Egy teniszező nagy meccse a reumatoid arthritisszel

Caroline Wozniackival 2018-ban nagyot fordult a világ. Elérte a professzionális női tenisz csúcsát, amikor év elején megnyerte az Australian Opent, és végre Grand Slam-győztes lett. Nem sokkal a wimbledoni bajnokság után elkezdte rosszul érezni magát, és tudta, valami nincs rendben.

Lengyel származása ellenére a dán sport egyik legnagyobb csillaga volt, a 2016-os Rio de Janeiro-i olimpiai játékokon ő vihette országa zászlaját. Melbourne-i győzelme mellett további 30 WTA-tornát nyert, és sokáig vezette a női teniszezők világranglistáját is. Bár még mindig csak 30 éves, de már nem versenyez. Caroline Wozniackit egy autoimmun betegség korai visszavonulásra kényszerítette.

Caroline Wozniacki
Wozniacki azokat a nőket inspirálná, akik hasonló egészségügyi problémákkal küzdenek. - Fotó: Getty Images

"Wimbledon után csak azt éreztem, hogy influenzám van, és nem vagyok jól. Egy kis időt szakítottam a pihenésre, visszavéve a teniszből és a konditermi edzésekből, de nem lettem jobban. Ezért úgy döntöttem, hogy újra edzeni kezdek, és megnézem, mi történik" - emlékezett vissza a Health magazinban betegsége kezdetére.

A következő versenye előtt Washingtonban azonban még rosszabbul érezte magát. Már az ízületeiben is fájdalmat érzett, így lemondta a részvételt, hogy felkészültebb legyen a következő nagy montreali versenyre, a Rogers kupára. De nem sikerült összeszednie magát, az ízületei továbbra is fájtak, szédült a pályán, és napról napra kimerültebbnek érezte magát. Nem csoda, hogy már a nyitómeccsét elveszítette. Még nem adta fel. A teniszcirkusz haladt tovább, és a cincinnati viadalon el akart indulni. Másnap reggel azonban nem tudta megmozdítani a karját és kezét.

Nem vették komolyan

Amikor megérkezett Cincinnatiba, szakorvoshoz fordult, mert rendkívüli fájdalmat érzett a vállában, a könyökében és a kezében. "A könyökömet a másik kezemmel kellett tartanom, nehogy elmozduljon. Olyan érzés volt, mintha a vállam kiugrott volna helyéről" - mesélte. Habár Wozniacki ízületei megduzzadtak, az orvosa nem látott semmilyen sérülést az ínszalagjaiban, így arra gyanakodott, hogy a profi teniszben évek óta elszenvedett erőltetett menet túlterhelte a testét. Némi kezelést kapott a fájó ízületeire, de állapota nem javult. "Olyan tüneteket éreztem, amelyekről sok autoimmun betegséggel küzdő nő beszámol, de nem igazán tudják, hogy ezek mennyire komolyak. Egy kicsit hol jobban, hol rosszabbul érzed magad, de mindenképpen nagyon fáradtnak vagy túlterheltnek. Soha nem figyeltem rá igazán, mert a profi teniszezőknek fárasztó a menetrendjük" - mondta.

Wozniackinak ekkor még sejtelme sem volt róla, hogy reumatoid artritiszben (RA) , azaz reumás ízületi gyulladásban szenved. Ez a krónikus autoimmun rendellenesség fájdalmat, duzzanatot és gyulladást okoz az ízületekben. Amikor a tünetei már végképp tűrhetetlenné váltak, új orvost keresett. De mintha nem hittek volna neki, amikor a problémáiról beszélt. "Azt mondták, lehet, hogy rossz állapotban vagyok. Talán mentálisan. Talán terhes vagyok. Azaz ezeket a dolgokat rám hárították. De én remek formában voltam" - beszélt a rémálomszerű helyzetről. S valóban: 2018 elején megszerezte régóta áhított első Grand Slam-trófeáját az Australian Openen, és vezette a világranglistát. Miért is lett volna rossz formában?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Miután ragaszkodott a többszörös vérvizsgálat elvégzéséhez, orvosa végül megadta magát, de az eredmények nem tártak fel egészségügyi problémákat, pedig Wozniacki egyre rosszabbul érezte magát. "Olyan volt, mintha elütne egy busz. Még az ágyból felkelni is fárasztó volt" - jellemezte akkori állapotát.

A makacssága húzta ki a bajból

Egyik orvostól a másikig ment, de nem jutott semmire. Ötödjére New Yorkban végre kapott választ a tüneteire. "Mivel kitartó voltam, elvégeztek rajtam egy csomó tesztet" - jegyezte meg Wozniacki. A tesztek azt mutatták, hogy autoimmun betegsége van, de nem volt világos, hogy RA, lupus vagy valamilyen más betegségről van-e szó. Végül további vizsgálatok 2018 szeptemberében igazolták a sportolónál az RA-t. Eleinte nem tudta, hogy mit kezdjen a diagnózissal. Számára az ízületi gyulladás valamilyen öregedéssel összefüggő állapotot jelentett, ráadásul a családjában senkinek sem volt autoimmun betegsége. "Huszonhét éves voltam, a világ második számú teniszezője. Remek formában voltam, és jól étkeztem. Mindent helyesen csináltam" - emlékezett vissza.

Hiába élt azonban tudatos életet, a betegséget nem tudta volna megelőzni. Az autoimmun betegségek, mint például az RA, bárkivel előfordulhatnak , nemtől és kortól függetlenül. Az orvosszakértők nem tudják, hogy mi váltja ki az RA-t, de az biztos, hogy a nőknél háromszor nagyobb az esélye, mint a férfiaknál, és leggyakrabban 30 és 60 év közötti nőknél alakul ki.

A diagnózis után elhatározta, hogy folytatja a teniszezést, és normális, egészséges életet él. "A US Open után Pekingben játszottam a China Openen, és megnyertem az egyik legnagyobb versenyemet. Ez nagyon érzelmes volt számomra, mert bebizonyítottam magamnak, meg tudom csinálni. Megfelelő gondoskodással és a körülötted lévő emberek támogatásával valóban sokat tehetsz. Ezért szeretnék inspirációt adni más nőknek, akik ugyanezen mennek keresztül" - mondja Wozniacki, aki a diagnózis óta a kezelés, az egészséges étrend és a testmozgás kombinációjával képes ellenőrzés alatt tartani az RA-t.

Életmódváltoztatás

Ahhoz, hogy tünetmentes maradhasson, a teniszcsillag szerint olyan életmódbeli változtatásokra volt szüksége, amelyek segítenek megakadályozni az RA fellángolását, beleértve az elegendő, jó minőségű éjszakai alvást, a fizikai aktivitást, a stressz elkerülését , a relaxálást és a gyulladáscsökkentő diétát. A futás, az úszás és az erőnléti edzés mellett Wozniacki jógázik és pilatest is végez. Miután idén januárban majdnem 15 év profi teniszezés után visszavonult a profi sporttól, még mindig felveszi az ütőjét, de megtanulta, hogyan kell hallgatni a testére, és tudja, mikor kell visszavenni.

A reumatoid arthritisz elsősorban a kéz- és lábkisízületeket, csuklókat, bokákat, térdeket, esetenként más ízületeket is szimmetrikusan érintő, előrehaladó gyulladással járó betegség. Az ízületeket bélelő hártyában kialakuló gyulladás során számos olyan anyag termelődik, amely a csontvégeket borító porcot és magát a csontot is károsítja, ez a felszaporodó ízületi folyadékkal együtt jelentős fájdalmat, mozgáskorlátozottságot, deformálódást és következményes funkciókárosodást okoz. Részletek!

Amikor fellángolások közelednek, a volt sportoló szerint az első jelek általában a kéz és a láb duzzanata és fájdalma. "Érzem a gyűrűimen keresztül. Egyes napokon nem illenek az ujjaimra. Valahogy lecsúsznak" - mondja. Ráadásul az RA hatással volt a hangjára. A hangszalagok melletti ízület begyulladhat és duzzadni kezdhet, amitől a hangja olyankor reszelőssé válik. Az amerikai Arthritis Alapítvány szakértői szerint az RA-ban szenvedő betegek rekedtsége a cricoarytenoid ízületek gyulladásai miatt következhet be, amelyek a hangszálak mellett találhatók, és felelősek azok megnyitásáért és bezárásáért beszéd vagy lélegzés közben. Ez a gyulladás nyelési problémákhoz is vezethet. De az autoimmun betegségekről szóló áttekintés szerint az RA befolyásolhatja a gégét, azaz a hangdobozt, amely elősegíti a légzést, a hangok kiadását és az étel lenyelését.

Wozniacki egy olyan szervezet felépítésébe kezdett, amely a krónikus autoimmun betegségekben szenvedő nőknek segít, illetve összeköti őket egymással, hogy megbeszélhessék a problémáikat. "Csodálatos családom és férjem van, de nehéz megérteniük, min mentem keresztül. Fontosnak tartom, hogy képes legyek beszélni másokkal, akik ugyanazt élték át" - idézte a Health magazin a teniszsztárt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Az ország keleti felén nagyrészt borult, párás, ködös idő várható, ott legfeljebb csak kisebb körzetekben süthet ki a nap, a Dunántúl legnagyobb részén viszont napos idő valószínű. Szitálás előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében megélénkül, olykor megerősödik, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borult, párás, ködös tájakon 1 és 4, a naposabb országrészekben 5 és 10 fok között alakul. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra