HPV-vírus: miért többféle?

A Humán Papillóma Vírusnak, azaz a HPV-nek több mint 150 típusa ismert, és mindegyik a hámszövettel borított szerveket támadja meg. Ez az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, statisztikák szerint a világ lakosságának nagyjából 80 százaléka, azaz 5-ből 4 ember életében legalább egyszer megfertőződik.

Statisztikák szerint az aktív szexuális életet élő magyar nők több mint 80 százaléka élete során legalább egyszer megfertőződik a HPV-vel, míg a férfiak 64 százaléka vírushordozó. A vírus egyes típusai a bőrt, míg mások a különböző nyálkahártyákat, így például a méhnyakat, továbbá a nyelőcső, a garat, a gége, valamint a genitáliák nyálkahártyáit vagy a végbélnyílás környéki területeket támadják meg.

Fontos tudni, hogy a HPV fertőzöttek többsége hosszabb-rövidebb idő alatt magától is meggyógyul, mivel az egészséges immunrendszer az esetek többségében képes felismerni a fertőzést és megelőzni a betegség kialakulását. Azoknál azonban, akik a HPV fertőzésből évekig nem gyógyulnak ki, előbb úgynevezett rákmegelőző állapot alakulhat ki, ami akár daganatos megbetegedéshez is vezethet.

Hogyan fertőz a HPV?

A HPV főként szexuális úton terjed. De fontos tudni, hogy behatolás nélküli nemi aktus során is továbbadható, sőt használati tárgyakkal is átvihető. Az óvszer sem nyújt teljes körű védelmet a HPV-fertőzés ellen, mivel bőrkontaktus útján is továbbítható. Az újszülötteket pedig a szülés során az édesanya is megfertőzheti.

A HPV főként szexuális úton terjed
A HPV főként szexuális úton terjed

A HPV típusai

Rákkeltő képességük szerint a beszélhetünk alacsony, átmeneti és magas rizikójú HPV-fertőzésről:

  • magas rizikójú (nagy valószínűséggel rákot okoz): 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 típusok
  • nem azonosított, vagy átmeneti kockázatú: 2a, 3, 7, 13, 26, 27, 28, 29, 30, 34, 40, 51, 53, 54, 61, 62, 69, 71, 72, 73, 77, 82, 83, 84, 86, 87, 89, 90, 91 típusok
  • alacsony kockázatú (nem okoz rákot): 6, 11, 42, 43, 44, 55 típusok

Az alacsony rizikójú kategóriába tartozó HPV-típusok zavaró, de szerencsére nem veszélyes, apróbb bőrelváltozásokat okoznak. Ezek közé a megbetegedések közé tartoznak például a nemi nyálkahártyákon megjelenő szemölcsök. A fertőzés következtében karfiolszerű kinövések, szemölcsök alakulnak ki a külső nemi szerveken, a hüvelyen vagy a méhnyakon, amelyek gyakran hajlamosak - a bőr nyirokkeringésén keresztül - a továbbterjedésre, szóródásra. A nemi szemölcsök 90 százalékát a HPV 6-os és 11-es típusai okozzák.

A nem azonosított kockázatú típusok szerepe a méhnyakrák kialakulásában nem ismert és a jelenlegi ismeretek szerint statisztikailag minimális.

A magas kockázatú HPV 16-os és 18-as típusa felelős Európában a méhnyakrákos megbetegedések többségéért. Ugyanakkor igen elterjedt rákkeltő típus még a HPV 45 és 31 is. Ez a négy típus együttesen a méhnyakrákok több mint 80 százalékáért felelős. A HPV ugyanis a sejtekben olyan elváltozásokat indíthat el, melyek rákos burjánzáshoz vezethetnek. És bár a legtöbbször a fertőzést legyőzi a szervezet, néhány esetben sajnos tartósan megmarad a vírus. Kóros elváltozást pedig az azonos típussal való, hosszú időn át tartó fertőzés okozhat.

A HPV-fertőzés lehetséges jeleiről részletesen itt olvashat!

Nem csak méhnyakrákot okozhat

A HPV és a méhnyakrák közti kapcsolat ma már többé-kevésbé közismert, arról azonban kevesebben tudnak, hogy a vírus más daganatos megbetegedések kialakulásában is közrejátszhat. Jóval kisebb mértékben ugyan, de a fejnyaki rákok okaként is számolni kell vele. A szájüregi, a garat, nyelv- és gégerákos megbetegedések egy részét szintén a HPV-fertőzés okozhatja.

Mitől függ, hogy a HPV-fertőzésből betegség lesz-e?

Az immunrendszer optimális esetben képes azonosítani és megsemmisíteni a vírussal fertőzött sejteket, így pedig betegség sem tud kialakulni. De számos tényező fokozhatja a tartósan fennálló HPV-fertőzés kockázatát, és befolyásolhatja az átmenetét például méhnyakrákba. Ilyen tényező a genetikai hajlam, az immunszupresszív kezelések és a korán megkezdett nemi élet is. Azt is jó tudni, hogy mindkét nem esetében a partnerek számával arányosan nő a fertőzés esélye is.

De például a rendszeres dohányzás, a különböző alapbetegségek és a folyamatosan fennálló stressz is jelentős mértékben gyengíti a szervezet természetes ellenálló képességét, ami esélyt ad arra, hogy a magas rizikójú HPV örökítő anyaga beépüljön a laphámsejtek DNS-ébe. És bár ilyenkor még nincsenek érezhető klinikai tünetek, ekkor is kifejlődhet már a rákmegelőző állapot, ami megfelelő kezelés nélkül daganat kialakulásához vezethet.

A szűrésnek fontos szerepe van a megelőzésben

Hazánkban közel 500 nő hal meg évente méhnyakrák miatt - értelmetlenül. Ezek az esetek ugyanis rendszeres szűréssel elkerülhetőek lennének. A lappangási időszakban a vírus ugyan rejtve, de mindvégig jelen van a fertőzött sejtekben, és így lehetőség van a HPV-fertőzés felderítésére és a védekezésre. A vírus többféleképpen is kimutatható.

A méhnyakrák citológiai szűrése alkalmával a méhnyak sejtjeiből vett kenetből a citológus jelezni tudja a HPV valószínűségét. Ez a citológiai kép azonban csak a fertőzés meglétére utal, azt nem lehet meghatározni, hogy alacsony, átmeneti vagy magas rizikójú fertőzésről van-e szó. Éppen ezért ebben az esetben más speciális vizsgálatra is szükség van, amely során a HPV típus-meghatározása is megtörténik.

A legérzékenyebb HPV kimutatási eljárás az úgynevezett polimeráz-láncreakció (PCR), amelynek segítségével meghatározható a HPV típusa, és akár a csupán egy-két sejtben megbúvó néhány vírus is megtalálható. A HPV kimutatása a citológia vizsgálatra levett méhnyak kenet mintából egyaránt elvégezhető.

Ha pedig - bármelyik szűrési módszerrel is - azonosításra kerül a HPV vírus, még időben elkezdődhet az érintettek kezelése, elkerülve a súlyosabb állapotok kialakulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra