A krónikus fáradtság jelei

A krónikus fáradtság szindróma (CFS) olyan fokú kimerültséggel és energiavesztéssel jár, amely már a hétköznapi teendőink elvégzésére is kihat. Ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk magunkon, akkor érdemes lehet orvoshoz fordulni.

Kimerülten kelünk reggelente

Amerikai kutatók szerint a krónikus fáradtság szindróma kialakulásában a bélbaktériumok is szerepet játszhatnak. Részletek itt.

A CFS egyik jellemzője, hogy az alvás hiába tart akár 8-9 órán keresztül, egyáltalán nem pihentető, és reggel szinte alig bírunk kikelni az ágyból. Hogy pontosan mi az oka a kimerültségnek, azt jelenleg is kutatják, a legvalószínűbbnek valamilyen kóros immunreakció vagy hormonális zavar tűnik.

Hónapok óta kifacsartnak érezzük magunkat

Az, hogy néha napokig, esetleg egy hétig is folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, normális is lehet egy hajtósabb időszakban. A CFS esetében azonban hónapokról, sőt, akár fél éves periódusról beszélünk. Ez általában a hosszabb ideig tartó folyamatos fáradtságra panaszkodók csupán 5 százalékára jellemző.

A krónikus fáradtság szindróma a hétköznapi teendők ellátást is megnehezíti
A krónikus fáradtság szindróma a hétköznapi teendők ellátást is megnehezíti

Már egy kevés mozgástól is teljesen kifáradunk

A CFS-ben szenvedők már egy kisebb séta, esetleg érzelmi stressz hatására is úgy érezhetik, hogy halálosan elfáradtak. Nehezükre esik a lépcsőzés, sőt, az utazás és szinte mindenféle mozgás. Emiatt általában a sporttevékenységet is teljesen elhanyagolják, mivel semmi erejük nem marad az edzésre.

Gyakori fájdalomérzet

Fejfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, torokfájás, megduzzadt nyirokcsomók - ezek mind igen gyakoriak a krónikus fáradtság szindrómában szenvedőknél. Ilyenkor érdemes orvos segítségével kideríteni, hogy nincs-e valamilyen krónikus, kezeletlen gyulladás a szervezetben.

Kognitív problémák

A CFS-ben szenvedő betegek több mint kilencven százaléka csökkent szellemi teljesítőképességről számol be: úgy érzik, mintha az agyuk nehezen működne. Nem ritkák a depressziós tünetek és a memóriazavarok sem.

Forrás: womenshealthmag.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra