Így terjed a HP-vírus

A HPV a humán papillomavírus nevének rövidítése. A HPV-nek legalább 200 altípusa létezik, amelyek lehetnek magas vagy alacsony kockázatúak. A humán papillomavírus egy nagyon gyakori, leggyakrabban szexuális úton terjedő vírus.

A papillomavírusokat a 20. század elején fedezték fel, amikor bebizonyították, hogy a szemölcsök átterjedhetnek egyik emberről a másikra egy mikrobiológiai szűrőkön áthatoló, fertőző ágens által. Az emberi, vagyis a humán papillomavírus a leggyakoribb a leginkább szexuális úton terjedő kórokozók között, amely évente az összes daganatos megbetegedés nagyjából hat százalékáért felelős. A HPV-nek legalább 200 altípusa létezik, amelyeket számokkal jelölünk attól függően, mikor azonosították az adott típust. Mindegyikre jellemző, hogy a hámszövettel borított szerveket támadják meg. A vírus belső része tartalmazza azt az örökítőanyagot, amely a fertőzést okozza.

fiatal pár, szex
A HPV-fertőzés legtöbbször szexuális úton terjed. Fotó: Getty Images

Milyen betegségeket okozhat a HPV?

A bőrt és a nyálkahártyákat megtámadó vírussal az emberek túlnyomó többsége – tízből nyolcan – megfertőződik élete során. Az esetek zömében a szervezet magától leküzdi a betegséget, ha azonban ez nem sikerül, akkor a HPV típusától függően szemölcsök vagy rosszindulatú daganatok alakulhatnak ki. A HPV-fertőzés tünettana változatos, amelyet a fertőzést okozó vírus típusa és a fertőzés kialakulásának helye határoz meg.

Az alacsony kockázatú HPV 6-os és 11-es típusai felelősek a nem rákos elváltozású szemölcsökért, amelyek a külső nemi szerveken, a talpon vagy a tenyéren jelentkezhetnek. Ezek a szemölcsök ugyan nem halálosak, de makacsul ellenállhatnak a gyógymódoknak, valamint nemcsak kellemetlenek, hanem begyulladva komoly fájdalmat is okozhatnak. Jellemzője továbbá a HPV okozta szemölcsös megbetegedéseknek, hogy gyakran kiújulnak, visszatérnek. A magas kockázatú HPV-típusok rákos elváltozásokat okozhatnak a nemi szerveken, a végbélnyíláson, a méhnyakon, valamint a fej-nyaki régióban. A humán papillomavírus 16-os és 18-as típusa felelős a méhnyakrák és a méhnyakrákot megelőző állapot, az úgynevezett cervikális intraepiteliális neoplázia (CIN) hetven százalékáért.

Míg az alacsony kockázatú típusok által okozott szemölcsök tünetei a fertőzés után gyorsan megjelennek, addig a daganatos elváltozások kialakulása hosszú ideig tünetmentes, és akár évtizedekig is lappanghatnak észrevétlenül a szervezetben. A tünetmentes hordozók így akaratlanul is továbbadhatják a fertőzést.

Bár az emberek többsége élete során legalább egyszer megfertőződik a HPV-vel, nem lehet megjósolni, hogy melyik típussal, és azt sem, hogy a szervezet képes lesz-e leküzdeni az infekciót. A fertőzés után nem alakul ki védettség, így akár ugyanazt a HPV-típust is többször el lehet kapni. Mivel a HPV jelenlegi tudásunk szerint nem gyógyítható, így kiemelt fontossága van a megelőzésnek.

A HPV terjedésének útvonala

A HPV az esetek többségében szexuális úton – hüvelyi, anális vagy orális – terjed. A humán papillomavírus terjedhet az intim területek bőrfelületeinek érintkezésekor, valamint szexuális segédeszközök használatával is, így nemi aktus sem feltétlenül szükséges a fertőződéshez. A HPV terjedését csökkenti ugyan az óvszerhasználat, de százszázalékos védelmet nem nyújt, mert a bőr azon felületein is jelen lehet a vírus, amelyet az óvszer nem fed. Születés során az újszülöttek is elkaphatják a HPV-t az édesanyjuktól: a fertőzés a szülőcsatornán áthaladva a baba légútjaiba kerülhet, és ott légúti papillomatosist okozhat. Ennek tünetei általában 2-3 éves kor körül jelennek meg rekedtségben, nehézlégzésben.

Melyek a HPV-fertőzés kockázati tényezői?

Növeli a HPV-fertőzés kockázatát a korán elkezdett nemi élet, a gyakori partnerváltás, legyengült immunrendszer, a dohányzás. Sokat tehetünk a megelőzés érdekében monogám párkapcsolattal, óvszerhasználattal, szűrővizsgálattal, valamint védőoltással, amely a leggyakoribb HPV-típusok és az általuk okozott megbetegedések többségével szemben hatékony védelmet nyújtanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.