Tudtad, hogy a lázcsillapítók az agy hőközpontjára hatva csökkentik a lázat? A szakmai ajánlások szerint egyébként a lázat csak akkor szükséges csillapítani, ha a beteg közérzetét drasztikusan rontja a megemelkedett testhőmérséklet, illetve ha valamilyen egyéb betegség miatt az orvos kifejezetten javasolja. Nézzük, melyik hatóanyagot mikor szabad szedni, és mikor nem.
Acetilszalicilsav
Az acetilszalicilsav a nem-szteroid gyulladáscsökkentők csoportjába tartozik. Alkalmazását gyulladás okozta fájdalom, fejfájás, menstruációs görcs, láz és ízületi gyulladás esetén ajánlják.
Ibuprofén
Az ibuprofén szintén egy nem-szteroid gyulladáscsökkentő, illetve fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag. Alkalmazását fejfájás, izom- vagy ízületi fájdalom, láz, menstruációs görcsök, hátfájás vagy fogfájás esetén ajánlják.
Metamizol-nátrium
A metamizol-nátrium fájdalom keletkezéséért és továbbításáért felelős területek tompításával, valamint a fájdalom kialakulásáért felelős enzimek termelődésének gátlásával segít. Alkalmazása láz vagy erősebb fájdalmak – például fej- vagy fogfájás – esetén javasolt, főként akkor, ha más hatóanyagok nem hozták meg a várt javulást.
Paracetamol
A paracetamol – az acetilszalicilsavval és az ibuprofénnel ellentétben – a gyulladást nem képes enyhíteni, tehát kizárólag a fájdalom és a láz csillapítására alkalmas. Alkalmazása enyhe és közepes fájdalom esetén ajánlott. Az orvosok fejfájásra, megfázásos panaszokra, influenzás lázra és reumás fájdalmakra szokták javasolni.