Új terápia könnyíti a cukorbetegek életét

A 2-es típusú cukorbetegek inzulinkezelésének egyszerűsítését célozza egy nemzetközi szinten is új terápia, melyet egy ideje a Semmelweis Egyetemen is sikerrel alkalmaznak. A TB által is támogatott eljárás nemcsak a napi többszöri tűszúrást és vércukormérést váltja ki, hanem jóval kevesebb mellékhatása is van, mint a kizárólag inzulinnal vagy gyógyszerrel történő kezelésnek.

Az injekciót, mely egy korszerű bázisinzulinból és egy, a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt nem inzulin típusú hatóanyagból áll, naponta egyszer kell beadni. Vele együtt megszűnik a napi többszöri vércukormérés is – ezt elegendő hetente egy-két alkalommal elvégezni. A fix kombinációs készítmény további előnye, hogy a naponta többször, általában négyszer adott inzulin kezelésnél jóval kevesebb mellékhatása van – számol be az új terápiás lehetőségről a Semmelweis Egyetem.

diabétesz, cukorbetegség, vércukormérés, terápia, Semmelweis Egyetem, Kempler Péter
Aki igénybe veszi az új terápiás lehetőséget, ezentúl kevesebbszer kell megszúrnia magát. Fotó: Getty Images

"Új életet kaphatnak a cukorbetegek"

„A beteg kevésbé hízik, kevesebb a vércukoreséssel járó epizód, mintha csak inzulint használna, és ritkább a mellékhatás” – mondja dr. Kempler Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika munkatársa. Emellett a leggyakrabban alkalmazott ilyen készítmény szív- és vesevédő hatással is bír, ami azért is fontos, mert a diabétesz legsúlyosabb szövődményei ezeket a szerveket érintik. A terápia leglátványosabb eredménye mégis a beteg életminőségének javulása.

A cukorbetegek 90 százalékát a 2-es típusú cukorbetegek teszik ki. Hazánkban korábbi vizsgálatok alapján a 2-es típusú diabétesz és annak előállapotai akár a felnőtt lakosság 15 százalékát, tehát közel 1,5 millió embert is érinthetnek.

„Az a beteg, aki azt hitte, hogy élete végéig naponta négyszer kell magának inzulint beadnia, és előtte négyszer az ujjbegyébe szúrni, új életet kap”– mondja dr. Kempler Péter. A sikeres alkalmazáshoz jól kell ismerni a beteget és kórtörténetét. A betegnek szintén együtt kell működnie, mivel az új kezelés beállítása a megszokott negyedévesnél eleinte gyakoribb ellenőrzéssel jár. További feltétel, hogy a szervezetnek legyen megfelelő inzulintermelése – ez az C-peptid szint mérésével igazolható. 

A módszert elsőként egy békéscsabai kutatócsoport vizsgálta, akik egyéves eredményeiket tavaly év végén tették közzé egy nemzetközi szaklapban. A kezelés ilyen mértékű egyszerűsítésére sehol nem volt eddig példa, a módszer az Amerikai Diabétesz Társaság 2023-as ajánlásai közé is bekerült. Hatékonysága ellenére azonban a klinikai gyakorlatban világszinten kevesen alkalmazzák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +9 °C

Derült vagy napos, száraz idő várható kevés fátyolfelhővel. A délies szelet nagy területen élénk lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 28 fok között várható. Késő estére 11 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra