"Cukorbetegségem miatt sajnos hajlamosabb vagyok a különféle hüvelyi fertőzésekre. Szinte nem telik el év anélkül, hogy össze ne szednék valamit, főleg uszoda vagy strandolás után. Ilyenkor legtöbbször magam kikezelem a problémát a patikákban vény nélkül kapható készítményekkel, habár súlyosabb esetben elkél a nőgyógyász segítsége. Fontos tisztában lenni azzal, mi az a pont, amikor már nem érdemes otthon próbálkozni. Nekem ezt az évek alatt sikerült kitapasztalnom" – osztotta meg velünk Ágnes.
A bakteriális vaginózis a hüvely leggyakoribb fertőzése, ami akkor jelentkezik, amikor valami miatt a hüvely természetesen savas pH-ja megváltozik. Ilyenkor a normál hüvelyflórában többségben lévő jótékony Lactobacillusok eltűnnek, a pH lúgos irányba tolódik, és azok a káros baktériumok, amelyek egyébként csak kis számban vannak jelen a hüvelyben, elszaporodnak.
A fertőzés okai
- Gyakori partnercsere
- Szexuális úton terjedő betegségek
- Túlzott stressz
- Dohányzás
- Alkoholfogyasztás
- Elhízás
- Intim szőrtelenítés
- Hormontartalmú fogamzásgátlók
- Változókor
- Antibiotikum-kúra
- Felületes vagy éppen a túlzásba vitt intimhigiénia
- Nyilvános vagy közösen használt mellékhelyiségek
- Egyes betegségek (például a cukorbetegség vagy a vérszegénység)
- Tangahasználat
Így szabadulj meg a kellemetlen tünetektől
Fontos, hogy a tünetek megjelenésekor minél előbb vissza kell állítani a hüvely savas pH-ját. Szintén sokat segít, ha különböző helyi hatású pre-, illetve probiotikumokkal támogatjuk a hüvely védelmét biztosító Lactobacillusok szaporodását. Ezt érdemes megpróbálni a gyógyszertárakban vény nélkül is kapható készítmények segítségével.
Ha nem kezeled
A krónikusan, de tünetszegényen, azaz csak enyhe tünetekkel jelentkező bakteriális vaginózis hosszú távon nagyobb veszélyekkel járhat. Előfordul, hogy a kezeletlen kórkép kismedencei, illetve húgyúti gyulladást idéz elő, de a felszálló fertőzés akár a méhet is érintheti. Hegesedések vagy összenövések is kialakulhatnak, amelyek meddőséget okozhatnak. Amennyiben a terhesség mégis létrejön – vagy a fertőzés a várandósság során alakul ki –, nagymértékben megnő a koraszülés vagy a szülés utáni fertőzések esélye. Sajnos van, akinél a sikeres kezelés ellenére is gyakran visszatérnek a kellemetlen tünetek, éppen ezért fontos a megfelelő hüvelyflóra fenntartása.