Csalánkiütés: több, mint néhány bőrtünet

A csalánkiütés egy gyakori gyulladásos bőrbetegség. Az érintettek bőrén jellegzetes dudorok alakulnak ki, emellé azonban számos egyéb panasz is társulhat.

A csalánkiütés (urticaria) az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati kórkép. Ha a tünetek 24 órán vagy néhány napon – de legfeljebb 6 héten – belül megszűnnek, akkor akut problémáról beszélhetünk. Ha azonban a bőrpanaszok 6 hétnél tovább kitartanak, vagy folyamatosan visszatérnek, az már krónikus betegségnek tekinthető – olvasható a Health összefoglalójában. Az alábbiakban sorra vesszük a csalánkiütés jellemzőit, gyakori kísérő tüneteit, a mindennapi életre gyakorol hazásait, valamit a kezelési lehetőségeit.

Mit kell tudni a bőrtünetekről?

A jellegzetes dudorok néhány perc vagy óra alatt a test jelentős részét ellephetik, de a legtöbb esetben mindenféle kezelés és maradandó nyom nélkül eltűnnek. A kiütések mérete általában 1 centiméternél kisebb, a dudorok azonban összeolvadhatnak és nagyobb duzzanatot képezhetnek.

A dudorok lehetnek kerekek, oválisak vagy szabálytalan alakúak is, színük élénk vöröses vagy sötétebb. Ha a kiütést megnyomjuk, átmenetileg kifehéredhet. A kiütések a test bármely részén megjelenhetnek, de a legsúlyosabb formában a ruha által kifejezetten szorított vagy dörzsölt területen jelentkeznek.

viszkető bőrkiütés
Nem csak a jellegzetes dudorok jelentkezhetnek, ha csalánkiütéssel küzdesz. Fotó: Getty Images

Duzzanat és viszketés

A csalánkiütéses esetek körülbelül 40 százalékában a kiütésekhez bőrgyulladás és duzzanat, úgynevezett angioödéma is társul. A leggyakrabban az ajkak, az arc, a szem környéke, a végtagok és a nemi szervek dagadnak meg, és az érintett területen érzékenység, bizsergés vagy zsibbadás, illetve enyhe fájdalom léphet fel. Az angioödéma a bőrtünetek megjelenését követően néhány percen vagy órán belül kialakulhat, és jellemzően 1-3 napig fennáll, mielőtt magától elmúlna.

Fontos tudni továbbá, hogy a kiütések nem fájnak, viszont nagyon tudnak viszketni. A viszketés általában estére fokozódik. Ügyelni kell arra, hogy ne vakarjuk el a kiütéseket, azzal ugyanis csak lassítjuk a gyógyulást, illetve növeljük a felülfertőződés kockázatát. Nagyon erős viszketés esetén érdemes kipróbálni hűsítő, a viszketést csillapító spray-ket vagy géleket.

Szisztémás tünetek

Bizonyos esetekben a csalánkiütéses bőrtüneteket egyéb szisztémás panaszok is kísérhetik. Például:

  • fejfájás,
  • fáradtság,
  • ízületi fájdalom,
  • ízületek megdagadása,
  • zihálás,
  • bőrpír,
  • emésztőrendszeri tünetek, például hányinger, hányás,
  • hasi fájdalom,
  • szabálytalan szívverés.

Fontos kiemelni, hogy a fenti tünetek némelyike akár komolyabb problémára is utalhat. Ha ezek bármelyike lázzal, fájdalommal, bőrszínelváltozással vagy zúzódások megjelenésével párosul, mielőbb forduljunk orvoshoz.

Az életminőségre gyakorolt hatások

A csalánkiütés ritkán jelez veszélyes vagy végzetes állapotot, ettől függetlenül jelentősen befolyásolhatja az érintettek életminőségét és mindennapi életét. Az erőteljes viszketés megnehezíti a koncentrálást az iskolában vagy a munkahelyen, és gyakran a pihentető, nyugodt alvást is ellehetetleníti. A kialvatlanság, valamint a gyakran visszatérő, illetve tartósan fennálló bőrtünetek idővel a lelki és mentális egészségen is nyomot hagynak.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A csalánkiütéses esetek túlnyomó többsége akut, vagyis 24-48 órán belül megszűnik, ráadásul mindenféle orvosi kezelés nélkül. Bizonyos jelek esetén azonban érdemes szakemberhez fordulni. Menjünk orvoshoz, ha már több napja nem akarnak elmúlni a bőrtüneteink, széles körben elterjedt duzzanat jelentkezik a testünk különböző részein, illetve ha a tünetek egy jól meghatározható kiváltó ok, például valamilyen étel vagy gyógyszer bevitele miatt jelentkeztek. Ha pedig a csalánkiütéshez anafilaxiás tünetek – például nyelvdagadás, nyelési nehezítettség, nehézlégzés, sípoló légzés, folyamatos köhögés, alacsony vérnyomás, sápadtság vagy ájulás – társulnak, ne habozzunk, hívjunk mentőt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

A felhőtakaró záródik, a legtöbb helyen romlanak a látási viszonyok, így borult, párás, ködös idő várható. Sűrű ködre főként az északkeleti harmadban van esély. Helyenként szitálás, a fagypont alatti részeken ónos szitálás előfordulhat. Ipari területeken akár (ipari) havazás sem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire -2 és +3 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jó hír, hogy ezekben a napokban egy anticiklon határozza meg a Kárpát-medence időjárását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra