A női szívroham tünetei

A közhiedelemmel ellentétben szívinfarktus nem csak a férfiakat veszélyezteti, a szívbetegségek a nők körében is vezető haláloknak számítanak. Miért irányul mégis kevesebb figyelem a női szívinfarktusra? A tünetekről, kockázatokról és megelőzésről beszélt Dr. Seidner Judit kardiológus.

A szívroham tünetei

Nőknél a szívroham leggyakoribb tünete - akárcsak a férfiaknál - a mellkasi fájdalom. A nők ezt a fájdalmat másként írják le, mint a férfiak: feszülés, teltségérzet a mellkasban , és nem csak annak bal oldalán. Ám ezek a diszkomfort érzetek többnyire kevésbé hevesek, vagy kínzóak.

Nőknél sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy a szívroham mellkasi fájdalom nélkül következik be, ám a nyakban, állkapocsban, vállban, a hát felső részén vagy a hasban jelentkező diszkomfort érzet kíséri. Emellett a légszomj, a karok fájdalma, hányinger vagy hányás , izzadás, szédülés, szokatlan fáradtság árulkodó lehet - figyelmeztet a kardiológus.

Nem minden szívroham jár együtt mellkasi fájdalmakkal és izzadással. Amerikai egészségügyi kutatások szerint egyes szívrohamok "csendesen", olykor teljesen tünetmentesen jelentkeznek. Ennek tüneteiről és veszélyeiről az alábbi cikkünkben írtunk!

A fenti problémák sokkal finomabban jelentkeznek, éppen ezért kevésbé egyértelműek, mint a nyilvánvalóan erős, mellkasi fájdalmak. Sőt gyakrabban fordulnak elő, ha az illető éppen pihen vagy alszik.

Kockázati tényezők

A hagyományos rizikófaktorok közé tartoznak a koszorúér-betegségek - ezeket előidézheti a magas koleszterinszint , a magas vérnyomás és az elhízás. Az említett rizikófaktorok természetesen ugyanúgy befolyásolják mindkét nem egészségi állapotát, azonban vannak olyan tényezők, melyek nagyobb szerepet játszanak a nőknél kialakuló szívinfarktus esetében:

  • Cukorbetegség: diabéteszes nőknél nagyobb a kockázat a szívbetegségekre, mint a cukorbetegséggel élő férfiak esetében.
  • Mentális stressz és depresszió: a női szíveket szó szerint jobban érinti a stressz és a depresszió, mint a férfiakét. Ez az állapot megnehezíti az egészséges életmód folytatását, illetve az ajánlott kezelések betartását.
  • Dohányzás: itt is ugyanaz a helyzet, mint a cukorbetegségnél; a dohányzás szenvedélye nagyobb kockázati tényezőt jelent nők, mint férfiak számára.

Nők esetében a szívinfarktus sokkal enyhébb tünetekkel jelentkezhet
Nők esetében a szívinfarktus sokkal enyhébb tünetekkel jelentkezhet

  • Mozgás hiánya: a testmozgás hiánya az egyik legfontosabb kockázati tényező a szívbetegségek kialakulásában.
  • Változókor: a menopauza során fellépő alacsony ösztrogénszint hozzájárulhat a kisebb erekben kialakuló szív- és érrendszeri betegségekhez.
  • Terhességi komplikációk: a terhesség ideje alatt fellépő -átmenetinek vélt,terhességhez kapcsolódott - magas vérnyomás és cukorbetegség növelheti az anyáknál a későbbiekben az állandósult magas vérnyomás és cukorbetegség kialakulásának veszélyét, egyúttal a szívbetegségek kialakulását.

Dr. Seidner Judit fontosnak tartja megemlíteni, hogy nem csak az idősebb nőket fenyegeti a szívbetegségek kockázata. "Minden életkorban komolyan kell venni ezeket a betegségeket. Különösen azoknak, akiknek a családjában előfordult már szívbetegség. Nekik többszörösen oda kell figyelniük életmódjukra, szívük egészségére" - magyarázta a szakorvos.

A szívbetegségek megelőzése

Mit lehet tenni a szívbetegségek kockázatának csökkentéséért? Az egészséges életmód, a megfelelő étkezés és a rendszeres testmozgás kulcsfontosságú.

Dr. Seidner szerint az életmódbeli változások jelentősen csökkentik a szívbetegségek kockázatát, vagyis a cigaretta elhagyása, a rendszeres testmozgás, a megfelelő testsúly megtartása és az egészséges táplálkozás mindenképpen ide sorolható. Pékáruból fogyasszunk teljes kiőrlésűt, sokféle zöldséget és gyümölcsöt, alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékeket, sovány húsokat. Kerüljük a telített vagy transzzsírokat, a hozzáadott cukrot és a nagy mennyiségű sót. Természetesen rendkívül fontos az is, hogy az előírt gyógyszereket megfelelően szedje a páciens, ideértve a vérnyomás gyógyszereket, a vérhígítót, az aszpirint. A rizikófaktorok kordában tartásával megelőzhető a nagyobb baj.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra