Mit tud a paracetamol?
Kinek mennyi paracetamol ajánlott?
Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy 500 mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta (24 óra alatt) maximum 4 grammot, azaz 8 darab 500 mg-os tablettát lehet bevenni. Gyermekek esetén az adag csökkentendő, 10-15 mg-nak megfelelő adagot kell adni minden testtömeg kilogrammra számolva. Azaz ha a gyermekünk 10 kg, akkor 10x10 azaz 100 mg-nyi gyógyszert adjunk neki. Ha ez nem elég, akkor 10x15, azaz 150 mg-nyit is adhatunk. 2 hónapos kor alatt azonban szigorúan tilos paracetamolt adni a lázas csecsemőnek!
Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára. Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt, mivel önmagában is májkárosító hatással rendelkezik ez a vegyület. Enyhébb károsodás esetén csökkenteni kell a dózist és/vagy növelni az adagok bevétele közötti időt. Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni. Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén ellenjavallott a paracetamol alkalmazása!
Paracetamol-figyelmeztetések
Tilos paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni azon betegeknek, akik túlérzékenyek a hatóanyaggal szemben, vagy veleszületett glukóz-6-foszfát dehidrogenáz enzim hiányban szenvednek.
A paracetamol nagy adagban májkárosító
Továbbá a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. Normál esetben a paracetamol, zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer reaktív (mérgező) vegyületté alakul. Ezt a vegyületet egy másikkal lehet inaktiválni, de a nagy dózisú paracetamol kiüríti a máj inaktiváló vegyület raktárait és a reaktív vegyület kötődik a sejt proteinjeihez és megöli a sejtet.
Az acetil-cisztein (vénába, vagy szájon át) és a metionin (szájon át) potenciális életmentő méregtelenítő szerek paracetamol mérgezés esetén, mivel fokozzák a máj inaktiváló vegyületének szintézisét. Paracetamol mérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de 48-72 órával később viszonylag kis mennyiség (több mint 10 g, 20-30 tabletta) fatális májszövet-elhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.
Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem alánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.
Mely tulajdonságai jobbak a többi lázcsillapítónál?
Gyomor-bélrendszeri hatások: Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak. Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. A paracetamolnak azonban nincs nyálkahártyakárosító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt.
Véralvadásgátlót szedők: Az acetilszalicilsav tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős vérálvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt. Ezt a két hatást ugyanazon enzim gátlásával fejtik ki, de amíg a véralvadásgátláshoz 100 mg is elég, a fájdalom valamint alázcsillapításához 500 mg bevételére van szükség. Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre.
Állapotosok és szoptató anyák