Nem csak a legrosszabbat tudja kihozni a gyerekből a videójáték

Az online játékot egyre inkább együtt emlegetjük az agresszióval és a függőséggel. A szakértő szerint azonban a videójátékoknak nemcsak hátrányaik, hanem fontos előnyeik is lehetnek – de csak akkor, ha a tudatosság is helyet kap az életünkben.

Ha az online játékok egyszerűen és törvényszerűen kihoznák minden gyerekből az agressziót, akkor ezrével történnének az iskolai lövöldözések – a dolog azonban nem ennyire fekete-fehér. Minél kisebb a gyerek, annál hajlamosabb arra, hogy utánozza, amit lát, az idősebb gyerekeknél viszont már inkább a stressz-szint csökkentésében és a szorongásoldásban játszanak fontos szerepet az ilyen szabadidős tevékenységek. A napi néhány óra játék tehát akár egy vény nélkül kapható testi-lelki fájdalomcsillapítóként is hathat, annak minden előnyével és hátrányával (például a függőség kialakulásának veszélyével) együtt – mondta el dr. Tóth Dániel pszichológus, a digitális nevelés szakértője az RTL Reggeli című műsorában.

apa és fia videójátékozik
Nemcsak hátrányai, hanem fontos előnyei is lehetnek a videojátékozásnak. Fotó: Getty Images

„A digitális nevelés a szülővel kezdődik”

Fontos kiemelni, hogy a videójátékoknak a lehetséges negatív következmények mellett számos pozitív hatása is van. Nem véletlenül vonzza annyira a gyerekeket ez a világ, hiszen nagyon sok készségüket is fejleszti. „Ahogy a legrosszabbat elő tudja hozni belőlünk, úgy a legjobbat is” – mutatott rá a pszichológus. A legtöbb probléma a szakember szerint a szülői és a felhasználói tudatosság hiányából fakad, vagyis abból, hogy a fiatalok sokszor magukra maradnak a digitális élményekkel, korlátok és támasz nélkül. Éppen ezért fontos tudatosítani magunkban, hogy a digitális nevelés mindig szülővel, az ő szokásainak felülvizsgálásával kezdődik.

Fogalmunk sincs, mit csinál a képernyő előtt a gyerekünk
Egyre mélyül a technológiai szakadék a fiatalabb és az idősebb generációk között. Míg az idősebbeknek külön létezett online és offline tér, a fiatalabb korosztály számára ez már összemosódik, ezért nem könnyű kordában tartani a kütyüzést.

Mennyi játék fér bele?

Mivel minden gyerek, család és élethelyzet más, nem könnyű számszerűsíteni, hogy napi szinten mennyi videójátékozás és internetezés számít még elfogadhatónak. Ezért a szakértő azt javasolta, hogy ne is az óraszámra, inkább az egyensúlyra figyeljünk.

„Az a fontos, hogy meglegyen az alvás, meglegyen a mozgás, meglegyenek a barátok. Van olyan gyerek, akinek lehet, hogy belefér akár 3-4 óra játék is, és mellette mégis rendben van. De lehet olyan gyerek is, akinek ugyan csak napi 1 órát engednek, de ha ezzel kel, ezzel fekszik, és egész nap azon remeg, hogy mikor lehet már (játszani), és ha nem tud játszani, akkor hiánytüneteket produkál, akkor ez az 1 óra problémásabb, mint a másik gyereknél a 3-4” – magyarázta.

Fel kell készíteni őket a „digitális dzsungelre”

A szakember szerint nem kivitelezhető, hogy teljesen kiiktassuk, illetve kihagyjuk a gyerek életében a digitális világot. A korai években még valóban fontos, hogy törekedjünk képernyőmentességre, de később már muszáj felkészíteni a gyerekeket a „digitális dzsungelre”, és kísérni is benne őket.

A legfontosabb eszköze a szülőnek ilyenkor a megértés és a nyílt kommunikáció, ezzel ugyanis át lehet hidalni a generációs szakadékot. „Amíg a szülő úgy áll hozzá, hogy »ez hülyeség, hagyd már abba«, addig a gyereknek nagyon nehéz megnyílni és elmondani, hogy »de ez nekem ezért jó, nekem ez ezt adja«” – fogalmazott dr. Tóth Dániel.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Mindenki ezt issza télen, pedig többet árt vele, mint használ
életmentés
Mentőorvos: „Rendőrségi bejelentést tettem a Határ úti esettel kapcsolatban”
alacsony vércukorszint
Jelek, hogy bezuhan a vércukorszint éjszaka – Még reggel is lehet érezni
Életem végéig szednem kell a magas vérnyomás gyógyszert?
Két tabutéma, amelyet sose hozz fel a párod előtt
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +1 °C

Legalább napnyugtáig borult, többfelé párás, foltokban ködös időre van kilátás szitálással, majd nem kizárt, hogy délnyugaton és esetleg a Tiszántúlon itt-ott szakadozzon a felhőzet. Jobbára gyenge vagy mérsékelt légmozgásra számíthatunk.A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, nyugaton valószínűek a legalacsonyabb értékek. Továbbra is marad a lehangoló szürkeség.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

teszt
Tényleg pótolható a heti alváshiány a hétvégi lustálkodással?

Tudod, hogyan hat az alvásodra a koffein, a késői vacsora vagy a sok képernyőzés? Teszteld tudásodat!

teszt
Mennyi a normál nyugalmi pulzus, és mikor a legjobb megmérni?

A pulzusszám azt mutatja meg, hogy egy perc alatt mennyit ver a szív. Ez az érték kortól és egészségi állapottól függően változhat, nem árt azonban tisztában lenni néhány általános információval a pulzus tekintetében. Most letesztelheted, mennyit tudsz róla!