Ezeket együk, hogy ne betegedjünk meg

A hidegebb hónapokban szinte minden sarkon lesben állnak a kórokozók. Az pedig, hogy milyen könnyen és mennyire súlyosan betegszünk meg, illetve mennyi ideig tart egy-egy fertőzés leküzdése, az immunrendszerünkön múlik. Nézzük, mit érdemes enni természetes védekezőképességünk támogatásáért.

A vitaminok és egyéb étrend-kiegészítők nagyon hasznos eszközök az őszi-téli időszakban, ezekkel ugyanis támogathatjuk az immunrendszerünk hatékony működését, illetve segítségükkel gyorsabban felépülhetünk egy-egy megfázásból. Az ilyen készítményekre azonban valóban csak kiegészítésként szabad tekinteni – nem véletlenül írják rá a csomagolásukra, hogy az ilyen termékek szedése nem helyettesíti az egészséges életmódot és a kiegyensúlyozott táplálkozást.

A betegségek megelőzésének, illetve gyors leküzdésének legjobb módja tehát az, ha többségében olyan élelmiszereket fogyasztunk, amelyek tartalmazzák az immunrendszer egészségéhez elengedhetetlen tápanyagokat, például az A-, D-, E- és C-vitamint, a szelént, a cinket, valamint antioxidánsokat is. Ezeken kívül az omega-3 zsírsavak szintén jótékony hatással vannak az immunrendszer működésére.

Nézzük, ezek alapján milyen ételek gyakori fogyasztását ajánlja a Men’s Health mindazoknak, akik támogatnák immunrendszerüket az influenzaszezonban.

Mutatjuk, milyen meglepő, ám hasznos praktikákkal segíthetjük elő, hogy immunrendszerünk hatékonyabban vegye fel a harcot a vírusokkal.

Tojás

A tojás az egyik legtápanyaggazdagabb élelmiszer, kalóriatartalmához képest ugyanis rengeteg hasznos összetevőt tartalmat, köztük D-vitamint, E-vitamint, B12-vitamint és omega-3 zsírsavakat is. A B12- és a D-vitaminnak az antitesteket termelő fehérvérsejtek előállításában van fontos szerepe, de a D-vitamin emellett az immunrendszer egészséges működésének fenntartásához és a fertőzések leküzdéséhez is elengedhetetlen.

egészséges ételek, immunrendszer, kisfiú, paprika,
A kaliforniai paprika, a fokhagyma, a tojás és a kefir is az immunrendszerünk jó barátja. Fotó: Getty Images

Kaliforniai paprika

Nem véletlen, hogy a kaliforniai paprika sokféle élénk színben pompázik. A vonzó, erős színek ugyanis azt jelzik, hogy ezek a zöldségek antioxidánsokban gazdagok. A kaliforniai paprikának például igen magas a béta-karotin-tartalma, emellett viszont több C-vitamin található benne, mint a narancsban. Egy csészényi apróra vágott kaliforniai paprika elfogyasztásával az ajánlott napi C-vitamin-bevitel háromszorosáról is gondoskodhatunk.

Fokhagyma

A fokhagymáról már régóta az a hír járja, hogy remek immunerősítő. Egy kutatás szerint jótékony hatását a benne található erős antioxidáns vegyületnek, az allicinnak köszönheti. Szerencsére nem kell tonnaszámra ennünk a fokhagymát az immunrendszer felturbózásához, sőt még az sem fontos, hogy nyersen fogyasszuk. Adjuk tehát bátran a reggeli tojásrántottához, de pirítóson vagy salátában is isteni.

Napraforgómag

Meglepő lehet, de a napraforgómag gazdag tápanyagokban, egyebek mellett telítetlen zsírokban és E-vitaminban. Sokoldalúan felhasználható alapanyag, hiszen nemcsak magában fogyaszthatjuk, hanem salátákhoz vagy granolához adva, de akár krémlevesek tetejére is szórhatjuk, vagy belesüthetjük a házi péksüteményekbe.

Kefir

A kefir gyomor- és bélrendszer egyik legjobb barátja, ugyanis tele van probiotikumokkal, amelyek az immunrendszer egészségének fenntartásában is óriási szerepet játszanak. A bélflóra egyensúlyának megőrzésében a kefiren kívül segíthet még a joghurt, a kombucha és savanyú káposzta is.

Ha a fentieket megfogadjuk, és mindezt elegendő alvással és rendszeres testmozgással kombináljuk, máris rengeteget tettünk azért, hogy megelőzzük a súlyos megbetegedéseket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra