Hematokrit: ezt jelzi a laborleleten

Laborparaméterként a hematokrit vérünk összetételéről árulkodik. Mutatjuk, mit jelezhet a túl alacsony vagy a túl magas értéke.

A teljes vérkép az egyik leggyakrabban kért laboratóriumi vizsgálat az egészségügyben. Ez a vér alakos elemeiről ad részletes képet. Számos eleme van, amelyek egyike a hematokrit (Htc). Elöljáróban érdemes kitérni arra, hogy vérünk egyrészt alakos elemekből, így vörösvértestekből, fehérvérsejtekből és vérlemezkékből áll, másrészt plazmából, amely folyékony közegként kitölti a sejtek közötti teret. A szilárd alkotók közül a vörösvérsejtek találhatók meg benne messze a legnagyobb számban, feladatuk pedig az oxigénszállítás a szervezet többi sejtje és szövete számára.

laboratóriumi vérvizsgálat, vérminták, ampullák
A hematokrit a teljes vérkép részeként többféle egészségügyi problémára is felhívhatja a figyelmet. Fotó: Getty Images

A hematokrit értéke egy százalékos mutató, amely azt mutatja meg, hogy vérünk térfogatának mekkora hányadát adják a vörösvértestek. Ha ez az érték kórosan magas, az azt jelenti, hogy arányosan túl sok a vörösvérsejt a vérben, ami többféle problémára is felhívhatja a figyelmet. Mint azt a Clevelandi Klinika írja, felmerülhet például a policitémia vera gyanúja, amely csontvelői megbetegedésként fokozott vörösvérsejt-termelődéssel, ezáltal megnövekedett vérsűrűséggel jár, és amely hosszú távon akár súlyosabb vérrákká, leukémiává fejlődhet. Ezenkívül meghúzódhatnak a háttérben szívbetegségek, tüdőfibrózis, obstruktív alvási apnoé, dohányzás, szén-monoxid-mérgezés és tesztoszteronhasználat egyaránt. Emellett gyakran a kiszáradás okoz hematokritemelkedést a vérplazma mennyiségének csökkenése révén.

Alacsony hematokritérték esetén a legtöbbször vérszegénység, avagy anémia áll a háttérben. A vörösvértestek csökkent termelődése, fokozott pusztulása (hemolitikus anémia), illetve sérülés vagy betegség okozta vérzés egyaránt előidézhet ilyesfajta panaszokat. Emellett az anémia olykor vese- vagy pajzsmirigybetegség következménye. Szintén lecsökkenhet a hematokrit értéke leukémia esetén, amely kóros vérsejtképződést okoz.

A hematokrit normális tartománya

Általánosan érvényes normálértéket nem lehet meghatározni, a különböző laboratóriumok maguk állítják fel, hogy pontosan mely tartományt tekintik egészségesnek. Ezt az adott területen élő populációnál mért adatok statisztikai elemzésével számítják ki. Ami egységes, hogy a laborleleten egy százalékos értéket kapunk, amely ha eltér a normális tartománytól, azt a labor külön jelzi is a leleten. Ezzel együtt férfiaknál nagyjából a 44 és 48, nőknél a 40 és 44 százalék közötti hematokrit az egészséges arány.

Mi a különbség a hematokrit és a vörösvértestszám között?

A vérképvizsgálatok többféle paramétert is figyelembe vesznek a vörösvértestekre vonatkozóan. Míg ugye a hematokrit azt mutatja meg, hogy ezek mekkora százalékban alkotják a vért, addig a vörösvértestszám a vörösvértestek egy mikroliternyi vérben előforduló tényleges mennyiségéről nyújt információt. Ezek mellett különféle paraméterek a vörösvértestek méretéről és hemoglobintartalmáról is árulkodnak. A hemoglobin egy vastartalmú molekula, a vörösvértestek alkotóeleme, amely nélkülözhetetlen szerepet tölt be az oxigénszállításban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.