Demencia: életkoronként változnak a kockázati tényezők

A tudósok régóta szeretnének választ kapni rá, hogy pontosan mi okozza a demencia kialakulását. Egy új tanulmány eredményei egy lépéssel közelebb vihetnek a megoldáshoz.

A demencia - értelmi hanyatlás, elbutulás - az agyi idegsejtek számának folyamatos csökkenésével járó állapot, ami leggyakrabban 65 éves kor felett jelentkezik. A kognitív funkciók leépülésének több jellegzetes és gyakori tünete van, ezek közé tartozik az emlékezetkihagyás, a figyelemzavar, az agykéreg működését érintő zavarok (beszédzavar, érzékszervi működési zavar, mozgászavar), és az ítélőképesség hanyatlása. A demenciának különböző típusai vannak, az egyik leggyakoribb az Alzheimer-kór.

A demenciának több típusa és igen jellegzetes tünetei vannak. Fotó: Getty Images
A demenciának több típusa és igen jellegzetes tünetei vannak. Fotó: Getty Images

A demencia kialakulásának pontos oka máig rejtély, de számos kutatás eredményei igazolták, hogy egyes betegségek megléte növelheti a kockázatot. Egy, az American Academy of Neurology című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerzői ennél is tovább mentek: megállapították, hogy a demencia kockázati tényezői - beleértve az életmóddal összefüggésbe hozható betegségek, mint például a diabétesz vagy egyes szív- és érrendszeri problémák - az életkor előrehaladtával változhatnak - számol be róla a Medical News Today. 

Egy újabb mérföldkő

A kohorszvizsgálatba 5 ezer résztvevőt vontak be: állapotukat tíz éven át követték. A kutatók kifejezetten a demencia kockázati tényezőit vizsgálták a különféle szív- és érrendszeri problémák, valamint az életkor alapján. Figyelembe vették a résztvevők egészségügyi problémáit - például a magas vérnyomást és a cukorbetegséget -, és azt is, hogy az évek során hány embernél alakult ki demencia. Az eredmények alapján körvonalazódott, hogy a főbb kockázati tényezők életkoronként eltérőek lehetnek. 

Míg 55 éves korban a demencia kialakulásának legfőbb kockázati tényezője a kutatók szerint a szisztolés vérnyomás és a cukorbetegség volt, addig 65 éves korban a szívbetegség. A 70 és 75 éves résztvevőknél a cukorbetegség és a stroke, a 80 éveseknél pedig a cukorbetegség, a stroke és a szívritmuszavar bizonyult a legjelentősebb kockázati tényezőnek.

Az eredmények alapján levont általános következtetések ellenére a kockázati tényezők egyénenként eltérőek lehetnek, ezért célszerű egyéni szinten vizsgálni és megjósolni a demencia kialakulásának lehetőségét és esélyét - nyilatkozta a Medical News Today-nek Emer McGrath, a tanulmány vezető szerzője. Ugyanakkor azt is hozzátette: egyértelműen kiderült, hogy a különféle szív- és érrendszeri megbetegedések és a diabétesz kialakulásának megelőzése, valamint a magas vérnyomás kontrollálása és az egészséges életmód csökkentheti a demencia jövőbeli kialakulásának kockázatát.

Noha a tanulmánynak megvoltak a korlátai, az eredmények segíthetnek az orvosoknak abban, hogy beazonosítsák a leginkább veszélyeztetett embereket, a későbbiekben pedig új, személyre szabott kezelések kifejlesztését az érintettek számára. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra