A cukorbetegség kialakulását ezek növelhetik

Azzal sokan tisztában vannak, hogy a feldolgozott élelmiszerek, a fehér liszt, a cukor, illetve a cukros üdítők rendszeres fogyasztása jelentősen megnöveli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy ezeken kívül az ártalmatlannak tűnő élelmiszerek is okozhatnak inzulinrezisztenciát, illetve megemelhetik a vércukorszintet.

Ha elhagyjuk ezeket a szokásokat, azzal nemcsak a cukorbetegség kialakulásának esélyét csökkenthetjük, hanem egészségesebbek leszünk és könnyebben tudjuk megtartani az normál testsúlyunkat is.

kávéfogyasztás, mozgásszegény életmód, cukorbetegség, diabétesz
A kávéról nem ajánlott lemondani, a mozgásszegény életmódon viszont változtatnunk kell. Fotó: 123rf

Burgonya és rizs

Étkezésnél sajnos nem elég, ha odafigyelünk arra, hogy milyen, illetve mennyi szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe. A keményítőben gazdag zöldségek - pontosabban azok, amikben úgynevezett rezisztens keményítő található, amit az emberi emésztőenzimek nem képesek lebontani - nagyon hasznosak azoknak, akik szeretnének leadni néhány kilót. A keményítőben gazdag ételeket azonban jobb, ha nem párosítjuk egyszerű szénhidrátokkal, mivel erőteljesen megemelhetik a vércukorszintet. Például, ha burgonyát és rizst eszünk egyszerre, attól jelentős mértékben megnő a vércukorszint. A keményítőben gazdag zöldségeket a legjobb leveles zöldekkel párosítani - utóbbiakat a szénhidrátok mellé is érdemes fogyasztani.

Kávémentes élet

Meglepő módon az is növelheti a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ha nem iszunk kávét. Kutatások szerint a mértékletes, de rendszeres kávéfogyasztás meghosszabbíthatja az életet, és csökkenheti az esélyét annak, hogy cukorbetegek legyünk. Egy tanulmány szerint a napi 6 csésze kávét ivók körében 33 százalékkal kisebb az esély a 2-es típusú diabéteszre, mint az egyáltalán nem kávézók esetében. Ekkora mennyiségű kávé rendszeres fogyasztását azonban nem javasolják a szakemberek: szerintük napi maximum 3 kávé ajánlott.

Kevés probiotikum

A probiotikumokan szegény étrend szintén növeli a diabétesz kockázatát. Az egészséges emésztőrendszer és az általános egészség között ugyanis szoros kapcsolat van, a probiotikumok pedig nagyon jót tesznek az emésztésnek. A probiotikumokban szegény étkezés gyulladáskeltő és hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához, amit a cukorbetegség előszobájának is szoktak nevezni. Kutatások szerint a probiotikus ételek - például savanyú káposzta, kombucha, kefir vagy kimchi - fogyasztása növeli az inzulinérzékenységet.

Mozgásszegény életmód

Az is nagyon fontos, hogy elegendő időt töltsünk a szabad levegőn, már csak azért is, hogy a természetes fény előnyeit kiélvezhessük. A napfény hatására felélénkül a szerotonin termelődése, és a D-vitamin szint is megemelkedik a szervezetben. Akinek a bőrét nagyon kevés nap éri, annak szinte biztos, hogy D-vitaminhiánya lesz, ez pedig megemeli 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. A szabadban töltött idő jótékony hatásairól itt olvashat bővebben!

A dolgos hétköznapok után sokan a legszívesebben fel sem kelnének a kanapéról egész hétvégén. Ez a szokás azonban nemcsak a cukorbetegség rizikóját növeli meg, hanem jelentősen megnehezíti az egészséges testsúly elérését és megtartását. Egy tanulmány szerint minden egyes üléssel töltött óra 3,4 százalékkal növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Éppen ezért hétvégente mindenképpen szakítsunk időt a mozgásra - már napi fél óra séta is sokat számít.

A rendszeres mozgás nagyon fontos az általános egészségi állapotunk szempontjából. Az erősítés megnöveli a szervezet inzulinérzékenységét, amely segít a vércukorszint szabályozásában. Emellett hozzájárul az izomtömeg növeléséhez és serkenti az anyagcserét is, így hozzájárul ahhoz, hogy elérjük, illetve megtartsuk az ideális súlyunkat. Ez azért fontos, hogy mert a túlsúly bizonyítottan növeli a cukorbetegség kialakulásának rizikóját. Ami jó hír, hogy a rendszeres mozgás viszont csökkentheti ezt a rizikót, még akkor is, ha nem sikerül fogynunk - a lényeg, hogy ne hagyjuk ki a rendszeres erősítő edzéseket.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra