztalunkra. A szállítás és raktározás ideje alatt pedig fokozatosan veszítenek vitamin- és ásványi anyag tartalmukból - a friss, puha húsú gyümölcsök és zöld színű zöldségek szobahőmérsékleten naponta C-vitamin tartalmuk 15 százalékát is elveszíthetik.

Ezeket a termékeket gyorsfagyasztás után csomagolják, ami azt jelenti, hogy nagyon rövid idő - néhány perc - alatt mínusz 18-22 °C-ra hűtik vissza őket. Ennek következtében az élelmiszereket alkotó, nagy mennyiségű víz (ez a zöldségek esetében 60-90 százalék) apró jégkristályok formájában fagy meg, így a felengedtetéskor nem roncsolódik a sejtfal. Ennek az eljárásnak köszönhetően a termék nem ereszt levet, megőrzi eredeti alakját és színét, hasznos anyagait, vitaminjait, még az illatát is.

A gyorsfagyasztott termék megőrzi eredeti alakját és vitaminjait, még az illatát is

A gyorsfagyasztott termék megőrzi eredeti alakját és vitaminjait, még az illatát is

Praktikusság szempontjából sem elhanyagolható, hogy a termék a kiolvadását követően tulajdonképpen konyhakészen áll a háziasszonyok rendelkezésére. Nincs szükség órákig tartó zöldségtisztításra, borsófejtésre, áztatásra, azonnal főzni lehet belőlük. Ma már szinte bármilyen zöldséget megtalálhatunk az áruházak fagyasztóládáiban, melyek megfelelő hűtés mellett 3-24 hónapig biztonságosan tárolhatóak.

Forrás: TÉT Platform

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra