Ettől kezdve számít magasnak a vércukorszint

A tartósan emelkedett vércukorszint komoly szövődményeket okozhat, ezért is fontos, hogy időben felismerjék a cukorbetegséget.

A cukorbetegség népbetegséggé vált, ráadásul már nem csak az érintettek mérik rendszeresen a vércukorértéküket. De mégis, milyen érték számít normálisnak és mikor kezdhetünk el aggódni?   

vércukor, vércukormérés, vércukormérő, ujjbegyszúró
A vércukormérés mindössze néhány másodpercig tart és nem okoz fájdalmat, maximum egy pillanatig. Fotó: Getty Images

Kinek ajánlott a rendszeres szűrés?

Mivel a cukorbetegség tünetei nem mindig árulkodók, sokszor már csak akkor derül fény az állapotra, amikor szövődmények alakultak ki. Éppen ezért fontos, hogy a magasabb rizikócsoportba tartozók rendszeresen járjanak szűrésre. Akiknek javasolt a rendszeres ellenőrzés:

- 45 éves kor felett

- akinél a családban előfordult diabétesz

- aki túlsúlyos

- aki inzulinrezisztens

- aki PCOS-ben érintett

- 4 kiló feletti súlyú baba szülése után

- aki magas koleszterinszinttel él

- aki terhességi cukorbetegséggel küzdött

"Majd Isten meggyógyítja" – meghalt a nyolcéves cukorbeteg kislány, mert nem kapott inzulint.

A cukorbetegség tünetei

Bár a tünetek nem minden esetben jelentkeznek, ráadásul akár utalhatnak másra is, az alábbi jeleket mindenképp érdemes komolyan venni. 

- cukoréhség, fokozott szomjúságérzet

- fáradtság

- gyakori vizelési inger

- gyengeség, szédülés

- lassan gyógyuló sebek, lábzsibbadás

- homályos látás

<span>Mikortól kóros a vércukorérték?</span>

A cukorbetegség szűrése során először éhomi vért vesznek, majd utána 75 g glükózszirup ivására van szükség, hogy a terheléses érékeket megkapjuk. Az ujjbegyből vett vérminta értékét azonnal megtudhatja a páciens, a diagnózis felállítása azonban csak vénás vérvételből mért vércukorértékek alapján lehetséges. Ez normál esetben 4 és 6 mmol/l között mozog, és a 2 órás, terheléses érték sem lépi át a 7,8 mmol/l-t. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhomi vércukorérték meghaladja a 7,1 mmol/l-t, a 2 órás pedig a 11 mmol/l-t

Az egészség és a cukorbetegség közt van az úgynevezett prediabétesz, amelyet szintén ki tudnak mutatni. Ennek fajtái:

- IFG: az éhomi érték enyhén emelkedetté válik, vagyis 6-7,1 mmol/l között mozog.

- IGT: az éhomi érték nem emelkedik meg jelentősen (7,1 mmol/l alatt marad), ám a 120 perces érték 7,8-11,1 mmol/l közötti.

Nagyon fontos már az IFG/IGT, sőt az inzulinrezisztencia (IR) kezelése is, mivel ezekből könnyen 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki.

Így reggelizzenek a cukorbetegek – 5 tanács, amivel normalizálható a vércukorszint.

Elég lehet az életmódváltás is

Akárcsak az említett prediabétesz fajtáinál, úgy a 2-es típusú cukorbetegség esetén is az első számú kezelési módszer a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás. Gyógyszert, inzulint csak abban az esetben fog felírni az orvos, ha azt a kiindulóértékek megkívánják, illetve ha az életmódterápiával önmagában nem lehet jelentősebb eredményt elérni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +10 °C
Minimum: +3 °C

Döntően erősen felhős vagy borult időre számíthatunk. Eső, záporeső elszórtan fordulhat elő. Az északias szelet az északkeleti megyékben kísérhetik élénk, olykor erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 14 fok között alakul. Fronthatásokra ugyanakkor nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra