Gyógyszer vagy pszichoterápia: mi segíthet?
A pszichiátriai kezelések két fő irányvonalát a gyógyszeres és a pszichoterápia jelenti. Lássuk, mitől függ, hogy melyik megközelítést kell alkalmazni egy-egy adott helyzetben!
"Ha valakinek kevés valamilyen hormonja, és pótolja, akkor senki nem forgatja a szemét. De ha a szerotonin kevés, és azt próbálja gyógyszerrel pótolni, akkor vagy gyenge, vagy bolond." Részletek itt.
Pszichiátriai betegségek alatt a gondolkodás, az érzelmi élet és a viselkedés zavarait értjük, amelyek együttesen egy rendkívül széles skálát alkotnak, ezáltal a kezelési lehetőségek is változóak. Egyes esetekben muszáj gyógyszereket is alkalmazni a beteg érdekében, de akadnak olyan mentális zavarok is, amelyek esetén kombinált vagy önálló formában a pszichoterápia is jó eredményekkel kecsegtet. Ha nem is minden betegnél tehát, de gyakran elkerülhető a gyógyszerszedés.

Vannak-e olyan helyzetek, amikor kifejezetten tilos gyógyszereket használni? Milyen esetekben nem jöhet szóba megoldásként a pszichoterápia? Hogyan kell kezelni az olyan, gyakran előforduló betegségeket, mint például a depresszió? A témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat dr. Simon Viktória pszichiáter foglalta össze.
"A nem normális is normális"
Hogyan működik a pszichoterápia?
Gyógyszer vagy pszichoterápia: mi segíthet?
Kihez forduljunk pszichés problémákkal?
Jelek, amelyek megelőzik az öngyilkosságot
Így alakulnak ki a személyiségzavarok
Gyógyszerek pszichés betegségek kezelésére
A nárcizmus legfontosabb jelei
A borderline személyiségzavar tünetei
Lelki bajok: mikor kérjünk segítséget?
A pszichoterápia így lesz sikeres